4 настай хүүхдэд зориулсан нарийн төвөгтэй хичээлүүдийн тэмдэглэл. Цэцэрлэгийн хичээлийн сэдэв. Хичээлийн явц

05.01.2024

Хичээлийн тэмдэглэл

Энэ нь хэдэн насныханд тохирохыг заана уу.

3-4 жил

Хэрэв та ямар төрлийн анхаарал татахуйц текст эсвэл дүрслэл хийх шаардлагатайг зааж өгөх шаардлагатай бол (зураг дээр хүрэхгүй байх нь дээр)

Үгүй

Зорилтот тохиргоо: Хүүхдэд далайн амьтдын талаархи санаа бодлыг төлөвшүүлэх, эргэн тойрон дахь ертөнцийг сонирхох, өнгө, хэмжээний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, амьтдыг хайрлах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх;анхаарал, ой санамж, яриа, нарийн моторт ур чадвар, график чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

    Урам зоригийн хэсэг.

Загас шиг харагддаг, тийм биш юм шиг -
Усан оргилууртай хүн бүрт мэндчилгээ дэвшүүлдэг.
Өдөржин долгион дээр хэвтэж байна
Гайхамшиг-юдо загас-….
(халим).

Кейт -Энэ бол манай гараг дээрх хамгийн том амьтан юм.

2. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. (хуудас №1)

Зураг луу хар. Халим хаана байна гэж та бодож байна вэ? Яагаад?

Халимны сүүл, сэрвээ, нүдийг олоорой...

Та Китийн хамар хаана байгааг мэдэх үү? Та усан оргилуурыг харж байна. Энэ бол халимны хамар нь духан дээрээ байдаг. Усан доороос боссон халим амьсгалж, усан оргилуур үлээж, дуу чимээ гаргадаг.

"Сайн уу" гэж КИТ бидэнд хэлээд амаа том нээв. Би шүдгүй, мэдээж сахалтай."

Бид Китэд туслах уу?

Гартаа харандаа аваад шулуун шугам зур.

("Ангаахай" загвар дээр суурилсан ажил)

Манай халим инээмсэглэн баярлалаа гэж хэлдэг.

3. Ярианы даалгавар.

Цэнхэр далайд үймээн дэгдээж байна: тэд цэнхэр халимыг хайж байна.

Тэд яагаад халимыг далайд алдсан бэ?

Манай халим ёроолд нь нуугдаж байгаад унтаад, тэнд хурхираад л...

Далайн давалгаа давалгаалан, цунами дөхөж байна.

Асуудлаас зайлсхийхийн тулд Китийг сэрээхээр шийджээ.

Далайн ёроолд байгаа халимыг сэрээхэд хэн туслах вэ?

Нууцлаг:

Бид усанд амьдардаг, усгүй бол бид мөхөх болно. (Загас)

- Халимны дэргэд хэдэн загас сэлж байгааг олоорой?

- Халим, загас хоёрыг харьцуул. Аль нь том вэ? Хэн нь жижиг вэ? "Халим загаснаас том", "Загас халимнаас жижиг" гэж хэлээрэй.

- Улаан загасыг надад үзүүлэх үү? Нөгөө загас ямар өнгөтэй вэ?

- Загасны хайрсыг зур. Далайд халимтай ижил өнгөтэй жижиг загас зур.

-Одоо хэдэн загас байгаа вэ? Тэднээс их юм уу, цөөн байна уу?

4. Тоглоом.

Бид далай, давалгааг гаталж,

Бид үсрэх болно, дараа нь бид шумбах болно

Дараа нь бид байрандаа эргэлдэнэ.

Далайтай хамт бид "Ш-ш-ш-ш" дууг дуулна.

Бид халимыг сэрээв

Мөн түүнд холоос

Өнгөт зочин завин дээр явж байна,

надад хэлээч, тэр хэн бэ?

Тэр бол толботой аварга -
Хүзүү нь усны цорго шиг урт:
Сафари тойрон алхаж байгаа "тоо" байдаг
Мөн түүний нэр(анааш)

-Анаш ямар өнгөтэй вэ?

- Эсвэл ногоон байж болох уу?

- Анааш шар өнгөтэй, байгальд ингэж өнгөлөн далдалдаг, харин халим яагаад цэнхэр байдаг вэ?

