Энэ сэдвээр Холбооны улсын боловсролын стандартын хичээлийн төлөвлөгөөний (ахлах бүлэг) хураангуй. Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу хөгжмийн хөгжлийн талаархи ойлголт. Холбооны улсын боловсролын стандартын талаархи ойлголт гэж юу вэ

28.11.2023

"Лесовик хотод зочлох аялал" сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу OOD-ийн конспект.

Зорилтот: Тоглоомын болон танин мэдэхүйн-харилцааны үйл ажиллагааны явцад сурагчдын хувийн шинж чанарын цогцыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Зан төлөвийн ерөнхий соёлыг төлөвшүүлэх, байгальд хүндэтгэлтэй хандах.
  • Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын:

  • Харилцан уялдаа холбоотой яриа, сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.
  • Танин мэдэхүйн болон бүтээлч шинж чанартай асуудлыг бие даан шийдвэрлэх сонирхолтой байх.

Боловсролын:

  • Ойчны мэргэжил, түүний онцлог шинж чанаруудыг танилцуулах.
  • Зэрлэг амьтдын ангиллыг давтаж, нэгтгэх.

Толь бичиг дээр ажиллаж байна: ойчин, ойч, хамгаалагч.

Хүүхдийн үйл ажиллагааг чиглүүлэхэд ашигладаг арга техник: Урам зориг: гэнэтийн мөч, тоглоом ашиглах, оньсого таавар, чимэглэл үзүүлэх, тайлбар хийх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх: "Зүтгүүр" тоглоом, харилцан яриа, хөгжлийн орчин бүрдүүлэх, дидактик тоглоом, дүрслэл үзүүлэх, асуудалтай асуулт тавих, математикийн оньсого шийдвэрлэх.

Практик үйл ажиллагааны зохион байгуулалт: зураг харуулах, тайлбар хийх, математикийн оньсого "Зураг хайч" тоглоомыг ашиглах.

Урам зориг, сонирхлыг хадгалах: гэнэтийн мөч, сонголт хийх нөхцөл байдал, шувууны дуу, ойн чимээг сонсох, биеийн тамирын дасгал хийх, үйл ажиллагааг өөрчлөх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх чадварыг идэвхжүүлэх: урам зориг, дидактик тоглоом "Зураг хайч", "Үг сонгох".

OOD-д зориулсан субьект хөгжүүлэх орчин: бөмбөлөг, дугтуй (туулайны хайчилсан зурагтай), амьтад болон тэдний гэр орны зураг, тоглоомон туулай, "дайзи" гэсэн тоо бүхий үсэг, ойчны зураг, мод (царс, хус, эгнээ, нарс, агч), соронзон самбар.

Тараах материал: туулай, цаасан цэцгийн дүрс бүхий зургийг хайчилж ав (ар талд нь тоо).

OOD дахь хүүхдүүдийн үйл ажиллагаа: танин мэдэхүйн, танин мэдэхүйн-судалгааны, тоглоомын, харилцааны, бүтээмжийн, моторт.

Төлөвлөсөн үр дүн:


Хувийн: хүүхдийн бие даан ажиллах чадвар, үйл ажиллагаа, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцаанд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх.

Ухаалаг:ойчны мэргэжлийг сонирхох, түүний ач холбогдлыг хөгжүүлэх; ойн тухай ойлголтыг шувуу, амьтдын орон сууц гэж хөгжүүлэх; нийгэм дэх насанд хүрэгчдийн ажил, хүн бүрийн амьдралын талаархи санаа бодлыг бий болгох; оюуны асуудлыг шийдвэрлэх чадвар; үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Физик : зан үйлийн ерөнхий соёлыг төлөвшүүлэх, эрүүл амьдралын хэв маягийн хэрэгцээ.

Боловсролын байгууллагад хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх шалгуурууд:

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох;

Өгөгдсөн даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх;

Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах;

Эмпати;

Сэтгэл хөдлөл;

Сайн дурын хүчин чармайлтын илрэл;

Өөрийнхөө болон нөхдийнхөө үйлдлийг үнэлэх чадвар.

Боловсролын чиглэлүүд:бие бялдрын хөгжил, танин мэдэхүй (FCCM, FEMP), харилцаа холбоо, ярианы хөгжил, хөгжим.

OOD төлөвлөгөө

1. Оршил хэсэг - 12 мин. Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал. Гэнэтийн мөч. Хурууны тоглоом. D/i "Зураг цуглуул." D/i "Үг сонгоно уу." Биеийн тамирын минут

2. Үндсэн хэсэг – 15 минут. Ойд зан үйлийн дүрмийн тухай яриа. D/i "Модыг тайлбараар нь таних." D/i "Хэн хаана амьдардаг." 2. Биеийн тамирын хичээлийн минут. Тоглоом "Алдагдсан захидал". Ойчны ажлын тухай түүх.

3. Эцсийн хэсэг -3 мин. Биеийн тамирын минут. OOD-ийг дүгнэж байна. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

OOD үргэлжлэх хугацаа 30 минут байна.

OOD-ийн явц

1. Оршил хэсэг.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

  • Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,
  • Би чиний найз, чи бол миний найз
  • Гараа чанга атгацгаая
  • Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чам руу инээмсэглэх болно, та нар бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

Ингэснээр та бид хоёр өдрийн турш сайхан сэтгэлтэй байх болно.

(Бөмбөлөг нисдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар даа, бидэнд бөмбөлөг ирлээ, дотор нь захидал байна. Уншаад үзье.

Эрхэм залуус аа! Би таныг ойн цэвэрлэгээнд зочлохыг урьж байна. Миний хуучин найз чамд зам зааж өгнө.

Таныг хүлээж байна! Ойчин.

Залуус аа, та ойч гэж хэн болохыг мэдэх үү? Тэр хаана амьдардаг вэ?

Ойд байдаг түүний байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ?? (ойн хүн бол ийм хүн юмой, мод, амьтан, ойн цэвэр байдалд хяналт тавьдаг. БайшинОйн хамгаалагчийг манаач гэж нэрлэдэг).

За, залуусаа, та ойч руу явахыг зөвшөөрч байна уу?

Бид аялалаа эхлүүлэх үү?

Гэхдээ бид яаж ой руу аль болох хурдан очих вэ?

Залуус аа, галт тэргээр явцгаая.

Хурдлаарай, чиргүүлээ эзлээрэй, явцгаая...

(Хүүхдүүд галт тэрэгний хөдөлгөөнийг дуурайдаг).

Зүтгүүр исгэрэв

Тэр чиргүүлүүдийг авчирсан.

Чу-чу-чу, чу-чу-чу,

Би чамайг холдуулах болно.

Энд бид ойд байна ... Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Сонсооч. Та юу сонсож байна вэ?

(Шувууны дуу, ойн чимээг сонсох).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд ойчны замыг хэн зааж өгөх вэ?

Залуус аа, захидалд ойчны хуучин найз зам зааж өгнө гэж бичсэн байна.

Тэр хэн бэ - бид таах хэрэгтэй. Та зүссэн зургийг цуглуулах хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд туулай дүрсэлсэн зургийг цуглуулдаг)

(туулай гарч ирэв - зөөлөн тоглоом)

Хүүхдүүд ээ, хожуул дээр суу.

