Усан доорх ертөнц рүү аялах. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Усан доорх ертөнц" хичээлийг хөгжүүлэх Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан усан доорх ертөнц

09.03.2024

Елизавета Горева
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Усан доорх ертөнц" үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Нэгдсэн анги FCCM ба уран сайхны бүтээлч байдал ахлах бүлэг.

Анги: усан доорх хаант улс» . "Медуз".

1. Оршил хэсэг: (Брауни Кузигийн захидал)- 3 минут.

2. Үндсэн хэсэг:14 минут.

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут: 5 минут (тус бүр 2.5 минут).

4. Эцсийн хэсэг: 3 минут.

Сэдэв: « Далайн доорх ертөнц»

Анги: "Брауни Кузигийн аялал усан доорх хаант улс» .

Нас: ахлах бүлэг.

Үйл ажиллагааны хэлбэр: Нэгдсэн FCCM дээрх хичээл(танин мэдэхүй)болон уран сайхны бүтээлч байдал.

Зорилго, зорилтууд:

Боловсролын:

Харагдах байдлыг өргөжүүлэх хүүхдүүд усан доорх ертөнцийн оршин суугчдын тухай;

Хэл яриаг идэвхжүүлэх хүүхдийн нэр үг, нэр үг, үйл үг;

Асуултанд нарийвчлан хариулах чадварыг хөгжүүлэх;

Уулзана хүүхдүүдлав харандаа, усан будаг ашиглан дүрслэх техникээр;

Хөгжлийн:

Оюун ухааныг хөгжүүлэх ур чадвар: төсөөлөл, сэтгэлгээ, анхаарал, нарийн моторт ур чадвар, ерөнхий моторт ур чадвар;

Бүтээлч, танин мэдэхүйн сэтгэлгээг хөгжүүлэх хүүхдүүд.

Хуудасны төвд зураг байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Дүрслэх урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Өнгө, тэдгээрийн сүүдэр, объектын хэлбэрийг ялгах, нэрлэх дадлага хийх;

Зураг зурахдаа сойзоо зөв барих чадварыг сайжруулах;

Ажиглах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Байгалийн хайрыг төлөвшүүлэх;

Зургийн сүүдэр сонгохдоо бие даасан байдлыг бий болгох;

Бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж:

Медузын тойм зураг бүхий ландшафтын хуудас;

лав харандаа;

Усан будгийн будаг;

Усны сав;

Илтгэл « Далайн доорх ертөнц» ;

Брауни Кузигийн захидал;

Урьдчилсан ажил хүүхдүүд:

Дүрслэлүүдийг харж байна усан доорх ертөнц.

тухай яриа усан доорх оршин суугчид.

"COAPP. Амьдрал хаа сайгүй" хүүхэлдэйн кино үзэж байна.

Бүтэц ангиуд:

1. Оршил хэсэг (үргэлжлэх хугацаа 3 минут): Зохион байгуулах цаг. Брауни Кузигийн захидал.

Зорилтот: сонирхол, сэтгэл хөдлөлийг бий болгох ажил мэргэжил.

2. Үндсэн хэсэг. (14 минут үргэлжлэх) Зорилтот: хөтөлбөрийн агуулгын даалгаврын хэрэгжилт.

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут: 5 минут (тус бүр 2.5 минут).

Зорилтот: сэтгэл санааны тайвшрал хүүхдүүд.

4. Эцсийн хэсэг (үргэлжлэх хугацаа 3 минут)Шинжилгээ ангиуд.

Зорилтот: үйл ажиллагааны нарийвчилсан сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ хийх хүүхдүүд. Сурах хүүхдүүдхийсэн ажилд бие даан дүн шинжилгээ хийх.

Хичээлийн явц:

Оршил хэсэг: Брауни Кузигийн захидал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөө өглөө шуудан зөөгч манай найз Кузи жигнэмэгээс захиа авчирсан, уншъя.

Захидал:

Эрхэм залуусаа!

Бяцхан жигнэмэг Кузя танд бичиж байна! Би жаахан үлгэрийн хүн. Би маш жижигхэн, хүүхэлдэйгээс том биш. Би тосгонд амьдардаг. Энд маш үзэсгэлэнтэй. Гол мөрөн, нуур, талбай, ой модтой.

Дэлхий дээр том далай, далай байдаг, тэнд далайн амьтад, далайн амьтад амьдардаг гэж радиогоор хэлэхийг би сонссон. Тиймээс би тэднийг харж, илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна.

Тэднийг зурахад надад туслаач. Энэ хаягаар зурсан зургаа надад илгээгээрэй. Дугтуй дээрх хаяг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид Кузад тусалж болох уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кузад туслахын тулд бид аялалд гарах хэрэгтэй усан доорх ертөнц.

Та усанд сэлж чадах? За, та нар бүгд усанд сэлэх боломжгүй. Бид өөрсдөө шумбах шаардлагагүй болно. Мэдээжийн хэрэг бидэнд далайн бүх оршин суугчидтай танилцах цаг гарахгүй. Бид аялж байхдаа лав харандаа, усан будгийн ид шидийн шинж чанаруудтай танилцах болно.

Гол хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд одоо манайхны хоосон суудалд суу шумбагч онгоц, шумбагч онгоцууд.

(Дэлгэц дээр далайн гэрэл зургууд байдаг оршин суугчид: далайн од, далайн анемон, далайн морь, цахилгаан хорхой, далайн гахай, медуз, замаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Далайн гүнд олон нууц байдаг. Эрдэмтэд жил бүр олон зуун шинэ далайн амьтан, ургамлыг илрүүлдэг. Гэхдээ бид хамгийн сонирхолтойг нь мэдэж, уулзах нь гарцаагүй. Тэд бүгд ямар нууцлаг болохыг хараарай. Мөн далайн од, анемон, далайн морь, цахилгаан хорхой, далайн гахай, медуз зэрэг амьтад байдаг.

Нэг минутын турш биеийн тамирын хичээл:

Загас баяртайгаар цацав

Цэвэр, цэнгэг усанд.

Тэд нугалж, бөхийлгөх болно.

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно.

Бид маш олон удаа суудаг

Бидэнд хэдэн загас байдаг вэ?

Энд бид хэдэн цахлайтай вэ?

Бид олон удаа үсрэх болно.

2-3 слайд (Далайн одны буудлага)

Далайн ёроолд од байдаг

Хөдөлгөөнгүй - унтаж байгаа байх.

Тэр од таван гартай -

Од хүн гараараа идэж болно.

Түүний хувьд хавч хэлбэрт, сам хорхой -

Энэ нь залууст зориулсан чихэр шиг юм!

4-5 слайд (далайн морины буудлага)

Сүүлээ өвсний ирээр ороож,

Ирмэгээс цааш биш, дундаас цааш,

Шүрэн хожуулын хувьд,

Морь усанд суухыг хүсч байна,

Гэхдээ энэ нь болохгүй байна:

Усан дахь бүх зүйл найгадаг.

6-7 слайд (дельфиний хүрээ)

Хүн бүр далайн гахайн тухай мэддэг -

Үүнээс илүү сонирхолтой амьтан алга:

Хурц оюун ухаан, уян хатан хөдөлгөөн,

Мөн сургахад хялбар.

8-9 слайд (цахилгаан налуу буудлага)

Далайд тэд түүнийг хорхой гэж нэрлэдэг

Бүгдийг Эрхэмсэг ноён.