Анааштай завин дээр явцгаая:

"Усан онгоц" (хурууны гимнастик)

Би хоёр алгаа дарж, далайг гатлах болно.(Бид завь дүрсэлсэн)

Хоёр алга, найзууд аа, энэ бол миний завь. (Үүний зэрэгцээ гар нь долгионыг дүрсэлдэг )

Би далбаагаа өргөх болно, (Эрхий хуруу )

Би цэнхэр далайд сэлэх болно. (Үүний зэрэгцээ гар нь долгионыг дахин дүрсэлдэг )

Мөн загаснууд шуургатай давалгаан дээр энд тэнд сэлдэг. (Бид хоёр далдуу модыг хооронд нь холбож, загасыг дүрсэлж, долгион шиг хөдөлгөөн хийдэг )

Хэрэв та ядраагүй бол халим, загас, анааш нарыг дулаацуулах нарыг зур.

Нэмэлт даалгавар

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан цогц хичээлийн хураангуй

"Аз жаргалтай эрчүүд" сэдвээр

Snuzlin мэдрэхүйн өрөөнд явуулсан.

Даалгаварууд:

Боловсролын:хүүхдийн бие махбодь, хүйсийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах;объектыг аман тэмдэглэгээтэй нь уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх. сэдвээр үгсийн сан бүрдүүлэх. Өөрийнхөө биеийн диаграммд чиг баримжаа олгохыг заа. "охин, хөвгүүн" гэсэн ойлголтыг ялгаж сургах, хүүхэд өөрөө ямар хүйсийнх болохыг олж мэдэх

Залруулах, хөгжүүлэх:хүүхдийн судалгааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх. аман болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, аман зааврын дагуу үйлдлийг үргэлжлүүлэн хийж сурах;мэдрэхүйн туршлагыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: сайн сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх,тоглоомын дүрүүдэд туслах хүслийг бий болгох,; сэтгэл хөдлөлийн хүрээ, өрөвдөх сэтгэл, нүүрний илэрхийлэлийг хөгжүүлэх;тоглоомд сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг бий болгох.

Материал.

Хоёр хүүхэлдэй: хүү, охин, биеийн зарим хэсэг нь дутуу байгаа хүүхдүүдийг дүрсэлсэн зураг, өөр өөр ааштай хүү, охиныг дүрсэлсэн зураг, хүүхэд бүрт зориулсан "Нар" тайрах зураг, хөдөлгөөнт хөгжим, зурах: хуудас цаас, будаг, сойз.

Хичээлийн явц

1. Org. мөч.

Сэтгэл судлаач, хүүхдүүд мэдрэхүйн өрөөнд орж ирдэг (энэ үед нарны тухай дуу сонсогддог). Сэтгэл зүйч нарны туяанд анхаарлаа хандуулдаг.

Хүүхдүүд ээ, энэ юу вэ? Эдгээр нь нарны туяа юм! Нар сэрээд хүүхдүүд рүү инээмсэглэв!

Сэтгэл зүйч ярьж, үйлдлээ харуулдаг бол хүүхдүүд түүний араас давтдаг.

Өглөөний мэнд, бяцхан нүд! Та сэрсэн үү?(Зовхио цохих).
Өглөөний мэнд, чих! Та сэрсэн үү?
(Чихний дэлбээгээ хуруугаараа үрэх).
Өглөөний мэнд, үзэгчид! Та сэрсэн үү?
(Гар алгадах).
Өглөөний мэнд, хөлөө! Та сэрсэн үү?
(Хөлөө тамга).
Өглөөний мэнд, Нарны туяа! Би сэрсэн.
(Инээж, гараа нар руу сунгана).

Сэтгэл зүйч хүүхдүүдийг магтдаг. -Сайн байна залуусаа, Sunny үнэхээр таалагдсан тул та нартай тоглохоор шийдсэн.

Хөгжим тоглож, хүүхдүүд, сэтгэл зүйч дуу дуулж, үйлдэл хийдэг.

Ингэж нар мандаж байна

Илүү өндөр, өндөр, өндөр.

(Хүүхдүүд гараа хажуугаар нь дээш өргөж, хөлийн хуруун дээрээ өргөдөг.)

Шөнө болоход нар жаргах болно

Доор, доор, доор.

(Хүүхдүүд тонгойж, гараа доошлуулдаг).

За, за, нар инээж байна,

Мөн бидний хувьд нарны доор

Амьдрал хөгжилтэй.

(Хүүхдүүд байрандаа алхаж, алгаа ташиж байна.)

2. Дасгал "Хүүхэлдэй болон өөр дээрээ үзүүл".