Залуус аа, жинхэнэ амьд туулайг тодорхойлсон үгсийг нэрлэ. Тэр ямархуу хүн бэ?

"Үгийг сонго" дидактик тоглоом.

(Хүүхдүүд ээлжлэн үгсийг дууддаг, жишээлбэл: сэвсгэр, цагаан, хурдан, саарал,хулчгар, урт чихтэй).

IN: - Сайн байна, туулай бол яах вэурт чих, тэр ямархуу хүн бэ? (урт чихтэй)

- Хэрэв та урт хөлтэй бол яах вэ?(хөлтэй)

Хурдан хөл үү? (хурдан хөлтэй)

Урт сүүлт туулайн тухай та хэлж чадах уу?(Үгүй)

Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ?(богино сүүлт эсвэл бүдүүн гэж нэрлэдэг)

("Богино" гэдэг үгийг давтаж, тайлбар хийцгээе).

Туулай юу иддэг вэ? Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ?(өвсөн тэжээлтэн)

Та өөр ямар өвсөн тэжээлтнийг мэдэх вэ? Үүнийг нэрлэ.

IN: -Ойчин руу явах замыг туулайгаас гуйя.

Туулай, туулай - надад хэлээрэй,

Туулай, туулай, надад харуул,

Замыг хэрхэн олох вэ

Ойчны буудал руу.

IN: Туулай бидэнд харуулж байна

Бид энэ чиглэлд шилжих хэрэгтэй.

Биеийн тамирын хичээл "Бид хамтдаа ой дундуур алхаж байна."

Бид хамтдаа ой дундуур алхаж,

Бид яарахгүй, хоцрохгүй.

Энд бид нуга руу гарлаа.(Газар дээрээ алхах)

Эргэн тойронд мянган цэцэг!(Сунгах - гараа хажуу тийш)

Энд chamomile, эрдэнэ шишийн цэцэг,

Уушигны ургамал, будаа, гэрийн хошоонгор.

Хивс дэвсэж байна.(Гараа урдаа бариад жигд хөдөлгөөн хийх).

Баруун болон зүүн тийшээ.(Нөгийж, баруун гараараа зүүн хөлөө хүр, дараа нь эсрэгээр - баруун хөлөө зүүн гараараа хүр).

Тэнгэрт гараа сунгасан,

Нуруу нь сунасан байв.(сунгах - гараа дээш өргөх)

Бид бүгд амрах цагтай байсан

Тэгээд тэд дахин суув.(Хүүхдүүд сууна)

2. Үндсэн хэсэг.

Ойд зан үйлийн дүрмийн тухай яриа

Ойд хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ? (дуу чимээ гаргахгүй байх, хашгирахгүй байх, ойн оршин суугчдыг айлгахгүй байх, хог хаяхгүй байх, гал түймэр гаргахгүй байх, амьтны гэрийг сүйтгэхгүй байх, мөчрийг хугалахгүй байх, өвсийг гишгүүлэхгүй байх, амьтан, шавьжинд хүрэхгүй байх. аюултай гэх мэт.)

Дидактик тоглоом "Модыг тайлбараар нь таних"

Ойн хаант улсад амьтан, шувууд хоёулаа байдаг.

Тоншуул, мэнгэ байдаг, үнэг, хит байдаг.

Ой бол манай нутгийн чимэг юм!

Ойн хаант улсад гол оршин суугчид байдаг,

Эдгээр оршин суугчдыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ? (Эдгээр нь мод, хамгийн том ургамал)

IN: - Залуус аа, ойд ямар мод ургадагийг санацгаая. Би та нарт оньсого хэлье, та энэ модны нэрийг тааварлаарай.

Би бол хүчирхэг мод, би ойн сувилагч.

Энэ модыг хөгшин, залуу аль аль нь мэддэг.

Би зуун хоёр зуун нас хүртлээ өсдөг.

Хүүхдүүд намайг таньсан, учир нь би хүчирхэг... (царс)

Би бол Оросын мод, би үзэсгэлэнтэй мод!

Ногоон ойг би өөртэйгээ хамт чимэглэдэг.

Ойд миний цагаан энхрий дүр холоос харагдана.

Ногоон хүрээтэй зуны саравчтай минь.

Ямар мод вэ гэсэн асуултыг олохгүй байх нь илүү хялбар байдаг....(хус)

Би зул сарын гацуур модноос илүү урт зүүтэй.

Би маш шулуун өндөр ургадаг.

Би ойн захад ургадаг тул мөчрүүд нь зөвхөн толгойн орой дээр байдаг.

Би хөлөг онгоцны утас шиг дээшээ сунадаг….(нарс)

Нарийхан их бие, бараан холтос,

Бүх зун ногоон өнгөтэй байсан.

Намрын цаг ирлээ

Тэр нил ягаан өнгийн хувцас өмссөн.

Жил бүр ан агнуураар,

Нисдэг тэрэг өсөн нэмэгдэж байна ....(агч)

Маш олон улаан, боловсорсон, үзэсгэлэнтэй жимс.

Тэд кластерт өлгөөтэй, хувцаслалт нь үзэсгэлэнтэй.

Жимс жимсгэнэ цуглуул - сүнсэнд зориулж,

Мэдээж түүгээр хийсэн бөмбөлгүүдийг маш сайн... (роуан)

(Би зураг нийтэлдэг)

IN: Сайн байна, бүх мод үүнийг таньсан.

Дидактик тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

Сайн хийлээ. Энэ хооронд бид аль хэдийн ой руу авирсан байв.

Одоо бид маш сонирхолтой, ер бусын зүйлийг харж байна. Энэ юу вэ?(Энэ бол хэн нэгний байшин) (шоу)

Энэ нь хэн нэгэн дотор нь амьдардаг гэсэн үг юм. ДЭМБ?(амьтан)

Ойд зэрлэг амьтан эсвэл гэрийн тэжээвэр амьтад амьдардаг уу? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Зэрлэг амьтад өөрсдөө байшин барьдаг, эсвэл бусдын хаягдсан байшинг эзэлдэг.

(зураг харуулж байна)

Энэ бол хөндий юм. Хэн хийсэн бэ?(тоншуул)

Тэгээд хэн тэнд амьдарч чадах вэ?? (хэрэм, усны булга, суусар)

Энэ бол үүр юм. Тэнд хэн амьдардаг вэ?(чоно)

Энэ бол баавгайн гэр юм. Энийг юу гэдэг вэ? (дэн)

Тэгээд тэр юу вэ? (Нора). Түүнд хэн амьдарч чадах вэ?(үнэг, дорго, чоно, элбэнх, могой)

Туулайн байшингийн нэр юу вэ?(туулай байшингүй)

Биеийн тамирын дасгал.

  • Та ядарсан юм болов уу?
  • За тэгээд бүгд босоод,
  • Тэд хөлөө гишгэж, алгаа ташиж,
  • Эргэж, эргэж,
  • Бид нүдээ чанга аниад, нээ,
  • Мөн бид дахин урагш алхаж байна!

IN: Тиймээс бид клирингийн талбайд гарлаа.

Энд хаа нэгтээ ойн харуулын байр байх ёстой.

Энэ цэвэрлэгээнд юу өсч байна вэ?

Залуус аа, энд нэг зүйл бичсэн байна.