За тэгээд мартдаг хүмүүс

Тэр цахилгаанаар цохиж байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, загалмайтай хачирхалтай тавагнуудыг хараарай. Энэ юу байж болох вэ?

(өөр өөр төрлийн медузын өөрчлөлт бүхий хүрээ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, эдгээр нь хөвөгч мөөг юм. Тэд өөрсдөө ил тод, ижил төстэй байдаг хуучин керосин чийдэн. Энэ нь юу болохыг та яаж ойлгох вэ?

Тийм ээ, энэ бол медуз юм. (медузын буудлага)

Усан доор

Ил тод цамцтай

Медуз усанд сэлэх нь чухал.

Аажмаар, тайван,

Үзэсгэлэнтэй харагдахын тулд.

Эдгээр нь загвар өмсөгчид юм

Загвар өмсөгчид - шумбагч онгоцууд.

Тийм ээ, эдгээр нь медуз юм - манай гаригийн далай, далай тэнгисийн нууцлаг, гайхалтай үзэсгэлэнтэй оршин суугчид. Желатин хэлбэртэй, дугуй хэлбэртэй биетэй, чөлөөт усанд сэлэх далайн организм. Тэдгээр нь 2.5 метр хүрдэг хамгийн жижигээс том хүртэл янз бүрийн хэмжээтэй байдаг. Биеийн ирмэгээс тэмтрүүлүүд үргэлжилдэг бөгөөд урт нь заримдаа 30 метр хүрдэг. Хүнд түлэгдэх магадлалтай тул медуз барихыг зөвлөдөггүй. Хэрэв бид дээш сэлж, медузд хүрэхгүй бол тэд аюултай биш юм. Медузууд усны баганад тайван сэлдэг. Медуз нь далайн усыг шүүж, цэвэршүүлдэг. Тэдгээрийг ихэвчлэн анагаах ухаанд ашигладаг. Тэд стресстэй тэмцэхэд тусалдаг. Японд медузыг аквариумд үржүүлдэг. Медузын зөөлөн, тайван хөдөлгөөн нь хүмүүсийг тайвшруулдаг. Тэд мөн салат, медуз хийхэд ашиглагддаг нимгэн тууз болгон хуваасан, хүнсний ногоо, ургамлуудтай хольж, соус дээр хийнэ. Тэд дэлхийн далайд 600 сая гаруй жил амьдарч байна. Тэд бол дэлхий дээрх хамгийн эртний амьдралын хэлбэрүүдийн төлөөлөгчид юм. Мөн энэ хугацаанд тэд бараг өөрчлөгдөөгүй.

Шуурганы үеэр 1000 медуз эрэг дээр гарч, наранд хэвтэж, царцсан мах шиг хайлдаг.

Медуз ямар харагддаг вэ? (нээлттэй шүхэр, хонх, дэнлүү, чийдэн гэх мэт)

Тэд ямар хэлбэртэй вэ (гурвалжин, хагас тойрог).

Медуз ямар өнгөтэй вэ? (цайвар хөх, улбар шар, ягаан, нил ягаан)

Нэг минутын турш биеийн тамирын хичээл:

Ил тод цэнхэр шүхэр хөвж байна

Зөөлөн найгаж, тэд өөрсдийн дугуй бүжгийг удирддаг!

Одоо доош унаж, одоо босч байна

Тэд наранд гялалзаж, бид бүгдийг баярлуулдаг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай ширээний залуус худлаа: хуудас цаас, лав харандаа, усан будаг. Брауни Кузя биднээс түүнд зориулж зурахыг хүссэн усан доорх оршин суугчид. Бид зурах уу?

Бид ямар амьтдыг зурах вэ?

Таны медуз ямар байх вэ?

Та медузыг ямар өнгийн харандаагаар будах вэ?

Усан будгийн ямар өнгө сонгох вэ?

(хүүхдүүд медузыг лав харандаагаар будаж, дараа нь усан будгаар буддаг).

Эцсийн хэсэг

(зураг нь самбар дээр өлгөгдсөн)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та ямар гайхалтай, зүгээр л гайхалтай зургууд гарч ирснийг хараарай. Та зурж байхдаа ямар ааштай байсан бэ, мөн медузтай зурсан зургуудаа хараад ямархуу байдалтай байсан бэ? Таны медуз юу хийж байна вэ?

За залуусаа, буцах цаг боллоо, аялал дуусч байна. Манай шумбагч онгоц биднийг гэртээ харих замдаа хүргэнэ. (хөгжмийн дуу чимээ).

Өнөөдөр бид маш олон шинэ зүйл сурлаа. Бидний аяллын талаар юу хамгийн их санаж байна вэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Бид тантай дахин дахин аялах нь гарцаагүй. Энэ хооронд шинэ найзуудтайгаа баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.

Баяртай!

Ситникова Алена Станиславовна

Сурган хүмүүжүүлэгч, MBDOU №28 "Галт", Средний тосгон

Ситникова А.С. Усан доорх ертөнц рүү аялах // Шар шувуу. 2017. N3(9)..2019.09.

30482 тоот тушаал

Зорилтот:Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь (усан доорх) ертөнцийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Усан доорх ертөнц ба түүний оршин суугчдын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах;

Загасны бүтцийн талаархи анхны санааг өг.

Хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх.

Хөгжлийн:

Яриагаа үргэлжлүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, дүрмийн дагуу ажиллах чадвар.

Насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүд: танин мэдэхүйн хөгжил, нийгэм-харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Тоног төхөөрөмж:

Аудио бичлэг (далайн дуу чимээ), далайн дуураймал, соронзон самбар, загасны дүрс, далайн амьтдын загвар, боргоцой, загас бариул, загасны оньсого, мольбер.

Хичээлийн явц

Багш нь далайн дуу чимээтэй аудио бичлэг тоглодог - долгион цацрах, аялах, танхимд орж буй хүүхдүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, сонс. Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: далайн чимээ, эрэг дээр цацагдах давалгаа...

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, энэ бол далайн чимээ юм. Далайн давалгаа эрэг дээр үсэрч, чулууг мөргөв ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өө, надад хэлээч, та далайгаар аялахад юу ашиглаж болох вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: хөлөг онгоц, дарвуулт онгоц, завин дээр ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, хүмүүс усан онгоц, завь, дарвуулт завь, дарвуулт онгоц, уурын хөлөг онгоц, моторт хөлөг онгоц, зүсэгчээр далайгаар аялж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та далайн ёроол руу аялмаар байна уу? Гэхдээ зүгээр л юу ч биш, харин цэнхэр далайн гүн рүү?

Хүүхдүүдийн хариулт: - Тийм ээ! Бид хүсдэг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо завин дээр суугаад долгионоор аялцгаая.

Тоглоом: "Усан онгоц".

Тоглоомын тайлбар:

Би хоёр алгаа дарж, далайг гатлах болно.

Хоёр алга, найзууд аа, энэ бол миний завь.

Би далбаагаа өргөж, хөх далайг гатлах болно.

Мөн загаснууд шуургатай давалгаан дээр энд тэнд сэлдэг.

Хүүхдүүд эрхий хуруугаа холбохгүйгээр хоёр алгаа дардаг. Завины хөдөлгөөнийг дуурайдаг.

Хүүхдүүд хөгжмийн аялгуунд "далайн" руу сэлж (далайн амьтдыг дүрсэлсэн тулгууруудын хооронд могой шиг алхдаг).