Сэтгэл зүйч. Маша, Паша хүүхэлдэйтэй танилц. Энд хүүхэлдэйний толгой байна. Толгой чинь хаана байна?(хүүхдүүд үзүүлэв).Хүүхэлдэй толгой дээрээ үс (чих) байдаг. Энэ юу вэ? Таны үс хаана байна?(хүүхдүүд үзүүлэв).Энэ царай. Чиний царай хаана байгааг надад харуул. Гараараа нүүрээ таглаад нээ(хүүхдүүд хийдэг).Хүүхэлдэй нүүрэн дээр юу байдаг вэ? Тэгээд чи? Нүдээ аних (нээх), хамраа үрчийлгэх, амаа том ангайх, амаа хаах. Одоо бид өөрсдийгөө угааж байгаа юм шиг тоглох болно. Би шүлэг хэлье, та шүлэгт юу хэлснийг харуул.

Ус, ус, нүүрээ угаа,(хүүхдүүдийн үзүүлбэр)
Нүдээ гялалзуулахын тулд,
Хацраа шатаахын тулд
Амаа инээлгэхийн тулд
Ингэснээр шүд нь хаздаг.

Хацраа хаана байгааг харуулж, хөөргөж, үрээрэй. Шүдээ харагдахын тулд инээмсэглээрэй.

Сэтгэл зүйч (хүүхэлдэйний гар, хөл, гэдэс рүү заана).Энэ хүүхэлдэй юу вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг). Таны гар (хөл, гэдэс) хаана байна ? Гараа дээш нь өргөж, доошлуулаарай. Энэ бол баруун гар, энэ бол зүүн гар.

3. “Нүүрэнд юу дутагдаж байна вэ?” дасгал.

Сэтгэл зүйч (зураг харуулж байна).Эдгээр зургуудыг хараарай. Таны нүүрэнд юу дутагдаж байна вэ?

Хүүгийн нүд, чих дутуу байна.

Охины ам хамар дутаж байна.

Зургууддаа тусалцгаая, дутуу хэсгүүдийг наацгаая (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэнэ).

4. Физик. Одоохон.

Сэтгэл зүйч (текстийг уншиж, текстийн дагуу хөдөлгөөнийг харуулж, хүүхдүүд давтдаг).

Бид толгой дохиж,
Хамраа сэгсэрцгээе,
Дараа нь бид нүдээ аниад,
Одоо бид нүдээ нээлээ.
Бид хацраа маш ихээр хийсгэж,
Бид амаа нээдэг
Тэгээд шүдээ тогшье
Тэгээд хэсэг хугацаанд чимээгүй байя.

5. "Сэтгэл хөдлөл" дасгал.

Сэтгэл зүйч. Хүүхэлдэй Маша - аз жаргалтай эсвэл гунигтай юу?(хүүхдийн хариулт) Эдгээр зурган дээр Маша зурсан байна(охинтой байгаа зургийг харуулж байна)Аль нь? Хараач, Маша аз жаргалтай, инээмсэглэж байна! Маша шиг инээмсэглэ(хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг). Гунигтай Машаг олоорой.(хүүхдүүд даалгавраа хийдэг) Энэ зураг дээр түүний сэтгэл санаа ямар байна вэ?(хүүхдүүд хариулдаг). Маша шиг гунигтай царай гарга. Хараач, Маша хаана гайхаж байна вэ?(хүүхдүүд хариулдаг). Маша ямар байгааг гайхаарай. Сайн хийлээ! Маша таныг түүнд тусалсанд маш их баяртай байна.

6. Гурав, дөрвөн хэсгээс "Нар" зургийг нугалав.

7. "Нар" зурах.

Хүүхдүүд инээмсэглэдэг сайхан нарыг зурдаг.

8. Хичээлийн хураангуй.


3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Тавилга ба түүний зорилго" хичээлийн хураангуй

Зорилго: хүүхдүүдийг янз бүрийн төрлийн тавилгатай танилцуулах.
Нас: 3-4 жил
Хөтөлбөрийн зорилго: уялдаа холбоотой яриа: хүүхдүүдэд ойлгомжтой, ойлгомжтой хариу үйлдэл үзүүлэхийг заах
тавилга зориулалтын талаархи асуултууд;
z.k.r: эгшиг ба гийгүүлэгчийн зөв дуудлагыг бататгах;
үгийн сан ба дүрэм: яриандаа нэр үг хэрэглэж сур
ерөнхий утгатай - тавилга.