Энэ бол үг, гэхдээ би үүнийг уншиж чадахгүй.

Надад туслаач.

Тоглоом "Алдагдсан захидал"

1-ээс 7 хүртэлх тоонуудыг дарааллаар нь байрлуулж, юу болохыг уншина уу.

(хүүхдүүд үсгүүдийг тоонуудын хамт дарааллаар нь байрлуулдаг).

Тэгээд гарч ирсэн үг нь CHAMOMILE байсан.

Энэ үгэнд бидний хамгийн түрүүнд сонсогдох чимээ юу вэ?(дуу [p]). [p] дуутай үгсийг нэрлэнэ үү.
Энэ үгийн сүүлчийн авиа юу вэ? ([a] дуу чимээ). [a] дуугаар эхэлсэн үгсийг нэрлэнэ үү.

Эдгээр цэцгүүдээр ойн талбайг чимэглэцгээе.

Хараач, залуусаа, энд байнаойчны буудал.

Тэгээд энд буудлын эзэн байна.

Ойчны ажлын тухай түүх (гэрэл зургийн үзүүлэнгийн хамт)

Ойн манаачийг ойн ажилтан гэдэг , тэр ойг хамгаалдаг.

Ойн хүн, ойн хүн бол төрөөс даатгасан ойн эзэн юм.

Энэ эзэн ойн талбайгаа сайн мэддэг байх ёстой.

Нутаг дэвсгэрийг ингэж судлахад олон жил шаардагддаг.

Тиймээс ойч нь ойр орчноо мэддэг, нутгийн оршин суугч байх ёстой.

Сайн ойч хүн ажлаа өчүүхэн төдий хүртэл мэддэг бөгөөд ойн бүсэд гарсан аливаа өөрчлөлт түүний анхаарлыг тойрон гарахгүй.

Тэрээр хаана малыг зөвшөөрөлгүй бэлчээсэн, мод алга болсон, ойд ойртож буй өвчний шинж тэмдэг (жишээлбэл, гинжит, малын өвчин) илэрснийг даруй тогтооно.

Ялангуяа болгоомжтой хандах хандлагатай байх ёстойой мод манай тал хээрийн бүсэд ой мод багатай тул .

Ойн түймрээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд ойн мэргэжилтэн маш их ажил хийдэг. Эцсийн эцэст аливаа гал түймэр, унтраагаагүй шүдэнз, шидсэн тамхины иш нь ой модыг түймэрт үхүүлэх шалтгаан болдог.

Ойн түймрийг даван туулах нь маш хэцүү, заримдаа боломжгүй байдаг. Тиймээс гал түймрээс урьдчилан сэргийлэх ажил маш чухал юм.

Ойн хүн бол ойн бүх амьтан, ургамлын найз юм.

Ухамсар, мэргэжлийн үнэнч шударга байдал, шаргуу хөдөлмөр - эдгээр нь тус улсын ойн аж ахуйн салбарт олон зууны туршид бий болсон гайхамшигтай уламжлалууд юм.

3. Эцсийн хэсэг.

Тусгал.

Бид түүний урилгыг хүлээн авсанд ойчин маш их баяртай байна. Гэхдээ бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болсон. Ойн ажилтан биднийг анхилуун ойн алимаар дайлсан.

За, одоо вагонуудын дагуу манай галт тэрэг хөдөлж байна.

  • Зүтгүүр исгэрэв
  • Тэгээд тэр чиргүүлүүдийг авчирсан.
  • Чу-чу-чу, чу-чу-чу,
  • Би чамайг гэртээ харих болно ...

Манай аялал таалагдсан уу?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Өнөөдөр бид ямар мэргэжилтэй танилцсан бэ? Ойн хамгаалагч гэж хэн бэ?

Энэ бол зайлшгүй бөгөөд эрхэм мэргэжил гэдгийг та одоо мэдэж байна.

Өнөөдөр бид сайн ажилласан гэж бодож байна. Сайн хийлээ! Жинхэнэ аялагчид. Энэ аялалд чамтай хамт явахдаа надад таатай байлаа.

За одоо алим идэцгээе.


Зорилтот:Хөгжмийн үйл ажиллагаагаар шинэ жилийн баярыг тэмдэглэх тухай хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулж, нэгтгэх.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын:

Шинэ бүтээлийг танилцуулах;

Өөрийн үгсийн санг өргөжүүлэх;

Хөгжмийг чанарын шинж чанартай холбох чадварыг хөгжүүлэх

2. Хөгжиж буй:

Хөгжим сонсохдоо сонсголын болон харааны анализаторыг хөгжүүлэх;

Дуу дуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Бүжиглэх, хэмнэлтэй хөдөлгөөн хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Төсөөлөл, хөгжимд импровиз хийх чадварыг хөгжүүлэх.

3. Боловсролын:

Амьдралын хүнд хэцүү нөхцөлд туслах хүслийг төлөвшүүлэх;

Оросын ард түмний уламжлалыг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх: хуанлийн баяр Шинэ жил, Оросын үлгэрийн баатар Санта Клаус, "Ёлка" дууны түүх.

Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Газар нутгийг нэгтгэх: урлаг, гоо зүйн хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил, нийгмийн болон харилцааны хөгжил.

Тоног төхөөрөмж, материал, МХТ:

1. Хөгжмийн материал:

· "Ёлка" дуу хөгжим. Бекман., дууны үг. Кудашева.

· Дина Мигданы "Бяцхан нууц" дуу.

· "Өвлийн үлгэр" фонограмм ... импровизацын зориулалттай

· Бүжиг "Би чамаас зугтана" зохиолч. үл мэдэгдэх

2. Тоног төхөөрөмж:

- зөөврийн компьютер;

- мультимедиа проектор;

- видео танилцуулга.

- акустик систем.

- Хөөсөөр хийсэн цасан ширхгүүд

- Байгаль орчны тэмдгийн хоосон зай.

- Цавуу.

Урьдчилсан ажил:

Хүүхдүүдтэй яриа өрнүүлэх, шинэ жилийн цэнгүүн хийх, хичээлд зориулж хөгжим сонгох, илтгэл бэлтгэх, дуу бүжиг цээжлэх, байгаль орчны тэмдгийн бэлтгэл хийх.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын хэсэг

Мэндчилгээ

Асуудлын томъёолол

2. Үндсэн хэсэг

Яриа

Хүүхдэд тулгарч буй асуудлыг шийдвэрлэх

3. Эцсийн хэсэг

Дүгнэж байна

Хэлэлцүүлэг

Бэлгийн танилцуулга

Хичээлийн явц:

Танхимыг баяраар чимэглэсэн, төв хананы дэргэд дэлгэцтэй.

Багштай хүүхдүүд хөгжмийн өрөөнд ордог. Хагас тойрог хэлбэрээр зогс.

Хөгжмийн найруулагч: Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд:Сайн уу.

М.Р. болон хүүхдүүд:Сайн байна уу бүх зочид.

Хамтран ажиллагсад:Сайн уу.

M.R.:Залуус аа, та нарыг хараад маш их баяртай байна, миний сэтгэл санаа үнэхээр сайхан байна, та нар бие биетэйгээ болон зочидтойгоо хөгжилтэй бүжиглэж мэндчилж, энэ танхимд сэтгэл хөдлөлгүй ирсэн бүх хүмүүсийг өргөцгөөе.