Хүүхдүүд далайн амьдрал байрладаг "далайд" ойртдог (шалан дээр далайн дуураймал байдаг).

Хүүхдүүд "далайн" эргэн тойронд суудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та бид хоёр усан доорх ертөнцөд орлоо. Энд хэн амьдардаг болохыг харцгаая?

(далайн амьдралын тухай хэлэлцүүлэг, харааны материалыг үзүүлэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо та нар бүгдээрээ далайн оршин суугч болцгооё.

"Гэрээ ол" гадаа тоглоом

Тоглоомын тайлбар:

Байшингаа олж сур, бие биедээ хүрэлгүй гүй. Дохио өгсөн үед үйлдэл хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, чи үүнийг хийлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, энэ юу вэ? (тэд цээжийг олдог). Дотор нь юу байгааг би гайхаж байна уу? Үүнийг мэдэхийн тулд та оньсого тайлах хэрэгтэй.

Оньсого хийх:

Тэр усанд амьдардаг - тэр хушуугүй, гэхдээ тэр хөхдөг.

Түүний цэвэр мөнгөн нуруу нь голд гялалзана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо та зөв таасан эсэхийг харцгаая. (Багш загасны баримал гаргаж ирдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Түүнийг сайтар харцгаая. Энд загасны бие - сунасан, урт, толгой нь урд, сүүл нь ардаа байдаг. Загас үргэлж нуруундаа нуруу, доод талдаа гэдэстэй байдаг. Нуруу, гэдэс, сүүл дээр сэрвээтэй байдаг.

Загас яагаад сэрвээ хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: усанд сэлэх ...

Хөдлөх. Мөн сүүлний сэрвээ нь хөдөлгөөний гол эрхтэн бөгөөд ялангуяа огцом эргэлт хийх үед жолооны үүрэг гүйцэтгэдэг.

Загас толгой дээрээ нүдтэй. Бидэнд яагаад нүд хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: харах.

Харах эрхтэй. Загас чи бид хоёр шиг эргэн тойрныхоо бүх зүйлийг нүдээрээ хардаг. Загасны толгой дээр өөр юу байгаа вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: ам.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү.

Загас яагаад ам хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Хоол идэх.

Загаснууд мөн амьсгалдаг заламгайтай байдаг.

Загас маш хурдан сэлж, акул хүртэл тэднийг барихад хэцүү байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та акул болж, загас барихыг хүсч байна уу?

Одоо "загас барих" тоглоом тоглоцгооё.

"Загас барих" гадаа тоглоом

Тоглоомын тайлбар:

Тоглогчид тойрог хэлбэрээр, гарынхаа урттай, төв рүүгээ харан зогсдог.

Багш тойргийн голд байна. Тэрээр гартаа загас барьдаг саваа (1-1.5 м урт) загасыг хүйн ​​(0.5 м урт) дээр уядаг. Багш загас барих саваа (загасыг эргэдэг) тоглогчдын толгойноос бага зэрэг эргэлддэг. Загас дээгүүр нисэхэд хүүхдүүд дээш доош үсэрч, түүнийг барьж авахыг хичээдэг. Загасыг барьж авсан хүн: "Би үүнийг барьсан" гэж хэлдэг. Та зөвхөн хоёр гараараа, хоёр хөл дээрээ үсэрч загас барьж болно

Сайн хийлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Таныг загасчилж байх үед бусад далайн оршин суугчид чамаас сэлж одов. Мөн хэнийг алдсанаа мэдэхийн тулд та хоёр бүлэгт хуваагдаж, хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зургийг цуглуулах хэрэгтэй.

"Загас цуглуул" дидактик тоглоом.

Тоглоомын тайлбар:

Загасны бүхэл бүтэн дүрсийг бие даасан хэсгүүдээс зөв угсрах шаардлагатай.

Сайн хийлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - живсэн хөлөг онгоцноос эрдэнэс олох (зоос авах).

Физик. гар: - Бидний аялал дууслаа, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Завиа бэлдээд буцацгаая (могойн алхалт).

Танд аялал таалагдсан уу? Бид хаашаа аялсан бэ? Замдаа хэнтэй таарсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ?

Хамгийн сонирхолтой нь юу байсан бэ?

Хотын нэмэлт боловсролын байгууллага

"Хүүхдийн экологи-биологийн төв" Черемхово

MUDO DEBC-ийн захирлын үүрэг гүйцэтгэгч, Москва мужийн MMR хариуцсан орлогч, протокол №______

Матвеева В.В. _______Толстикова С.Н. "____"______2015

Арга зүйн хөгжил

Нээлттэй хичээл

"Далайн доорх ертөнц"

Эмхэтгэсэн:

Данилова Светлана Викторовна,

нэмэлт боловсролын багш,

эхний мэргэшлийн ангилал

Черемхово, 2013 он

тайлбар

Арга зүйн боловсруулалт нь бага, дунд сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан нээлттэй хичээлийн хувилбарыг харуулж байна. Энэ материал нь багш нарт нээлттэй арга хэмжээ болон төлөвлөсөн хичээлүүдийг явуулахад хэрэг болно.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүд усны оршин суугчид, усан дахь амьдрах нөхцөлтэй танилцах болно.

Хичээлийн хоёр дахь хэсэгт оюутнуудад нэгтгэх тоглоомын хөтөлбөрийг санал болгодог бөгөөд үүнд хүн бүр хичээлийн явцад олж авсан мэдлэгээ харуулах боломжтой.

Агуулга

Танилцуулга……………………………………………………………………………………..4

Арга зүйн материал…………………………………………………………6

Үндсэн хэсэг…………………………………………………………..7

2.1 Зохион байгуулалтын мөч…………………………………………..7

2.2 Яриа: Усан доорх ертөнц…………………………………………………….7

2.3 Өрсөлдөөнт болон тоглоомын хөтөлбөр: Усан доорх хаант улс…………….13

Дүгнэлт…………………………………………………………………………………..17

Хэтийн төлөв…………………………………………………………..18

Уран зохиол………………………………………………………………………………19

Хавсралт 1………………………………………………………………..20

Хавсралт 2…………………………………………………………21

Оршил

Орчин үеийн Дэлхий дээр амьдралын дөрвөн орчин тодорхой ялгагдана - усан, газар-агаар, хөрс, амьд организм. Ус бол амьдралын анхны орчин болсон. Үүний дотор амьдрал үүсч, улмаар газар-агаарын орчинд тархав. Усны орчин нь гол мөрөн, горхи (усны гол горхи), далай, тэнгис, усан сан, цөөрөм, нуур, намаг (усан сан) юм.

Ажиглагч, сониуч хүмүүс болох эрдэмтэд усны амьтдын янз бүрийн гүнд тархах өвөрмөц шинж чанарыг эртнээс анзаарсан. Тэд ойр орчмын амьтад төрөл садан биш ч гэсэн биеийн бүтэц, амьдралын хэв маягийн хувьд ижил төстэй шинж чанартай болохыг тогтоожээ. Энэ нь хэрхэн тохиолдсоныг ойлгохын тулд усан санг усны оршин суугчид амьдардаг хоёр давхар байшин хэлбэрээр төсөөлөх хэрэгтэй. Доод тал нь эхний давхарт, доод хөрсний зузаан нь подвалд, усны масс нь хоёрдугаар давхарт, гадаргуугийн хальс нь дээвэр (усны толь) ба мансарда (толин тусгал дор) байх болно.