Тоног төхөөрөмж, материал: тоглоомын тавилга, тоолох саваа, зааны тоглоом, туулайн тоглоом;

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.
Багш: (А. Кондратьевын “Мэндчилгээ” шүлгийг уншина)
Өглөөний мэнд!
Шувууд дуулж эхлэв.
- Сайн хүмүүс,
Орноосоо гарч
Бүх харанхуй буланд нуугдаж,
Нар мандаж, хөндийгөөр алхаж байна

Би та бүхэнд мэндчилж, дугуй унахыг урьж байна (Хүүхдүүд сандал дээр суугаад дугуйчдын хөдөлгөөнийг Екатерина, Сергей Железнов нарын "Унадаг дугуй" хөгжимд дуурайдаг)

"Унадаг дугуй" дууг сонсоорой
Дуу татаж авах)

2. Үндсэн хэсэг.

"Заан" үе мөчний гимнастик
Багш: Залуус аа, хар даа, хэн бидэнтэй уулзаж байна вэ? (Заан)
-Зааныг айлгахгүйн тулд бид бас заан болно.
Би зааныг дуурайна
Би уруулаа тэврээрээ татаж,
Тэгээд одоо би тэднийг явуулж байна
Тэгээд би түүнийг байрандаа буцаана (уруулыг урагш татах)
Багш: За цаашаа явцгаая

"Тавилгын дэлгүүр" дидактик тоглоом
Багш: Манай дугуй зогслоо. Энэ ямар барилга вэ, орцгооё.
(Багшийн ширээн дээр хүүхэлдэйний тавилга байдаг)
Багш: Залуус аа, энэ бол дэлгүүр.
- Энэ дэлгүүрт юу зарж байгааг хар, нэрлэ. (ширээ, сандал гэх мэт)
- Зуу, сандал, сандал, буйдан, энэ мөн үү? (тавилга)
- Бид тавилгын дэлгүүрт орсон. Тавилгын дэлгүүр нь янз бүрийн төрлийн тавилга зардаг.
- Бидэнд яагаад буйдан хэрэгтэй байна вэ? (хэвтэх, унтах гэх мэт)
- Шүүгээ юунд зориулагдсан бэ?
- Яагаад бидэнд сандал хэрэгтэй байна вэ? Өтгөн уу? Ор? гэх мэт.

Хурууны гимнастик "Тавилга"
Багш: Энд ямар тавилга байхгүй байна вэ? Та юу дээр сууж байгаагаа хараарай? (сандал).
- Харандаа, будаг хаана байгааг хараарай? (хүснэгт)
- Дэлгүүрт байсан эдгээр тавилгыг задалсан. Ширээ сандал ямар байдгийг хуруугаараа харуулъя
"Сандал" Хөл, нуруу, суудал -
Таныг гайхшруулах сандал энд байна (зүүн алга шулуун, баруун алгаа нударгаараа зангидаж, доод хэсэгт нь байрлуулсан)
"Ширээ" Ширээ нь дөрвөн хөлтэй,
Таг нь далдуу мод шиг (зүүн гараа нударгаараа зангидаж, баруун гарын алгаа дээрээс нь доошлуулсан)

"Үг нэмэх" дидактик тоглоом
Багш: Тавилгын талаар эелдэг, сайхан хэлж болно. Яг зөв.
ширээ - ширээ,
сандал – ..... (өндөр сандал),
буйдан - ..... (буйдан),
хувцасны шүүгээ - .....(шүүгээ).

"Бие биетэйгээ танилцацгаая" дидактик дасгал
Багш: Залуус аа, хар л даа, хэн бутны цаанаас харж байна? (туулай).
- Бүүжин, бүү ай, гараад ир. Залуустай уулз. Залуус аа, туулайг тэжээ. Бүжинд нэрээ хэлье, гэхдээ туулай ойлгож, бидний нэрийг санаж байхын тулд бид үүнийг нэг нэгээр нь хэлье.
(Хүүхдүүд туулайг гараас гарт дамжуулж, нэрийг нь дууддаг)
- Бидний хаана байсныг туулайд хэл. (тавилгын дэлгүүрт)

Дидактик тоглоом "Саваагаар угсрах"
Бөжин: Надад хэзээ ч тавилга байгаагүй
Багш: Бүү санаа зов, бөжин, залуус одоо танд саваагаар тавилга угсарна
"Өтгөн" Тэд ширээний сандал дээр сууж,
Үүнгүйгээр манай байшин эвгүй байна (гурван саваа: хоёр босоо, нэг хэвтээ)
"Ор" Бид унтлагын өрөөнд хүүхдийн ор тавина.
Мөн бид үүн дээр сайхан унтах болно.
(дөрвөн саваа: хоёр босоо, хоёр хэвтээ)

3. Хичээлийн хураангуй
Багш: Залуус аа, бид гэртээ харих цаг боллоо. Аав, ээжүүд биднийг аль хэдийн хүлээж байна.
- Өнөөдөр бид хаана байсан бэ? (тавилгын дэлгүүрт)
- Тавилгын дэлгүүрт юу зарагддаг вэ? (тавилга)
-Дараагийн хичээлээр хаашаа явахыг хүсэж байна вэ?