БҮЖИГ “БИ чамаас зугтана” бүжгийн дараа тэд сандал дээр сууна.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, өнөөдөр би цахим шуудангаар ер бусын видео захидал хүлээн авлаа, дэлгэцийг хараарай.

ВИДЕО "Харь гаригийнхан"

Дэлхий, газар шороо, зовлон, бэрхшээл,

Би энд нууц даалгавраар ирсэн.

Би танай гариг ​​дээр яаж байгааг олж мэдэх ёстой.

Оросын хүүхдүүд шинэ жилээ тэмдэглэдэг.

Гэхдээ Тинда дээр маш хүчтэй хяруу байсан.

Тийм ч учраас миний сансрын хөлөг хөлдсөн,

Үүний үр дүнд тэрээр цагийг тооцоогүй,

Тэгээд би таны амралтаас бүрэн хоцорлоо.

Би та нараас гуйя, дэлхийн хүмүүс ээ, битгий татгалзаарай,

Шинэ жилийн өдрүүдийн талаар бидэнд хэлээрэй,

Ангарагчууд бүгд мэдэхийг хүсдэг

Орос улсад баяраа хэрхэн тэмдэглэх вэ.

Хамгийн гол нь би бараг мартчихаж.

Би Восточный сансрын буудалд байсан.

Тэгээд энэ мэдээллийг хүссэн

Манай гараг руу пуужин илгээ.

Урьдчилан баярлалаа найзуудаа

Та намайг урам хугарахгүй гэдэгт итгэж байна.

M.R.:За, хүүхдүүд ээ, та харь гаригийн зочинд туслахад бэлэн үү, учир нь та шинэ жилийг тэмдэглэх талаар маш их зүйлийг мэддэг болсон. Өнөөдөр бид ангидаа хийсэн бүх зүйлээ бичиж аваад Восточный сансрын буудал руу шилжүүлэх камертай болсон.

Залуус аа, би өнөөдөр жижиг гацуур мод авчирлаа, та гацуур модтой холбоотой ямар шинэ жилийн уламжлалыг мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

M.R.:Энэ нь зөв, шинэ жилийн өмнөх өдөр бүх оросууд зул сарын гацуур модыг чимэглэдэг, надад зул сарын гацуур модны чимэглэл бүхий хайрцаг байдаг, гэхдээ тэдгээр нь ер бусын, шинэ жилийн баярын зарим тэмдэгтүүд дээр бичигдсэн байдаг, i.e. амралттай холбоотой бүх зүйл. Эдгээр бөмбөлөгүүд нь Ангараг гарагийн оршин суугчдад баярын тухай ярихад тусална. Бид тэдэнтэй хамт зул сарын гацуур модыг чимэглэх болно. (Зул сарын гацуур модыг ширээн дээр тавь).

Настя, №1 бөмбөгийг ав (Хүүхэд зул сарын гацуур мод дээр тоглоом өлгөв)

Бөмбөг №1. ФРОСТ ААВ

M.R.:Залуус аа, би та бүхэнд агуу шидтэн Фрост өвөөгийн талаар илүү ихийг мэдэх танилцуулгыг хүргэж байна.

"Frost эцэг" ИЛТГЭЛ

M.R.:Лера, хоёр дугаартай бөмбөгийг аваарай.

Бөмбөг №2. ӨВЛИЙН ҮЛГЭР

M.R.:Залуус аа, энэ баярын өдөртэй холбоотой юу? (Хүүхдийн хариулт) Мэдээжийн хэрэг, өвлийн улиралд шинэ жилийн үдэш янз бүрийн гайхамшгууд тохиолдож, эргэн тойрон дахь бүх зүйл гайхалтай мэт санагдаж, байгаль нь хүртэл гайхалтай болдог. Өнгөрсөн хичээл дээр бид ..... "Өвлийн үлгэр" дууг сонссон бол өнөөдөр би та бүхнийг эдгээр сэвсгэр цасан ширхгүүдийн тусламжтайгаар өвлийн үлгэр зохиохыг урьж байна. Та тэдгээрийг гартаа барьж, хөгжимд сайхан хөдөлгөөн, найруулга хийх болно.

“ӨВЛИЙН ҮЛГЭР” ХӨГЖМИЙН ИПРОВИЗАЦ.

M.R.:Шахло, гурав дахь бөмбөгийг аваарай.

Бөмбөг №3. ОЙ зул сарын гацуур модыг ургуулсан

M.R.:Залуус аа, эдгээр үгс юу вэ, тэд хаанаас гаралтай вэ? (Хүүхдийн хариулт). Энэ дууг зуу гаруй жилийн настай гэдгийг мэдэх үү? Эрт дээр үед хүүхдийн зохиолч Раиса Адамовна Кудашева Христийн Мэндэлсний Баярын өмнөхөн "Ёлка" шүлгийг бичиж, сэтгүүлийн редакцид аваачсан бөгөөд үүнийг Р.А. овог нэргүй. Хоёр жил өнгөрч, Оросын агрономич, хөгжимд их дуртай Леонид Карлович Бэкман охиндоо зориулж хуучин сэтгүүл уншиж байтал шүлгийг хараад шууд л шүлгийн ая зохиож өгчээ. Дараа нь энэ дуу алдартай болж, хаа сайгүй мэддэг болсон. Удалгүй шинэ жилийн баярыг хорин жилийн турш тэмдэглэхийг хориглосон боловч дараа нь зөвшөөрсний дараа "Ёлка" дууг бүх хүүхдийн маргаашийн үеэр дахин сонсов. Өнөөдрийг хүртэл "Ёлка" дуу нь шинэ жилийн баярын бэлэг тэмдэг юм.

Энэ дууг тоглоцгооё.

“ЁЛКА” дуухөгжим Backman sl. Кудашева.

M.R.:Илья, дөрөв дэх бөмбөгийг аваарай

Бөмбөг №4. БЯЦХАН НУУЦ

M.R.:Залуус аа, Ангараг гаригийн оршин суугчид бид ойн бүх модыг огтолж авсан гэж бодох байх, гэхдээ энэ нь тийм биш, одоо ихэнх хүмүүс гэртээ амьд гацуур модыг суулгадаггүй, харин хиймэл зул сарын гацуур модыг суулгадаг. Чи бид хоёр “Бяцхан нууц” дууг мэднэ, дуулцгаая.

“Бяцхан нууц” дуу

Бөмбөг №5. 2017 ОН – ЭКОЛОГИЙН ЖИЛ

M.R.:Үнэхээр 2017 оныг экологийн жил болгон зарласан шүү залуусаа. Экологи бол ургамал, амьтдыг байгальд хамгаалах шинжлэх ухаан юм. Зарим оронд шинэ жилийн баярыг тэмдэглэсний дараа шинэ жилийн мод цуглуулах цэгүүд нээгдэж, тэдгээрийг боловсруулахад ашигладаг: их бие нь түлш, цаас, эм тариаг зүүгээр хийдэг. Нидерландад зул сарын гацуур модыг тэмээ, заануудад зориулж амьтны хүрээлэнд аваачдаг бөгөөд энэ нь хамгийн амттай амттан юм. Гэсэн хэдий ч байгаль хамгаалагчид хиймэл гацуур модыг ашиглахыг уриалж байна. Харамсалтай нь хүмүүс ойд гацуур модыг огтолсоор байгаа тул ногоон гоо сайхныг огтлохыг хориглох байгаль орчны тэмдэг бий болгохыг зөвлөж байна. Бидэнд цаасны хоосон зай байгаа, бүгдээрээ ээлжлэн гарч ирээд зул сарын гацуур модны хэсгийг наацгаая.