Энэ байшингийн давхар бүр өөрийн гэсэн амьдрах нөхцөл, өөрийн гэсэн онцлог шинж чанартай байдаг. Тэгэхээр 1-р давхарт гэрэл, хүчилтөрөгч багатай ч эргэн тойрон устай, хөл доор найдвартай тулгууртай, салхигүй, температурын хүчтэй өөрчлөлт байхгүй. Дээвэр дээр амьсгалах хүчилтөрөгчтэй агаар, гэрэл маш их байдаг ч яг тэр үед шөнөдөө хүйтэн, өдөр нь халуун, салхи үлээж, зөвхөн хөл дор устай байдаг. Хоёрдугаар давхарт эхнийхээсээ илүү хүчилтөрөгч, гэрэл байдаг, гэхдээ дээвэр дээрхтэй харьцуулшгүй бага, усны хурцадмал хальс шиг ийм тулгуур ч байдаггүй.

Тодорхой давхарт амьдарч, оршин тогтнохын тулд оршин суугчид тэнд байгаа нөхцөл байдалд дасан зохицох шаардлагатай болсон. Тодорхой амьдрах орчинд дасан зохицох (өөрөөр хэлбэл дасан зохицох) удаан хугацааны үйл явцын үр дүнд гарал үүслийн хувьд маш хол байсан организмууд бүтэц, амьдралын мөчлөг, зан үйлийн хувьд ижил төстэй шинж чанаруудыг бий болгосон. Эдгээр ижил төстэй байдлын үндсэн дээр эрдэмтэд амьтдыг бүлэг болгон хувааж, тус бүрийг өөр өөрийн нэрээр нэрлэжээ. Зарим организмын онцлог шинж чанарыг харцгаая.

Зорилтот: Усны оршин суугчид, тэдний амьдралын талаархи тоймтой холбоотой хүүхдийн үзэл бодлыг өргөжүүлж, баяжуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын : Усан доорх ертөнц ба түүний оршин суугчдын талаархи санаа бодлыг бий болгох. Усны амьдралыг таньж сур

Хөгжлийн: Танин мэдэхүйн сонирхол, яриа, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, нөхөрсөг байх, хамтын ажилд хариуцлагатай хандах, мэдрэмж төрүүлэх.

Арга зүйн материал

Энэ хичээлийг явуулахын тулд тодорхой уур амьсгалыг бий болгох шаардлагатай - нууцлаг уур амьсгал. Эцсийн эцэст ус агуу нууцыг нуудаг.

Тоног төхөөрөмж:

    Компьютер, дэлгэц, проектор.

    "Усан доорх ертөнц" танилцуулга.

    Дууны фонограмм.

    Оньсого картууд.

    Даалгаврын картууд.

    Өргөдөл гаргах үзэсгэлэн.

    Хагас бөмбөрцгийн газрын зураг.

БЭЛТГЭЛ

1. Олон өнгийн туузаар уясан цээж.

2. Тоглолт.

3. Далайн хоол (ялагчдад зориулсан шагнал)

Гол хэсэг

2.1 Зохион байгуулалтын мөч

Багш: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр хичээл дээр бид олон сонирхолтой, сургамжтай зүйлийг сурах болно. Эхлээд та үүнд хэр бэлтгэлтэй байгааг харцгаая. Таны өмнө байгаа ширээн дээр янз бүрийн өнгийн картууд байна. Та өнөөдөр хичээлдээ ямар сэтгэлээр ирсэн тухайгаа бодоорой? Одоо таны сэтгэлийн байдалд тохирсон картыг сонго (улаан карт - сайхан сэтгэл, цэнхэр - гунигтай, шар - хэвийн). Хүүхдүүд карт сонгож, багшид үзүүлнэ.

Багш: Бид бүгд өөр өөр свами хүмүүс тул бид бүгд өөр өөр ааштай байдаг. Сайхан сэтгэлтэй нэгэнд нь ийм байлгахыг хичээе, гунигтай нэгэнд нь өргөхийг хичээе.

Харилцаа:

2.2 Усан доорх ертөнц

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цоргонд

Мөс хөлддөг шиг,

Ойд манан мөлхөж,

Энэ нь зууханд буцалж байна,

Данхны уур исгэрч,

Үүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.

Идэж, ууж болохгүй!

Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно,

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй!!!

Тиймээс өнөөдрийн бидний хичээлийн сэдвийг -Далайн доорх ертөнц.

Хичээлийн үеэр бид усан доорх ертөнц гэж юу болох, түүний оршин суугчид ямар байдаг, усны хаант улсад хэрхэн амьдардаг талаар суралцах болно.

Одоо нүдээ аньцгаая. Бид юу харж байна вэ? Харанхуй, өмнө нь харанхуйгаас өөр юу ч байсангүй, цэнхэр гялалзсан бөмбөг гарч иртэл ийм байв. Энэ бол бидний Дэлхий! Нүдээ нээ. Газрын зургийг харцгаая, газрын зураг дээр цэнхэр өнгөөр ​​юу байгааг надад хэн хэлж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Зөв, бидний харж байгаа зүйл бол ус юм:

Хэрэв та дэлхийн газрын зургийг харвал

Дэлхий дээр дэлхийн гуравны нэг л байдаг.

Гэтэл хачирхалтай асуулт гарч ирнэ?

Гараг ус гэж нэрлэх ёстой!

Гэхдээ энэ нь усан доорх газар юм байна, тэнд бас газар байна, энэ газар нь усан доорх ёроол юм.

Гэхдээ ус бас өөр болж хувирдаг... Асар том далай, том далай, гол мөрөн, жижиг горхи байдаг, гэхдээ ус нь доороо юу нуудаг вэ? Мөн ус нь оршин суугчдаа дотроо нуудаг. Хамгийн олон нь загас юм.

Загас үлэг гүрвэлийн үед гарч ирснийг та мэдэх үү?

Тэр алс холын үед загас хатуу бүрхүүлтэй байсан. Гэвч тэр цагаас хойш дэлхий маш их өөрчлөгдөж, загаснууд ч өөрчлөгдсөн. Өнөө үед олон загасны бие хайрсаар бүрхэгдсэн байдаг.

Загас яагаад хайрс хэрэгтэйг та мэдэх үү?

Загасны бие зөөлөн бөгөөд түүнийг хамгаалахын тулд хатуу хайрс хэрэгтэй! Үнэндээ хайрс нь загасны арьсны нэг хэсэг юм. Жин нь бие биенээсээ чөлөөтэй гулсдаг тул загас хөдөлж чаддаг.

Загас чихтэй гэдгийг та мэдэх үү?

Загас яагаад сүүл хэрэгтэйг та мэдэх үү?

Мөн тэдний сүүл нь жолооны үүрэг гүйцэтгэдэг. Хурд олж, зөв ​​чиглэлд сэлэхийн тулд сүүл нь загасанд тусалдаг бөгөөд загас нь гар, хөлний оронд сэрвээтэй байдаг.

Загас унтдаг уу?

Тийм ээ, загас ч бас унтдаг. Та хэзээ нэгэн цагт алтан загасыг аквариумын ёроолд тайван хэвтэж байхыг харж байсан уу? Тэр нүд нь нээлттэй байсан ч унтаж байна. Загас зовхигүй тул нүдээ хэзээ ч аньдаггүй. Алтан загас шөнө унтдаг. Гэхдээ зарим загас өдөр унтаж, шөнө нь ан хийдэг.