Тоглоомын хураангуй - 3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан үйл ажиллагаа.

Эмхэтгэсэн: I ангиллын багш Елюкова A. E.

"Намрын ойд уулзах"

Зорилтот:

- яриа, төсөөлөл, өгөгдсөн дүрсийг дуурайх чадварыг хөгжүүлэх;

- өнгө ялгаж сурах, объектыг өнгөөр ​​ялгах;

- бүлгийн эв нэгдэл, өрөвдөх сэтгэлийг хөгжүүлэх;

- ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

- сонсголын анхаарал, дур зоргоороо байх, зааварт хурдан хариу өгөх чадварыг хөгжүүлэх;

-ярианы хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

Мэндчилгээ.

Багш хүүхдүүдэд намрын ойг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэв. Хүүхдүүд зургийг харж, улирлыг нэрлэж, намрыг ямар шинж тэмдгээр дүрсэлсэн болохыг тайлбарлав.Багш хэлэхдээ:

- Бид намрын ойд зугаалах гэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Хүүхдүүд ээлж дараалан зогсоод тойрог хэлбэрээр алхдаг. Багш нь хүүхдийн шүлэг хэлж, хөдөлгөөнийг харуулдаг. Хүүхдүүд түүний араас давтана.

Гөлгөр зам дээр,Тэд ердийн хурдаар хөдөлдөг.

Бидний хөл алхаж байна

Бид зам дагуу алхаж байна

Тэгээд бид алгаа цохивАлгаа таш

Дээд - дээд хөл, дээдХөлийг гишгэх

Алга таших. Бариулууд алга ташихТэд алгаа ташина

Одоо, хайрга дээр,

хайрга чулуу, Тэд том алхамаар хөдөлдөг.

овойлт дээр, овойлт дээр,Урагшаа үсрэх.

Жижиг навчнууд дээр,Тэд жижиг алхмаар хөдөлдөг.

Нүхэнд - bang! Доошоо суу.

Багш хэлэхдээ:

- За, бид ойд ирлээ. Тэгээд хэн биднийг энд хүлээж байгаа юм бэ? Хүүхдүүд дууддаг.

Багш хүүхдүүдтэй хамт тоглоомон зараа шалгаж байна. Багш хэлэхдээ:

- Зараа өлсөж байна. Түүнийг хооллоцгооё (ширээн дээр яс, зөгийн бал, өвс, лууван, загас, алим, мөөгийг дүрсэлсэн зургууд байдаг бөгөөд зөвхөн түүний хамгийн дуртай зүйлийг сонгож зүүцгээе (хүүхдүүд зарааны зүү дээр мөөг, алим тавьдаг). .

Багш хэлэхдээ:

Зараа амттан таалагдсан бөгөөд тэр танд эдгээр бөмбөг (зараа бөмбөг) шиг бэлэг авчирсан, тэдэнтэй бага зэрэг тоглоцгооё.

Дасгалыг зараа бөмбөгөөр хийдэг.

Багш хэлэхдээ:

Чи бид хоёр тоглож байтал зараа ойд агч навч цуглуулав. Тэр танаас сагсан дахь навчийг зөв байрлуулахыг хүсч байна.

Багш хүүхэд бүрт агч навч өгч, улаан, шар, ногоон гэсэн гурван сагс тавьдаг. Хүүхдүүд навчийг тохирох өнгөт сагсанд хийнэ.

Багш хэлэхдээ:

За, бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болж, салах ёс гүйцэтгэхдээ зараа дуулах болно.

Зараа дүрслэх хүүхдийг сонгосон. Тэр суугаад өвдөг дээрээ гараа боож (эсвэл хэвтэж, муруйсан). Багш болон бусад хүүхдүүд түүнийг тойрон зогсоод дуу дуулдаг.

Бид ой дундуур аажуухан алхаж,

Гэнэт бид зараа харав.

- Зараа, зараа, бид найзууд,

Чамайг тэжээцгээе.