“ЭКОЛОГИЙН ТЭМДЭГ” ХАМТЫН АЖИЛ

Залуус аа, энэ амралтын өдрүүдээр энэ тэмдгийг гацуур мод ургадаг ой руу аваачна, магадгүй тэр үед манай тэмдгийг хараад хүмүүс гацуур модыг огтлохоо болино. Залуус аа, аав ээждээ дараа жил хиймэл мод ургуулахыг зөвлөе.

M.R.:Залуус аа, хайрцганд 6 дугаартай өөр бөмбөг байдаг, Никита, түүнийг зул сарын гацуур мод дээр өлгө.

Бөмбөг №6. ҮЛГЭРИЙН БААТАР

M.R.:Мэдээжийн хэрэг, үлгэрийн баатрууд байхгүй бол шинэ жил ямар байх байсан бэ?

Далайн хаан орж ирэв.

М.Ц:Сайн байна уу, би маш их уурлаж байна! Чи надгүйгээр дахин шинэ жилээ тэмдэглэж байгаа ч намайг урина гэж амласан. (Гомдсон байдлаар эргэж харав).

M.R.:Сайн байна уу, Далайн хаан, та мартав уу, бид аль хэдийн шинэ жилээ тэмдэглэсэн бөгөөд өнөөдөр залуус бид хоёр харь гаригийн зочинд тусалж байна, тэр шинэ жилийн өглөөний цайллагаас түүний тоног төхөөрөмж эвдэрсэн тул хоцорчээ. Ангараг гарагийн оршин суугчид шинэ он гэж юу болохыг мэдэхийг үнэхээр хүсч байна. Энэ зул сарын гацуур мод бидэнд тусалдаг, бид үүнийг ер бусын бөмбөгөөр чимэглэдэг.

М.Ц:Өө, залуус аа, та харь гаригийнханд шинэ жилийн баяр тэмдэглэхэд тусалсан уу? Та өнөөдөр шинэ зүйл сурсан уу, юу хийх нь хамгийн их таалагдсан бэ? Оператор таны Ангараг руу илгээх зүйлийг бичиж чадсан уу? Та бүх бөмбөгийг зул сарын гацуур мод дээр өлгөж үзсэн үү?

M.R.: Алис, сүүлчийн тоглоомоо өлгө.

Бөмбөг №7. ЭНЭ

M.R.:Залуус аа, бэлэг нь шинэ жилийн баярын бэлэг тэмдэг мөн үү? (Хүүхдийн хариулт). Гэхдээ Фрост өвөө аль хэдийн оршин суух газар руугаа явсан бөгөөд түүнгүйгээр ямар бэлэг байх вэ ...

М.Ц:Санаа зоволтгүй, буян хийсэн хүүхдүүдэд үргэлж бэлэг байх шидэт авдар надад бий.

(М.Р. багш хоёр цээжийг авчирч, зүүлтийг сүлжээнд чимээгүйхэн залгаарай).

М.Ц:(шидэт шившлэг хийдэг)

Загас, хясаа, мөн - сайн сайхан болоорой,

Хүүхдэд зориулсан бэлэг одоо ирээрэй!

Цээжийг онгойлгож, номуудыг гаргаж авдаг.

M.R.:Далайн хаан, бэлэг өгсөнд баярлалаа.

М.Ц:Эдгээр номууд таныг илүү ухаалаг болоход тусална, би явах ёстой, баяртай.

М.Р.Залуус аа, та өнөөдөр маш сайн ажиллалаа, зочдод баяртай гэж хэлцгээе.

Хүүхдүүд:Баяртай манай зочид

Зочид:Баяртай.

Хүүхдүүд хөгжимд гарна.

Сайн байна уу, та шинэ жилийн баярыг хэр мэдэх вэ? Аа, одоо би танд шинэ жилийн баярын түүхийг хэлье.

Нэгэн цагт Орос улсад шинэ жилийг хавар, намрын улиралд хоёр удаа тэмдэглэдэг байв. Гуравдугаар сард сайн ургац авахын тулд интоорын мөчир дээр цөцгийн тос асаагаад, нарны гэрэлтэй төстэй хуушуур жигнэж, өвлийг зайлуулахын тулд дүрсийг шатаадаг байв. Мөн 9-р сарын 1-нд тэд ургацын баяр хийж, маргааныг шударгаар шийдвэрлэхийг хаанаас хүсч, олон нийтийн баяр, найр наадам, уралдаан тэмцээн зохион байгуулав.

Их аялж явсан Петр I хаан шинэ жилийг хэрхэн тэмдэглэж байсныг харав

"Лесовик хотод зочлох аялал" сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу OOD-ийн конспект.

Зорилго: Тоглоомын үйл явц, танин мэдэхүйн харилцааны үйл ажиллагааны явцад сурагчдын хувийн шинж чанаруудын цогцыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Зан төлөвийн ерөнхий соёлыг төлөвшүүлэх, байгальд хүндэтгэлтэй хандах.
Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.
Боловсролын:
Харилцан уялдаа холбоотой яриа, сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Танин мэдэхүйн болон бүтээлч шинж чанартай асуудлыг бие даан шийдвэрлэх сонирхолтой байх.
Боловсролын:
Ойчны мэргэжил, түүний онцлог шинж чанаруудыг танилцуулах.
Зэрлэг амьтдын ангиллыг давтаж, нэгтгэх.
Толь бичиг дээр ажиллах: ойч, ойч, буудал.
Хүүхдийн үйл ажиллагааг удирдан чиглүүлэх арга техник: Урам зориг: гэнэтийн мөч, тоглоом, оньсого ашиглах, дүрслэл үзүүлэх, тайлбар хийх.
Хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх: "Галт тэрэгний хөдөлгүүр" тоглоом, харилцан яриа, хөгжлийн орчинг бүрдүүлэх, дидактик тоглоом, дүрслэл үзүүлэх, асуудалтай асуулт тавих, математикийн оньсого шийдвэрлэх.
Практик үйл ажиллагааны зохион байгуулалт: зураг харуулах, тайлбар хийх, "Зураг хайчлах" тоглоом, математикийн оньсого ашиглах.
Урам зориг, сонирхлыг хадгалах: гэнэтийн мөч, сонголт хийх нөхцөл байдал, шувууны дуу, ойн чимээг сонсох, биеийн тамирын дасгал хийх, үйл ажиллагааг өөрчлөх.
Хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх чадварыг идэвхжүүлэх: урам зориг, "Зураг хайчлах", "Үг сонгох" дидактик тоглоом.
Боловсролын үйл ажиллагааны сэдвийг хөгжүүлэх орчин: бөмбөлөг, дугтуй (туулайны тайрах зурагтай), амьтад, тэдний гэрийн зураг, тоглоомон туулай, "дайс" гэсэн тоо бүхий үсэг, ойчны зурагтай зураг , мод (царс, хус, эгнээ, нарс, агч), соронзон самбар.
Тараах материал: туулайн дүрс бүхий хайчилбар зураг, цаасан цэцэг (ар талд нь тоо).
Боловсролын үйл ажиллагаанд хүүхдийн үйл ажиллагаа: танин мэдэхүйн, танин мэдэхүйн судалгаа, тоглоом, харилцааны, бүтээмжтэй, моторт.
Төлөвлөсөн үр дүн:
[Холбоос үзэхийн тулд файлыг татаж авна уу]Хувийн: хүүхдийн бие даан ажиллах чадвар, үйл ажиллагаа, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцаанд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх.
Оюуны: ойчны мэргэжил, түүний ач холбогдлыг сонирхох чадварыг хөгжүүлэх; ойн тухай ойлголтыг шувуу, амьтдын орон сууц гэж хөгжүүлэх; нийгэм дэх насанд хүрэгчдийн ажил, хүн бүрийн амьдралын талаархи санаа бодлыг бий болгох; оюуны асуудлыг шийдвэрлэх чадвар; үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.
Биеийн байдал: зан үйлийн ерөнхий соёлыг төлөвшүүлэх, эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох хэрэгцээ.
Боловсролын байгууллагад хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх шалгуурууд:
- танин мэдэхүйн үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох;
- өгсөн үүрэг даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх;
- үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах;
- өрөвдөх сэтгэл;
- сэтгэл хөдлөл;
- сайн дурын хүчин чармайлтын илрэл;
- өөрийн үйлдэл, нөхдийнхөө үйлдлийг үнэлэх чадвар.
Боловсролын чиглэл: бие бялдрын хөгжил, танин мэдэхүй (FCCM, FEMP), харилцаа холбоо, ярианы хөгжил, хөгжим.