Гэсэн хэдий ч загасны хувьд нийтлэг зүйл олон байдаг ч бүх загас бие биенээсээ эрс ялгаатай байдаг. Тэдний зуршил, дадал зуршилд амьдарч буй газар нь нөлөөлдөг. Загас хаана амьдардаг болохыг олж мэдье. Үүнийг хийхийн тулд би хоёр хүүхдийг над дээр гарч ирэн, хоёр аягатай ус туршиж үзээд энэ ус нь хоорондоо төстэй эсэхийг хэлэхийг урьж байна (хүүхдүүдэд хоёр аяга ус санал болгодог: нэг нь шинэхэн, нөгөө нь давстай). Хүүхдүүдийн хариулт.

Ус нь аяганд ялгаатай байдгийн адил усан санд ч ялгаатай.

Тиймээс бидний оршин суугчдыг авч үзэх анхны усан сан ... энэ нь цэвэр усны биет байх болно ... одоо бид түүний нэрийг таах болно!

Энэ нь урсдаг, урсдаг, урсахгүй,Тэр гүйдэг, гүйдэг, гэхдээ тэр дуусахгүй.(Гол)

Гол мөрний оршин суугчидтай уулзацгаая

1. Тэр голын хамгийн аюултай,Зальтай, харамч, хүчтэй,Түүнээс гадна, тэр үнэхээр бүдүүлэг юм!Мэдээж энэ бол...

Pike – Цурхай нь сунасан биетэй, өргөн амтай урт толгойтой. Цурхай амандаа маш хурц шүдтэй. Эцсийн эцэст цурхай бол махчин амьтан юм. Цурхай замагт агнадаг. Өнгөт цурхай нь хар ногоон өнгөтэй тул замаг сайн нуудаг. Цурхай загасаар хооллодог, харин цурхай өвчтэй, шархадсан загасыг сонгодог. Тиймээс түүнийг голын сувилагч гэдэг. Цурхай усанд сэлэх дургүй тул ус идэвхгүй, тайван усанд амьдардаг. Pike урт насалдаг бөгөөд заримдаа 100 хүртэл жил амьдардаг.

2. Голын усан санд амьдардаг,Тэр том амтайТа энэ талаар сонссон уу?За мэдээж тийм

Сом цэнгэг усны том загас юм. Насанд хүрэгчдийн загас 100 кг жинтэй. Мөн тэд 3 м хүртэл урттай байдаг. Муурын загас нь сунасан биетэй, хурц шүдтэй том амтай, дээд эрүү дээрээ хоёр урт, доод эрүү дээрээ хоёр антентай байдаг. Эдгээр загаснууд сахлынхаа тусламжтайгаар хоол хүнс хайж байдаг. Загас сахалаараа ямар нэгэн зүйлд хүрсний дараа түүнийг идэж болох эсэхийг шууд тодорхойлдог. Муурын загас бол хайрсгүй, бие нь салстаар бүрхэгдсэн загас юм. Муурын загас бүлээн, нам гүм усанд дуртай. Өдрийн цагаар тэд унтдаг бөгөөд үдшийн цагаар тэд идэвхтэй болдог. Тэд муур, мэлхий, түрс, үхсэн загас иддэг. Муур загас 40 хүртэл жил амьдардаг. Өвлийн улиралд муур загас ёроолдоо живж, ичээнд ордог.

3 .Тэр хөгжилтэй, залуу

Алтан хайрстай.

crucian carp Загасчид энэ загасыг "бөгтөр" гэж нэрлэдэг. Нуруу нь бөхийж, бие нь хажуу тийшээ нягт дарагдсан, нуруу нь хүрэн, хажуу тал нь шар өнгөтэй. Crucian carp нь өвс, замаг ихтэй нам гүм, гүехэн усан санд амьдрах дуртай. Crucian carp бол мадаггүй зөв загас тул шаварлаг, тайван усанд амьдрах боломжтой. Хэрэв зун хуурай бол crucian carp шаварт булж, бороо орохыг хүлээнэ. Эдгээр загас юу иддэг вэ? Тэд замагны навч, ишийг идэж, жижиг амьтад (цох, авгалдай) идэж болно. Өвлийн улиралд crucian carp шаварт нүхлээд хавар хүртэл унтдаг.

Эдгээр нь манай гол мөрөнд амьдардаг амьтад юм.

Одоо давстай цөөрөм рүү явцгаая.

Эндээс та харж чадахгүй

Устай, цэнхэр орон зай

Долгион нь хана шиг босч,

Долгион дээрх цагаан сүлд

Заримдаа нам гүм, тайван байдаг

Бүгд түүнийг таньж чадсан уу? (Тэнгис)

Манай далайд хэн амьдардаг вэ? ..

4. Дахин тоглож, тэнэгтэж байнаУсан онгоцны нумны өмнө.Нуруу нь усан дээгүүр гялсхийж, -Ухаантай хүмүүс яарч байна ...

далайн гахай - Нарийхан, урт хушуутай; Нуруу болон бүх сэрвээний өнгө нь бараан, бараг хар, гэдэс нь цагаан, шүдтэй халимны гэр бүлд багтдаг. Дельфиний биеийн урт нь төрөл зүйлээс хамаардаг (1-ээс 10 м хүртэл), жин нь 200-300 кг байдаг. Эдгээр нь уушигаараа амьсгалдаг хөхтөн амьтад боловч усанд удаан хугацаагаар байж чаддаг. Өөр өөр интервалаар тэд агаарыг авахын тулд далайн гадаргуу дээр гарч ирдэг. Дельфин загас, далайн амьтан хооллодог ийм хөдөлгөөнт олзыг олон тооны хурц шүдтэй хүчтэй эрүүтэй; Дельфинүүд усан дор унтдаг, ихэвчлэн шөнө, өдрийн цагаар хооллосны дараа л унтдаг. Тэд хүүхдүүдээ сүүгээр хооллодог.

5 .Усны дээгүүр нэг блок харвасан

Энэ бол маш их ууртай загас юм.

Сэрвээгээ үзүүлэв

Тэгээд тэр даруй тэр даруй алга болов.

Акул далайн том махчин амьтан юм. Акул нь хүчирхэг урт биетэй (5-аас 12 м хүртэл). Нуруу нь бараан, гэдэс нь цагаан өнгөтэй. Асар том, аймшигтай ам, том хурц шүд. Акулын шүд байнга шинэчлэгддэг; хэрэв акул шүдийг нь хугалвал оронд нь шинэ нь ургадаг. Акулууд усанд сэлэхдээ биеэ долгионоор бөхийлгөж байна. Эдгээр загас хөдөлгөөнгүйгээр амьдарч чадахгүй; Акулууд нойрсож, сүүлээ хөдөлгөж аажмаар сэлж эхэлдэг. Акулууд загас, планктон болон бусад далайн оршин суугчидаар хооллодог. Ихэнх акулууд тайван байдаг бөгөөд хүмүүс рүү дайрдаггүй, гэхдээ бас хүн иддэг хүмүүс байдаг - агуу цагаан акул.

6 Загас шиг харагддаг, тийм биш юм шиг -
Усан оргилууртай хүн бүрт мэндчилгээ дэвшүүлдэг.
Өдөржин долгион дээр хэвтэж байна
Гайхамшиг-юдо загас-….
(халим).