Бүгд бөхийж, "зараа"-д энхрийлэн хүрдэг. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.

Хичээлийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэв. Хүүхдүүд хичээлийн үеэр ямар тоглоом, дасгал тоглож байсныг санаж, хамгийн их таалагдсан зүйлээ ярилцдаг. Дараагийн уулзалт хүртэл бүгд баяртай гэж хэлдэг.

Урлаг, гар урлалын хичээлийн үеэр та хүүхдүүдэд зараагийн зурагтай цаас өгч, зараа юу дутуу байгааг олж мэдэхийг хүсч, зурж дуусгах эсвэл зарааны зүүг сийлбэрлэхийг хүсч болно.

_______________________________________ “58 дугаар цэцэрлэг” ___________________________________________

Миас хотын дүүрэг




Таны эргэн тойрон дахь ертөнцтэй танилцах












Хичээлийн тэмдэглэл

3-4 насны хүүхдэд зориулсан





"Өдрийн хэсэг"









Сурган хүмүүжүүлэгч

Шаповалова Т.В.



^




2013 он

Хичээлийн тэмдэглэл

сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан


"Өдрийн хэсэг"

^ Зорилго:Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг ойлгох сонирхол, хүслийг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:


  1. Өдрийн хэсгүүдийн санааг тодруулж, хүүхдүүдийн өглөө, үдээс хойш, орой, шөнө юу хийдэгтэй холбож өгөх;

  2. Харааны ойлголт, харааны ой санамж, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх;

  3. Үйлдлийг дуурайж сурах;

  4. Түр зуурын ойлголтыг тодорхойлсон үгсээр үгсийн сангаа баяжуулах;

  5. Үргэлжлүүлэн өнгийг ялгаж сур.
Тайлбар толь бичгийн ажил:нил ягаан, саарал, сэрүүлэг, өглөөний цай, өдрийн хоол, оройн хоол, орой.

^ Урьдчилсан ажил: cockerel, нарны тухай хүүхдийн үлгэр унших, өдрийн хэсгүүдийн тухай оньсого таамаглах, "Өдрийн хэсэг" сэдвээр цомог, постер үзэх. Шүлэг унших: Л.Квитко “Өглөө”, “Бүгд унтаж байна” С.Капутикан, “Өглөөний мэнд” Е.Благинин, “Унтах цаг” П.Воронко, И.Токмакова “Загас унтдаг газар”.

Дидактик тоглоом явуулах: "Энэ хэзээ тохиолддог вэ?", "Юуны ард юу байна?", "Юу хаана байна?".

^ Хичээлийн хэрэгсэл, материал: жинхэнэ сэрүүлэг, тоглоомын кокерел, 4 өнгийн дугуй, нэг том хавтгай загвар "сэрүүлэг", хүүхдийн тоогоор жижиг.

^ Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна. Хүүхэд бүр 4 өнгийн (хар, саарал, хөх, нил ягаан) дугуй хэлбэртэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өглөөний мэнд залуусаа! Өнөөдөр хэн нэгэн бидэн дээр ирсэн, сонссон уу? (тогших)

^ Багш дэлгэцийн ард нуугдаж, хүүхдүүдэд cockerel харуулж байна.

(Cockerel): Сайн уу залуусаа! Та намайг таньж байна уу? Би Петя Кокерел байна. Чи намайг хаанаас ирснийг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт).

(Cockerel): Тийм ээ, тосгоноос ирсэн. Би наранд босч, дуу дуулж, хүн бүрийг сэрээх дуртай.

Үүр голын дээгүүр мандаж,
Хашаанд азарган тахиа дуулж байна.
Муурын зулзага өөрсдийгөө угаана

Залуус сэрж байна.

(Cockerel): Та нар миний дууг мэдэх үү? (хүүхдүүд азарган тахиа дуурайдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:(Биеийн минут) Cockerel-ийн тухай хүүхдийн үлгэрийг санацгаая:

Cockerel, cockerel

Алтан сам

Цөцгийн толгой

Торгон сахал!

Та хүүхдүүдийг унтуулахгүй байна уу?
(Cockerel): Эрт дээр үед өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн зүйр үгс байсан:

Өглөө эрт ажиллах нь сэтгэлд баяр баясгаланг авчирдаг.

Хийх юмгүй бол орой болтол өдөр уйтгартай.

Хэн эрт босдог, Бурхан түүнийг тэжээдэг.

Орой нь өдрийг магтдаг.