OOD төлөвлөгөө
1. Удиртгал хэсэг – 12 мин. Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал. Гэнэтийн мөч. Хурууны тоглоом. D/i "Зураг цуглуул." D/i "Үг сонгоно уу." Биеийн тамирын минут
2. Үндсэн хэсэг – 15 мин. Ойд зан үйлийн дүрмийн тухай яриа. D/i "Модыг тайлбараар нь таних." D/i "Хэн хаана амьдардаг вэ." 2. Биеийн тамирын хичээлийн минут. Тоглоом "Алдагдсан захидал". Ойчны ажлын тухай түүх.
3. Эцсийн хэсэг - 3 мин. Биеийн тамирын минут. OOD-ийг дүгнэж байна. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.
OOD үргэлжлэх хугацаа 30 минут байна.

OOD-ийн явц
1. Оршил хэсэг.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.
Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,
Би чиний найз, чи бол миний найз
Гараа чанга атгацгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чам руу инээмсэглэнэ, та нар бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.
Ингэснээр та бид хоёр өдрийн турш сайхан сэтгэлтэй байх болно.
(Бөмбөлөг нисдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарай, бидэн рүү бөмбөлөг нисч, дотор нь захидал байв. Уншаад үзье.

Эрхэм залуус аа! Би таныг ойн цэвэрлэгээнд зочлохыг урьж байна. Миний хуучин найз чамд зам зааж өгнө.
Таныг хүлээж байна! Ойчин.

Залуус аа, та ойч гэж хэн болохыг мэдэх үү? Тэр хаана амьдардаг вэ?
Ойд байдаг түүний байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ? (ой мод, мод, амьтан, ойн цэвэр ариун байдлыг сахин хамгаалдаг хүнийг ойч гэнэ. Ойчны байшинг зуслангийн газар гэдэг).
-За, залуус аа, та ойч руу явахыг зөвшөөрч байна уу?
Бид аялалаа эхлүүлэх үү?
Гэхдээ бид яаж ой руу аль болох хурдан очих вэ?
Залуус аа, галт тэргээр явцгаая.
Хурдлаарай, чиргүүлүүдийг маань эзлээрэй, явцгаая

(Хүүхдүүд галт тэрэгний хөдөлгөөнийг дуурайдаг).
Зүтгүүр исгэрэв
Тэр чиргүүлүүдийг авчирсан.
Чу-чу-чу, чу-чу-чу,
Би чамайг холдуулах болно.

Бид ойд байна, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Сонсооч. Та юу сонсож байна вэ?

(Шувууны дуу, ойн чимээг сонсох).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн ойчин руу явах замыг зааж өгөх вэ?
- Залуус аа, захидалд ойчны хуучин найз зам зааж өгнө гэж бичсэн байна.
.- Тэр хэн бэ - бид таах хэрэгтэй. Та зүссэн зургийг цуглуулах хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд туулай дүрсэлсэн зургийг цуглуулдаг)

(туулай гарч ирэв - зөөлөн тоглоом)

Хүүхдүүд ээ, хожуул дээр суу.
- Залуус аа, жинхэнэ амьд туулайг тодорхойлсон үгсийг нэрлэ. Тэр ямархуу хүн бэ?

"Үгийг сонго" дидактик тоглоом.
(Хүүхдүүд ээлжлэн үгсийг дууддаг, жишээлбэл: сэвсгэр, цагаан, хурдан, саарал, хулчгар, урт чихтэй).

А: - Сайн байна, туулай урт чихтэй бол ямархуу байдаг вэ? (урт чихтэй)
- Хэрэв та урт хөлтэй бол яах вэ? (хөлтэй)
- Хурдан хөл үү? (хурдан хөлтэй)
- Урт сүүлт туулайн тухай хэлж чадах уу? (Үгүй)
-Тэгвэл тэр ямархуу хүн бэ? (богино сүүлт эсвэл бүдүүн гэж нэрлэдэг)
("Богино" гэдэг үгийг давтаж, тайлбар хийцгээе).
- Туулай юу иддэг вэ? Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ? (өвсөн тэжээлтэн)
-Та өөр ямар өвсөн тэжээлтнийг мэдэх вэ? Үүнийг нэрлэ.

Асуулт: -Ойчин руу явах замыг туулайгаас хүсье.
Туулай, туулай - надад хэлээрэй,
Туулай, туулай, надад харуул,
Замыг хэрхэн олох вэ
Ойчны буудал руу.

А: Туулай бидэнд харуулж байна
Бид энэ чиглэлд шилжих хэрэгтэй.

Биеийн тамирын хичээл "Бид хамтдаа ой дундуур алхаж байна."
Бид хамтдаа ой дундуур алхаж,
Бид яарахгүй, хоцрохгүй.
Энд бид нуга руу гарлаа. (Газар дээрээ алхах)
Эргэн тойронд мянган цэцэг! (Сунгах - гараа хажуу тийш)
Энд chamomile, эрдэнэ шишийн цэцэг,
Уушигны ургамал, будаа, гэрийн хошоонгор.
Хивс дэвсэж байна. (Гараа урдаа бариад жигд хөдөлгөөн хийх).
Баруун болон зүүн тийшээ. (Нөгийж, баруун гараараа зүүн хөлөө хүр, дараа нь эсрэгээр - баруун хөлөө зүүн гараараа хүр).
Тэнгэрт гараа сунгасан,
Нуруу нь сунасан байв. (сунгах - гараа дээш өргөх)
Бид бүгд амрах цагтай байсан
Тэгээд тэд дахин суув. (Хүүхдүүд сууна)

2. Үндсэн хэсэг.