Халим - Цэнхэр халим бол дэлхий дээр амьдардаг хамгийн том амьтан юм. Түүний жин нь ховор тохиолдолд 200 тонн хүрдэг, урт нь 33 метр юм. Өнөөдрийн хувьдөдөр Олон улсын Улаан ном, Оросын Улаан номонд орсон.Цэнхэр халим нь сунасан, нарийхан хөхөвтөр саарал биетэй, хажуу талдаа хавтгай, янз бүрийн хэмжээ, хэлбэрийн саарал толботой. Цэнхэр халим 2-3 бүлгээрээ, заримдаа ганцаараа сэлдэг. Тэр эрэг рүү сэлэхгүй байхыг хичээдэг.Өдрийн цагаар цэнхэр халим 1 тонн орчим крилл (энэ нь далайн хавч) иддэг бөгөөд энэ нь голчлон хооллодог. Халим хэдэн мянган литр устай хамт криллийг залгиж, дараа нь шүүж, бүх массыг хэлээрээ халимны ясаар шахаж гаргадаг.Дашрамд хэлэхэд Цэнхэр халимны хэл зааныхаас илүү жинтэй, 3 метрээс илүү зузаантай байдаг.

Эдгээр нь манай тэнгист амьдардаг өөр өөр оршин суугчид бөгөөд гол мөрний оршин суугчдаас эрс ялгаатай. Одоо чи бид хоёр жаахан амарна.

Биеийн тамирын хичээлийн минут!

Бид одоо ширээнээсээ босоод надтай хамт хөдөлгөөнөө давтах болно!

Өглөө нь соно сэрж,

Инээж, сунгасан,

Нэг удаа тэр нүүрээ усаар угаав

Хоёр - гоёмсог эргэлддэг

Три- бөхийж, суув

Дөрөв цагт - ниссэн

Практик хэсэг:

2.3 "Усан доорх хаант улс" өрсөлдөөнт тоглоомын хөтөлбөр

Одоо бид хичээлийнхээ хоёр дахь хэсэгт шилжих болно - "Усан доорхи Одиссей" тоглоом тоглох болно.

Усан доорх ертөнц бол усан доорх хаант улс тул хаангүй хаант улс гэж юу вэ? .... Одоо бид тэнгисийн захирагч - тэнгисийн хаантай түүний дагалдан яваа хүмүүстэй уулзаж байна. Хөгжим эгшиглэж, далайн хаан олон өнгийн туузаар боосон авдар үүрсэн лусын дагинатай орж ирэв ...

Далайн хаан . Дэлхийн оршин суугчид та бүхнийг усан доорх хаант улсад тавтай морилно уу. Мөн би "Усан доорх ертөнцийн амьдралын талаархи мэдлэгээ хамгийн сайн харуулсан баг энэ авдарт байгаа миний бэлгийг шагнал болгон авах болно" гэж зарлиг зарлаж байна. Үүнийг авах нь тийм ч хялбар биш юм: цээж нь янз бүрийн туузаар хүрээлэгдсэн байдаг бөгөөд тус бүр нь тодорхой багт харьяалагддаг.

Соронзон хальсны тохирлыг тайлбарладаг.

Туузан дээр бас зангилаанууд байдаг; Туузны бүх зангилаа хамгийн түрүүнд тайлсан баг энэхүү бэлгийн эзэн болно. Тэгээд би энэ үйлдлийг лусын дагинатайгаа хамт үзэх болно. Тэмцээнд ялалт байгуулах бүрт лусын дагина бид хоёр туузан дээрх зангилаа тайлах болно.

Би чамайг тоглоомоо эхлүүлэхийг тушааж байна!

Хаан, лусын дагина нар "сэнтийд" байр сууриа эзэлдэг.

Халаалт

Лусын дагина: Аялалд явахын тулд бид баг бүрдүүлэх хэрэгтэй. Үүний тулд би загас агуулсан жижиг аквариум бэлдсэн: далайн болон голын загас. Одоо та ээлжлэн загас барих болно, голын загастай залуус баруун талд, далайн загастай залуус зүүн талд зогсож байна (Оюутнууд картуудыг ангилж, багуудад хуваана)

Тиймээс та бид хоёр хоёр багтай тул би тэдэнд нэр гаргаж, ахлагч сонгохыг санал болгож байна.

1 Далайн аялалд хөлөг онгоц бэлтгэх

Илтгэгч: За, багууд сонгогдсон, гэхдээ бидэнд хөлөг онгоц хараахан байхгүй байна.

Тэмцээнд бүх баг оролцдог.

Таны даалгавар: хөлөг онгоцыг усан онгоцонд бэлтгэх, та энэ хөлөг онгоцыг шүдэнзээр хийх ёстой. Хэн үүнийг илүү хурдан, илүү сонирхолтой хийвэл ялагч болно. Усан онгоцондоо нэр өгөхөө бүү мартаарай.

2 Хөгжилтэй зураач

Далайн хаан: Тэд баг бүрээс 1 хүнийг сонгож, нүдээ аниад даалгавраа гүйцэтгэнэ.Шохой аваад загасны нүдийг зур. Тойрог хийж, сэрвээ зур. Суугаад жингээ зур. 2 алхам ухрах, 2 алхам урагшлах, биеийг зур. Алга таших, сүүл зурах.

Нүдээ нээгээд загаснууд ямар хөгжилтэй болохыг хараарай.

3 Эвдэрсэн үг

Лусын дагина: Үсгүүдээс үг хурдан нэгтгэж, эдгээр загас ямар усан санд амьдардаг болохыг хэлээрэй.

(раска, алаку, хачиг, кашчу, мос, тодорхойл).

4 Амтат үдийн хоол

Далайн хаан: Загас юу иддэг вэ?

Самбар дээр хоёр баганад бичсэн үгс, эхний баганад загас юу иддэгийг илэрхийлсэн үгс, хоёр дахь баганад загасны нэр байна. Та загас, түүний үдийн хоолыг сумаар холбох хэрэгтэй.

5 Тогоочийн тэмцээн (ахлагч нарын хувьд)

Тэргүүлэх: Таны даалгавар бол усыг тавагнаас саванд асгахгүйгээр шанагаар шилжүүлэх явдал юм. Та савыг хурдан дүүргэх хэрэгтэй.

6 оньсого

Лусын дагина : Таны өмнө байгаа ширээн дээр таавар байна. Та тэднээс загас цуглуулах хэрэгтэй бөгөөд тэдний баг хамгийн хурдан бөгөөд ялагчийг цуглуулах болно.

7 Хуучин сайхан үлгэр

Далайн хаан :Багууд загас байдаг бүх үлгэрийг санаж байх хэрэгтэй.

8 Усан доорх хаант улс

Илтгэгч: Та амаргүй даалгавартай тулгараад байгаа тул усан доорх хаант улсын аппликейшн хийх хэрэгтэй бөгөөд энэ нь ямар байхыг ахмадууд чинь сонгох болно. Ахмадууд удирдагч дээр очиж, усан доорх хаант улсын нэрийг бичсэн цаасыг сугалаагаар сонгоно. (Оролцогчдын ширээн дээр загасны загвар, өнгөт цаас, хайч, цавуу байдаг)

9 оньсого

Лусын дагина: Зөв таасан оньсого бүрийн хувьд баг нь туузан дээрх зангилаа тайлах эрхийг өгдөг.

- Дэлхийн хамгийн том амьтныг нэрлэ. (халим)

- Хамгийн ухаантай далайн амьтныг нэрлэ. (Дельфин)

- Далайн шуурга гэж хэнийг нэрлэдэг вэ? (Акул)

- Уха гэж юу вэ?