(Cockerel): Өглөө хэн чамайг сэрээдэг вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

(Хоол): Эцэг эх чинь өөрсдөө сэрдэг үү, эсвэл хэн нэгэн тэдэнд тусалдаг уу?

(Хүүхдийн хариулт)

(Cockerel): Миний механик найз хотод амьдардаг, та нэрийг нь мэднэ ? (хүүхдийн хариулт).

^ Багш хүүхдүүдэд сэрүүлгийн цагийг үзүүлж, түүний ажиллагааг харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цагийг яагаад ийм нэр өгсөн гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь зөв залуус - учир нь тэд өглөө биднийг сэрээж, цагийг харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Петя Кокерел, та бидэнтэй тоглож, оньсого таахыг хүсч байна уу? Зочид мөн оньсого тайлахад тусалж болно:


  1. Нар тод мандаж байна
Cockerel цэцэрлэгт дуулдаг

Хүүхдүүд маань сэрж байна

Тэд цэцэрлэгт явах гэж байна.


  1. Тэнгэрт нар
Хурц гэрэлтдэг

Бид зугаалах гэж байна

Хөгжилтэй дуу дуулцгаая!


  1. Нар гэрэлтдэг
Байшингийн ард байдаг тосгон

Бид явган аялалаас ирсэн

Оройн хоолны цаг боллоо!

(Орой)


  1. Тэнгэрт одод гялалзаж байна
Голын урсацууд ингэж хэлдэг

Сар манай цонхоор харж байна

Тэр манай хүүхдүүдийг унт гэж хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай, тэд өдрийн бүх хэсгийг мэддэг. Тиймээс бид үргэлжлүүлэх болно.

(Cockerel): Мөн би чамд хөгжилтэй тоглоом байна. Би өдрийн хэсгүүдийг нэрлэе, чи энэ үед юу хийж байгаагаа харуулна, за! Мөн зочид таамаглах болно.

Өглөөирж байна, нар мандаж байна,

Тэр бүх хүүхдүүдийг сэрээж, цэцэрлэгт дууддаг. (Хүүхдүүд "шүдээ угаах", "угаах", "хувцаслах" үйлдлүүдийг харуулдаг)

Цэцэрлэгт ирээд юу хийдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Өглөөний хоолыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Өглөөний цай)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өглөөг ямар өнгөөр ​​дүрсэлж болох гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Өглөө нь харанхуй хэвээр байгаа тул өдрийн энэ хэсгийг саарал өнгөтэй болгож болно.

^ ӨдөрЭнэ нь аль хэдийн ирж байна, бидэнд хийх зүйл их байна:

Алхаж, хоол ид, унтах цаг боллоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гадаа аль хэдийн нэлээд гэрэлтэй байна. Нар сэрж, хурц гэрэлтэж байна. Өдөр ирж байна. Цэнхэр өнгөөр ​​будцгаая. Та санал нийлж байна уу? Тоглож дуусаад та алхаж яваад буцаж ирэхэд тогооч нар бидэнд бэлдсэн байна...

(Cockerel): Өдрийн хоолыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Оройн хоол)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үдийн хоолны дараа - нам гүм цаг эсвэл өөрөөр хэлбэл өдрийн унтах.

(Cockerel): Тэгээд тэр даруй оройзаавал тэгнэ ээ,

Ээж биднийг цэцэрлэгээс гэрт нь хүргэж өгнө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та сэрж, үдээс хойш зууш идээд, тоглож, эцэг эх чинь чамайг авахаар ирлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи гадаа гараад гэртээ харь эсвэл зугаал. Байшингийн ард нар жаргана. Ирж байна ... (орой). Та харанхуй болж байна гэж хэлж болно. Нар жаргах нь нил ягаан өнгийн сайхан өнгөтэй байдаг тул үүнийг ийм өнгө гэж нэрлэе. Гэртээ бүхэл бүтэн гэр бүлээрээ хоол идэхээр суудаг.

(Cockerel): Та оройн хоолыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Оройн хоол).

(Cockerel): Удахгүй шөнөЭнэ нь ирэхэд бид бүгд унтах цаг болжээ,

Бид өглөө болтол тайван унтах болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд нар орондоо орж, тэнгэрт одод гэрэлтэж, сар гэрэлтэж байна. Өдөр дууслаа. Ээж чамд унтахын өмнөх үлгэр уншиж өгөөд чи унтдаг.