Ойд зан үйлийн дүрмийн тухай яриа
- Ойд биеэ хэрхэн авч явах ёстой вэ? (дуу чимээ гаргахгүй байх, хашгирахгүй байх, ойн оршин суугчдыг айлгахгүй байх, хог хаяхгүй байх, гал түймэр гаргахгүй байх, амьтны гэрийг сүйтгэхгүй байх, мөчрийг хугалахгүй байх, өвсийг гишгүүлэхгүй байх, амьтан, шавьжинд хүрэхгүй байх. аюултай гэх мэт.)

Дидактик тоглоом "Модыг тайлбараар нь таних"
Ойн хаант улсад амьтан, шувууд хоёулаа байдаг.
Тоншуул, мэнгэ байдаг, үнэг, хит байдаг.
Ой бол манай нутгийн чимэг юм!
Ойн хаант улсад гол оршин суугчид байдаг,
Эдгээр оршин суугчдыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ? (эдгээр нь мод, хамгийн том ургамал)

А: - Залуус аа, ойд ямар мод ургадагийг санацгаая. Би та нарт оньсого хэлье, та энэ модны нэрийг тааварлаарай.

Би бол хүчирхэг мод, би ойн сувилагч.
Энэ модыг хөгшин, залуу аль аль нь мэддэг.
Би зуун хоёр зуун нас хүртлээ өсдөг.
Хүүхдүүд намайг таньсан, учир нь би хүчирхэг (царс)

Би бол Оросын мод, би үзэсгэлэнтэй мод!
Ногоон ойг би өөртэйгээ хамт чимэглэдэг.
Ойд миний цагаан энхрий дүр холоос харагдана.
Ногоон хүрээтэй зуны саравчтай минь.
Ямар мод вэ гэсэн асуултыг олохгүй байх нь илүү хялбар байдаг....(хус)

Би зул сарын гацуур модноос илүү урт зүүтэй.
Би маш шулуун өндөр ургадаг.
Би ойн захад ургадаг тул мөчрүүд нь зөвхөн толгойн орой дээр байдаг.
Би хөлөг онгоцны утас шиг дээшээ сунадаг (нарс).

Нарийхан их бие, бараан холтос,
Бүх зун ногоон өнгөтэй байсан.
Намрын цаг ирлээ
Тэр нил ягаан өнгийн хувцас өмссөн.
Жил бүр ан агнуураар,
Нисдэг тэрэг ургаж байна..(агч)

Маш олон улаан, боловсорсон, үзэсгэлэнтэй жимс.
Тэд кластерт өлгөөтэй, хувцаслалт нь үзэсгэлэнтэй.
Жимс жимсгэнэ цуглуул - сүнсэнд зориулж,
Мэдээжийн хэрэг, түүнээс хийсэн бөмбөлгүүдийг маш сайн (Rowan)

(Би зураг нийтэлдэг)

А: Сайн байна, бүх мод үүнийг таньсан.

Дидактик тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?"
- Сайн хийлээ. Энэ хооронд бид аль хэдийн ой руу авирсан байв.
Одоо бид маш сонирхолтой, ер бусын зүйлийг харж байна. Энэ юу вэ? (Энэ бол хэн нэгний байшин) (шоу)
-Тэгэхээр тэнд хэн нэгэн амьдардаг. ДЭМБ? (амьтан)
- Ойд зэрлэг амьтан, гэрийн тэжээвэр амьтад амьдардаг уу? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?
-Зэрлэг амьтад өөрсдөө байшин барьдаг, эсвэл бусдын хаягдсан байшинг эзэлдэг.
(зураг харуулж байна)
-Энэ бол хонхорхой юм. Хэн хийсэн бэ? (тоншуул)
-Тэнд хэн амьдарч чадах вэ? (хэрэм, усны булга, суусар)
- Энэ бол үүр юм. Тэнд хэн амьдардаг вэ? (чоно)
- Энэ бол баавгайн байшин. Энийг юу гэдэг вэ? (дэн)
- Тэгээд тэр юу вэ? (Нора). Түүнд хэн амьдарч чадах вэ? (үнэг, дорго, чоно, элбэнх, могой)
- Туулайн байшин ямар нэртэй вэ? (туулай байшингүй)

Биеийн тамирын дасгал.
Та ядарсан юм болов уу?
За тэгээд бүгд босоод,
Тэд хөлөө гишгэж, алгаа ташиж,
Эргэж, эргэж,
Бид нүдээ чанга аниад, нээ,
Мөн бид дахин урагш алхаж байна!

V: Тэгэхээр бид клирингийн талбайд гарлаа.
Энд хаа нэгтээ ойн харуулын байр байх ёстой.
Энэ цэвэрлэгээнд юу өсч байна вэ?
Залуус аа, энд нэг зүйл бичсэн байна.
Энэ бол үг, гэхдээ би үүнийг уншиж чадахгүй.
Надад туслаач.

Тоглоом "Алдагдсан захидал"
1-ээс 7 хүртэлх тоонуудыг дарааллаар нь байрлуулж, юу болохыг уншина уу.
(хүүхдүүд үсгүүдийг тоонуудын хамт дарааллаар нь байрлуулдаг).
- Тэгээд бидний олж авсан үг бол CHAMOMILE байсан.

Энэ үгэнд бидний хамгийн түрүүнд сонсогдох чимээ юу вэ? (дуу [p]). [p] авиатай үгсийг нэрлэ. Энэ үгийн сүүлчийн авиа аль нь вэ? ([a] дуу чимээ). [a] дуугаар эхэлсэн үгсийг нэрлэнэ үү.

Эдгээр цэцгүүдээр ойн талбайг чимэглэцгээе.
Хараач, залуусаа, энд ойчны буудал байна.
- Тэгээд энд буудлын эзэн байна.

Ойчны ажлын тухай түүх (зураг чимэглэлтэй хамт)

Ойн хамгаалагчийг ой модыг хамгаалдаг гэж нэрлэдэг.
Ойн хүн, ойн хүн бол төрөөс даатгасан ойн эзэн юм.
Энэ эзэн ойн талбайгаа сайн мэддэг байх ёстой.
Нутаг дэвсгэрийг ингэж судлахад олон жил шаардагддаг.
Тиймээс ойч нь ойр орчноо мэддэг, нутгийн оршин суугч байх ёстой.
Сайн ойч хүн ажлаа өчүүхэн төдий хүртэл мэддэг бөгөөд ойн бүсэд гарсан аливаа өөрчлөлт түүний анхаарлыг тойрон гарахгүй.
Тэрээр хаана малыг зөвшөөрөлгүй бэлчээсэн, мод алга болсон, ойд ойртож буй өвчний шинж тэмдэг (жишээлбэл, гинжит, малын өвчин) илэрснийг даруй тогтооно.
Манай тал хээрийн бүс нутагт ой мод цөөхөн байдаг тул ойд онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй.
Ойн түймрээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд ойн мэргэжилтэн маш их ажил хийдэг. Эцсийн эцэст аливаа гал түймэр, унтраагаагүй шүдэнз, шидсэн тамхины иш нь ой модыг түймэрт үхүүлэх шалтгаан болдог.
Ойн түймрийг даван туулах нь маш хэцүү, заримдаа боломжгүй байдаг. Тиймээс гал түймрээс урьдчилан сэргийлэх ажил маш чухал юм.
Ойн хүн бол ойн бүх амьтан, ургамлын найз юм.
Ухамсар, мэргэжлийн үнэнч шударга байдал, шаргуу хөдөлмөр - эдгээр нь тус улсын ойн аж ахуйн салбарт олон зууны туршид бий болсон гайхамшигтай уламжлалууд юм.