Ямар төрлийн загасыг голын чоно гэдэг вэ? (Цурхай)

- "Эцэг эх, хүүхдүүд бүх хувцсаа зоосоор хийдэг" гэсэн оньсого сонс. Оньсого дээр бид ямар зоосны тухай ярьж байна вэ? (Загасны хайрсын тухай.)

- Өөр нэг оньсого сонсоорой: "Чимээгүй, харанхуй ёроолд сахалтай дүнз байдаг." Бид ямар загасны тухай ярьж байна вэ? (Сом)

Далайн хаан (тоглоомын ерөнхий үр дүнг нэгтгэн дүгнэх). Тууз дээрх зангилаа тайлагдахад баг (нэр) миний бэлэгний эзэн болно. Баг (нэр) хоёрдугаар байр эзэллээ.

Тэргүүлж байна. Ялагч багт баяр хүргэж, оролцсон бусад хүмүүстээ баярлалаа. Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

"Бидний хурал дууслаа, оролцсон хүмүүст амжилт хүсье!"

дүгнэлт

Хичээл нь интеграци, тоглоомын танин мэдэхүйн зарчмууд дээр суурилсан боловсролын шинж чанартай юм. Хичээл нь динамик завсарлага, оновчтой моторын үйл ажиллагаа, амралт, видео бичлэг хийх технологитой хослуулан янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны ээлжлэн ашигласан. Хүүхдүүд тоглоомын дүрмийг дуртайяа хүлээн зөвшөөрч, үлгэрийн уур амьсгалд дүрэлзэж, үүнд идэвхтэй оролцдог.

Хичээлийн эхэнд хүүхдүүдийг сэтгэл хөдлөлийн байдалд оруулахын тулд бид хүүхдүүдийг төсөөллийн нөхцөл байдалд оруулдаг. Бид олон сонирхолтой зүйлийг сурч, усан доорхи янз бүрийн оршин суугчидтай уулзахыг зорьж байна. Бид хичээлийг хоёр үе шаттайгаар явуулдаг: сэдвийн тайлбар, аяллын тоглоом. Хичээл бүхэлдээ нэг схемийн дагуу явагдана. Хичээлийн туршид анхаарал, ой санамж, ярианы хөгжилд чиглэсэн ажил ажиглагдаж байна. Хичээлийн үеэр үйл ажиллагааны өөрчлөлт гардаг.

Хичээлийн үеэр сайн санаа, харилцан ойлголцлын уур амьсгал бүрдсэн.

Хичээлийн зорилго биеллээ.

хэтийн төлөв

Энэхүү хичээлийн хувилбарыг усны орон зайг цаашид судлах, мөн судалсан материалыг давтах зорилгоор сайжруулж болно. Эсвэл Далай вангийн баярын скриптийг боловсруулахдаа үүнийг ашиглана уу.

Уран зохиолын жагсаалт

1. Davidson S.D. Тэнгис ба далай: сурах бичиг [текст] // Davidson S.D. - M.: ROSMEN, 2013.-135p.

2. Кондратьева Н.Н., Шиленок Т.А., Маркова Т.А., Бид хүүхдүүдийн байгаль орчны боловсрол олгох хөтөлбөрүүд [текст] // Кондратьева Н.Н., Шиленок Т.А., Маркова Т.А. - Санкт-Петербург: Детство-пресс, 2001.- 189х.

3. Рыжова Н.А. Байгаль орчны боловсрол [Текст]// Рыжова Н.А. – М.: Карапуз, 2001.- 113 х.

4. Рысакова И.В. Миний анхны нэвтэрхий толь "Зэрлэг амьтад" [текст] // Рысакова И.В. - М.: ROSMEN, 2010.- 235 х.

5. Сахарнов С.Ю., Далайн үлгэрүүд [текст]// Сахарнов С.Ю. – Л.: РСФСР-ын зураач, 1999.-89х.

6. Чаромский I.N., Халим ба далайн гахай [текст] // Charomsky I.N. - M.: ROSMEN, 2013. - 159 х.

Хавсралт 1

Дохионы картууд

Загасны зурагтай картууд

Таавар

Хавсралт 2

Дэлхийн газрын зураг

Тууз бүхий цээж

Далайн хаан ба лусын дагина

Усан доорх ертөнц - тод загас, өвөрмөц замаг, махчин акул, нөхөрсөг далайн гахайн ертөнц нь алс холын үеийн үлэг гүрвэлүүд эсвэл сансрын адал явдлуудаас багагүй хүүхдийн анхаарлыг татдаг.

Хүүхдүүдэд далайн янз бүрийн оршин суугчидтай танилцуулах олон сонирхолтой ном байдаг. Тамара Назарчукийн "Загасны тухай" инээдтэй шүлгийг бага наснаасаа уншиж болно.

Эмили Бомонтын "Далайд" эсвэл Балентьегийн "Усанд хэн амьдардаг" зэрэг наалт, картон оруулгатай тоглоомын номууд нь ахимаг насны хүүхдүүдэд далайн янз бүрийн төрлийн амьтдыг амархан санахад тусална. Гэхдээ "Swallowtail" хэвлэлийн газрын "Ocean" нь зөвхөн харахаас гадна халимны дуу, далайн гахайн жиргээ, альбатросын хашгирах зэрэг олон сонирхолтой зүйлийг сонсохыг санал болгож байна.

Святослав Сахарновын "Далайд амьдардаг хүн" номонд оцон шувуу, хавч, наймалж, яст мэлхийн тухай богино хөгжилтэй үлгэр хэлбэрээр өгүүлэх болно. Баатрууд нь Николай Устиновын бодит зураглалаар амь орж байгаа мэт санагддаг. Бяцхан уншигчид дулаан далайгаас эхлээд хүйтэн Хойд мөсөн далай хүртэл дэлхийг тойрон аялах боломжтой.

Бага сургуулийн сурагчдад зориулж Мари-Рене Пимоны "Тэнгисийн нууц" ном байдаг. Олон сонирхолтой туршилтууд, байгалийн шинжлэх ухааны мэдээллийг агуулсан өнгө өнгийн зурагтай энэ нь эргэн тойрон дахь ертөнцийг сонирхож буй хүүхдүүдэд далайн ертөнцийн талаар илүү бүрэн дүүрэн мэдлэгийг өгдөг. Эндээс та далайн түрлэг, сувд хэрхэн гарч ирдэг, бусад олон зүйлийн талаар уншиж болно.

Хэрэгтэй, хөгжилтэй тоглоом тоглохын тулд OlmaMediaGroup хэвлэлийн газрын "Pere-fish" номыг хүүхдэдээ бэлэглээрэй. Навч шидснээр та гайхалтай нэртэй олон тооны гайхалтай загасыг бүтээхээс гадна далайн амьтны жинхэнэ төлөөлөгчдийг сурч чадна.

Хүүхдийн зохиолчид далайн оршин суугчдын тухай бичдэг үү? "Загасчин ба загасны тухай" сонгодог зохиолоос гадна шөнийн цагаар уншиж, чимэглэлийг харж болох үлгэр бий юу?