Ирж байна... (шөнө).Шөнийг ямар өнгө илэрхийлдэг вэ? (Хар)

Шөнийн дараа юу болох вэ (өглөөний өдөр)? (хүүхдүүд хүссэн өнгөний тойрог босгодог)

(Cockerel): Залуус аа, та нар өдрийн хэсгүүдийг яаж будлиулсан ч би танд сэрүүлэг өгөх болно, гэхдээ энгийн биш, харин ид шидтэй. Өдрийн хэсгүүдийг өнгөөр ​​​​тодорхойлдог: шөнө хар, өглөө саарал, өдөр цэнхэр, орой нь нил ягаан. Нэг том нь танай бүлэгт, жижиг нь танай гэрт зориулагдсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:(Биеийн минут) Одоо бидний шидэт сэрүүлэг ажиллахын тулд үүнийг тохируулцгаая. Ширээнээсээ гараад миний араас давт.

Тик-ток, хачиг-так

Тэгээд үүн шиг,

Тэгээд үүн шиг,

Тик ток, хачиг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Саарал тойрог дээр сэрүүлгийн сумыг байрлуул, одоо өдрийн нэг хэсэг өглөө боллоо. Үүгээр бидний ажил өндөрлөж байна. Та нар бүгдээрээ маш сайн ажил хийсэн: кокерелын тухай үржүүлгийн үлгэр уншиж, оньсого тааж, өдрийн хэсгүүдийг нэрлэж, өөр өөр өнгөөр ​​тэмдэглэж, олон шинэ үг сурсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, азарган тахиадаа "баярлалаа" гэж хэлээд дараагийн удаа бидэнтэй нэгдэхийг урьцгаая.

(Cockerel): Баяртай залуусаа!

Дараа нь хүүхдүүдэд үнэгүй тоглоомын үйл ажиллагаа явуулдаг.

^ Лавлагаа


  1. Вахрушев А.А., Кочемасова Е.Е., Акимова Ю.А., Белова И.К. Сайн уу дэлхий! Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан бидний эргэн тойрон дахь ертөнц. Сурган хүмүүжүүлэгч, багш, эцэг эхчүүдэд зориулсан арга зүйн зөвлөмж - М.: Баласс, 2006. - 304 х.

  2. Ковалева С.7000 алтан зүйр цэцэн үгс - М.: AST: Astrel, 2006. - 479, (1) х.

  3. Круглов Ю.Г. Оросын ардын оньсого, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгс - М.: Боловсрол, 1990. - 335 х.

  4. Некрылова А.Ф. Бүх жилийн турш - Оросын хөдөө аж ахуйн хуанли - М.: Правда, 1989. - 496 х.

  5. Скворцова В.О. Оюун ухаан + бүтээлч байдал: сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх - Ростов n/D: Финикс, 2009. - 219 х.
Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
  • Залуу гэр бүл дэх зөрчилдөөн: хадам ээж яагаад өдөөн хатгаж, түүнийг хэрхэн тайвшруулах вэ?

    Охин нь гэрлэсэн. Ээж нь эхэндээ сэтгэл хангалуун, баярлаж, шинээр гэрлэсэн хосуудад урт удаан наслахыг чин сэтгэлээсээ хүсэн ерөөж, хүргэн хүүгээ хүү шигээ хайрлахыг хичээсэн ч... Өөрөө ч мэдэлгүй охиныхоо нөхрийн эсрэг зэвсэг барин, өдөөн хатгаж эхэлжээ. зөрчилдөөн...

    Байшин
  • Охидын биеийн хэлэмж

    Хувь хүнийхээ хувьд энэ нь миний ирээдүйн нөхөрт тохиолдсон. Тэр зүгээр л миний нүүрийг эцэс төгсгөлгүй илэв. Заримдаа нийтийн тээврээр явахад бүр эвгүй байсан. Гэсэн хэдий ч бага зэрэг цочромтгой байсан ч надад хайртай гэдгээ ойлгосон нь надад таалагдсан. Эцсийн эцэст энэ бол ямар нэг зүйл биш ...

    гоо сайхан
  • Сүйт бүсгүйн золиос: түүх ба орчин үеийн байдал

    Хуримын өдөр ойртож, бэлтгэл ажил ид өрнөж байна уу? Сүйт бүсгүйн хуримын даашинз, хуримын дагалдах хэрэгслийг аль хэдийн худалдаж авсан эсвэл ядаж сонгосон, ресторан сонгосон, хуримын талаархи олон жижиг асуудлууд шийдэгдсэн. Сүйт бүсгүйн үнийг үл тоомсорлохгүй байх нь чухал ...

    Эм
 
Ангилал