3. Эцсийн хэсэг.

Тусгал.
-Түүний урилгыг хүлээж авсанд ойч маш их баяртай байна. Гэхдээ бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болсон. Ойн ажилтан биднийг анхилуун ойн алимаар дайлсан.
- За, одоо вагонуудын дагуу манай галт тэрэг хөдөлж байна.
Зүтгүүр исгэрэв
Тэгээд тэр чиргүүлүүдийг авчирсан.
Чу-чу-чу, чу-чу-чу,
Би чамайг гэртээ харих болно ...

Манай аялал таалагдсан уу?
Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Өнөөдөр бид ямар мэргэжилтэй танилцсан бэ? Ойн хамгаалагч гэж хэн бэ?
Энэ бол зайлшгүй бөгөөд эрхэм мэргэжил гэдгийг та одоо мэдэж байна.
-Өнөөдөр бид сайн ажилласан гэж бодож байна. Сайн хийлээ! Жинхэнэ аялагчид. Энэ аялалд чамтай хамт явахдаа надад таатай байлаа.
-За одоо алим идэцгээе.
Гарчиг 215

Татьяна Пылнова
Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу GCD тоймыг хэрхэн зөв бэлтгэх вэ

GCD тоймыг хэрхэн зөв бэлтгэх вэ

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу

Зарим багш нар GCD тэмдэглэл бэлтгэхэд бэрхшээлтэй байдаг. Үүнийг хэрхэн хийснийг санахыг танд зөвлөж байна. Бид гарчгийн хуудаснаас эхэлнэ.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бүтэн нэрийг гарчгийн хуудасны дээд талд зааж өгсөн болно. Хуудасны дунд хураангуй, боловсролын чиглэл, насны бүлгийн сэдвийг бичсэн болно. Хураангуйн гарчгийн доор баруун талд зохиогчийн овог нэр, эхний үсэг, албан тушаал, бүлгийн дугаарыг заана. Гарчигны доод талд, голд нь хотыг бичсэн байх ба түүнээс доош хураангуйг бичсэн жил байна.

Дараагийн хуудас нь gcd зорилгоос эхэлнэ. Зорилго гэж юу вэ? Зорилтот- Энэ бол бидний зорьж байгаа эцсийн үр дүн юм. Зорилгоо үйл үгийн нэрээр тодорхойлохыг зөвлөж байна: нөхцөлийг бүрдүүлэх, бүрдүүлэх, сургах, бэхжүүлэх гэх мэт. ДаалгавруудТодорхой бус хэлбэрээр үйл үгтэй хэлбэр: бий болгох, бэхжүүлэх, сургах, хэрэгжүүлэх гэх мэт.

Даалгавар бол гүйцэтгэл эсвэл шийдлийг шаарддаг зүйл юм. Зорилготой холбоотой ажлууд нь:

Боловсролын(энэ хичээл дээр бид хүүхдүүдэд юу заах талаар бичсэн болно). "Заах" үйл үг бичихгүй байхыг санаарай. Илүү чадварлаг бичих - ур чадварыг сурталчлах, хөгжүүлэх, нөхцөлийг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх гэх мэт.

Хөгжлийн(бид сэтгэцийн үйл ажиллагаа, янз бүрийн шинж чанарыг хөгжүүлэхийг мартаж, нэгтгэх, тодруулах болно гэж бичсэн байдаг).

Сурган хүмүүжүүлэх(энэ хичээлд оюун санаа, гоо зүй, ёс суртахуун, хүсэл зоригийн ямар чанарууд бий болох вэ).

Шинэ даалгавар бүрийг шинэ мөрөнд бичдэг гэдгийг санаарай.

Даалгаврын дараа бид аль нь хийгдсэнийг бичнэ урьдчилсан ажилхүүхдүүдтэй (харилцан яриа, ажиглалт, уран зохиол унших, хаана аялалд явсан, юу сурсан гэх мэт).

Бидний бичих дараагийн зүйл бол арга, техник(хүүхдэд зориулсан тоглоом, харааны, практик үйл ажиллагаа, хүүхдэд зориулсан аман асуулт, дидактик тоглоом, уран зохиол ашиглах гэх мэт).

Дараа нь бид бичнэ материал, тоног төхөөрөмж– энэ GCD-д ямар тоног төхөөрөмж ашиглахыг жагсаасан (жишээлбэл: соронзон хальс, фланелограф, монтаж, ханын самбар, шоо, тавиур гэх мэт).

Дараа нь бид зааж өгнө үзүүлэх материал, энд зөвхөн бүх ашиг тусыг жагсаасан төдийгүй тэдгээрийн зохиогч, тоо хэмжээ, хэмжээг зааж өгсөн болно.

Дүрслэх Тараах материал, хэмжээ, тоо хэмжээг зааж, ямар материалыг авч байгааг жагсаах шаардлагатай.

I. Удиртгал хэсэг – 3 минут.

II. Үндсэн хэсэг нь 15 минут байна.

III. Эцсийн хэсэг нь 2 минут байна.

Хичээлийн цаг нь бүлгийн наснаас хамаарна.

Эцэст нь GCD-ийн явцын тодорхойлолт эхэлнэ. GCD шилжихшууд яриагаар бичсэн. Багшийн хэлэх бүх үгс, хүүхдүүдийн хүлээгдэж буй хариултууд, багшийн ерөнхий дүгнэлт зэргийг бичихээ мартуузай. Хичээлийн үеэр багш зарим үйлдэл хийх шаардлагатай бол үүнийг тэмдэглэлд тусгасан болно.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагын дагуу GCD-ийн хураангуйг хэрхэн бичих вэХолбооны улсын боловсролын стандартыг харгалзан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг хэрхэн зөв бичих вэ? Хамтран ажиллагсдаас байнга асуудаг асуулт зөвлөгөөг бэлтгэхэд хувь нэмэр оруулсан.

"Бид Мишуткад гараа угаахыг хэрхэн сургасан" бага бүлгийн Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг бий болгох Боловсролын чиглэлийн зорилтууд: Танин мэдэхүй: 1. Өгөх.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу "Галт тэрэгний аялал" холимог насны бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй.Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу "Галт тэрэгний аялал" холимог насны бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй. Эмхэтгэсэн багш: Бобрицкая.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу "Математикийн нутаг руу аялах" стандартын дагуу холимог насны ахлах бүлгийн математикийн GCD-ийн хураангуй."Математикийн улс руу аялах" Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу ахлах бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: Сургалтын зорилго: Бататгасан.

Зорилго нь хүүхдүүдийн өвлийн тухай мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх, системчлэх, асуултанд хариулж сургах, үг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх явдал юм.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
 
Ангилал