Мэдээжийн хэрэг! Мөн заримдаа маш гэнэтийн баатруудтай. Томи Унгерерийн "Эмил. The Good Octopus" бол бусдад туслах дуртай байсан учраас жинхэнэ баатар болсон наймаалжны тухай хүүхдийн гайхалтай ном юм. Мэдээжийн хэрэг, энэ бол зүгээр л үлгэр бөгөөд наймалжууд хөгжмийн зэмсэг тоглож чаддаггүй, гэхдээ энэ нь хамгийн чухал зүйл болох сайхан сэтгэл, харамгүй тусламжийн ач холбогдол, сайн үйлс бүхэн шагнагдах нь гарцаагүй гэдгийг заадаг. Зохиогчийн дур булаам зургууд нь түүхийг ялангуяа амьд, хөгжилтэй болгодог.

Аксель Шеффлерийн гайхалтай зурсан Тулка загасны тухай Жулиа Дональдсоны үлгэр нь инээдтэй, сургамжтай шүлэг юм. Төрөл бүрийн тохиолдлуудыг зохион бүтээх нь хичнээн сэтгэл хөдөлгөм байсан ч хэзээ зогсоохоо үргэлж мэддэг байх ёстой гэж тэр заадаг. Үүний зэрэгцээ тэрээр танд маш олон төрлийн загасыг танилцуулж байна - хөвөн, галибут, далайн од! "Эмгэн хумс ба халим" хэмээх ижил бүтээлч хосын өөр нэг түүх нь жижиг хүн ч гэсэн том зүйлийг хэрхэн бүтээж болохыг өгүүлдэг. Бородицкаягийн орчуулсан Дональдсоны шүлгийг уншихад хялбар байдаг: жижигхэн эмгэн хумс асар том халимны сүүлээр аялж, хүнд хэцүү үед түүнд хэрхэн тусалдаг тухай энгийн түүх нь хүүхэд, насанд хүрэгчдийн анхаарлыг татдаг.

Карл Эрикийн "Далайн морь" бол ер бусын загасны тухай боловсролын үлгэр юм. Үүнээс үзэхэд ирээдүйн далайн морьдыг эх хүн биш, аав нь асардаг! Гол дүр болох эцэг морь гэдсэн дээрээ уутанд түрс зөөж, бусад эцэг загастай харилцаж, туршлагаасаа хуваалцдаг... Далайд түүнд найз нөхөд төдийгүй дайснууд - аюултай махчин амьтад бий. Мэдээж нуугдаж байна. Зохиогчийн анхны зургууд - цаасаар хийсэн будсан эвлүүлэг нь ер бусын, агаартай мэт санагдаж, зарим талаараа хүүхдийн тод зургуудтай төстэй юм.

Өөр нэг боловсролын ном, зөвхөн энэ удаад зураач Яна Хоревагийн бодит зургуудтай - Олав Кучероны "Бяцхан сагамхайн адал явдал". Тронд хэмээх сагамхай загасыг төрсөн цагаас нь эхлэн дагаж мөрддөг: хүүхэд хэрхэн өсч, өөрчлөгдөж, бусад загастай танилцаж, усан доорх ертөнцийн талаар олон шинэ зүйлийг сурч мэдсэн. Ноцтой материалыг энгийн, ойлгомжтой, сэтгэл хөдөлгөм байдлаар - аяллын хэлбэрээр толилуулж байна. Энэ бол усан доорх ертөнцийн янз бүрийн төлөөлөгчдийн хөгжил, амьдралын нарийн ширийн зүйлсээр дүүрэн боловсролын жинхэнэ бяцхан роман юм: Тронд могой загас, загас, загалмай загастай ярилцдаг ...

Далайн оршин суугчдын тухай Оросын зохиолчдын шилдэг түүхийг "Загасны хүсэл тэмүүлэл" номонд цуглуулсан. В.Бианки, В.Катаев, С.Сахарнов, Д.Александров нарын үлгэрүүд нь хөгжилтэй, сургамжтай, зураг чимэглэл нь тод, эелдэг.

Загас хүний ​​найз мөн үү? Энэ тухай бас үлгэр байдаг - Жералдин Элшнерийн "Мишад зориулсан загас". Энэ нь хариуцлагын тухай, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг хайрлах тухай чухал асуултуудыг төрүүлдэг. Загасыг аварч, гэртээ суулгаж, арчилж тордож эхэлсэн хүүгийн тухай энэ түүх сэтгэл хөдөлгөм, үнэхээр гүн ухааны юм.

"Хүүхдийн ном: Хүүхдэд зориулсан усан доорх ертөнц" нийтлэлд сэтгэгдэл үлдээгээрэй.

Бидэнд Москвагийн бүртгэл хэрэгтэй - хүүхдийг цэцэрлэгт, дараа нь сургуульд явуулах. Хэсэг: Орон сууц худалдаж авах (Марусино ой, мөнгөө хэрхэн буцааж авах, тойм). Би салсан түүхтэй, жаахан хүүхэдтэй, би Москвад ажиллаж амьдардаг, түрээсийн төлбөрийг хүүхдийн аав төлдөг.

Би Ёженкагийн тухай үлгэрийг нэгдүгээр ангийн сурагчдад "Загасчин ба Алтан загасны тухай" номоос анх олж уншсан юм. Шилдэг бүтээл, нагац эгч нар хааяа дахин уншаад байвал сайхан байх болно.

Бид "Загасчин ба загасны үлгэр" -ийг дахин уншсан. гэсэн үгсийн дээр: бид, тухай, ба - 1,2,3 гэсэн тоонуудыг байрлуулна. өөрөөр хэлбэл, бид сонгох ёстой, өө, мөн бид, мөн, өө Хэн хүчтэй вэ, надад хэлээч.

Үзэсгэлэнт усан доорх ертөнц - Египетээс бусад газар. Өнгөрсөн жил бид тэнд байсан бөгөөд таалагдсан. Энд андуурч байгаа зүйл бол Санкт-Петербургээс ердөө 10-11 хонож байгаа бөгөөд энэ нь хангалтгүй юм. Шарм аль-Шейхийн тухай дэлгэрэнгүй: маш үзэсгэлэнтэй шүрэн хад, усан доорх гайхалтай хаант улс. Гэхдээ асуултууд байсаар байна.

Цэцэрлэг, сургуулийн өмнөх боловсрол: ярианы хөгжил, ярианы эмч, багш, сургуульд бэлтгэх. Бид эдгээр номыг (нэвтэрхий толь биш) өгсөн, учир нь миний бодлоор бүх зүйлийн талаар бага зэрэг ярих нь үнэхээр тэнэг санаа, та үнэхээр юу ч сурдаггүй; эсвэл нэвтэрхий толь...

Түүний бүх найзууд болох загас, медуз, далайн морь, яст мэлхий, хавч зэрэг нь түүнийг гурав дахин өсгөхөөр шийдсэн бол таны хүүхэд Немо хэмээх алиалагч загасны тухай хүүхэлдэйн кинонд дуртай бол тэр олон...

Хүүхэд 6 настай. Би хүүхдийг лимбэ дээр тааруулдаг. Би хөгжмийн боловсролгүй болохоор түүнийг ойлгохгүй л бол тусалж чадахгүй. Лимбэ тоглож байсан туршлагаа бичнэ үү. Та ямар багш авахыг хичээх ёстой вэ (ойролцоогоор туршлага, хүйс...

Эрхэм охид, хүүхдүүдэд (гурав, дөрвөн настай) дасан зохицох далайн дээрэмчдийн тухай үлгэрийг санаарай. *** Сэдэв "SP...

Пушкиний үлгэрүүд. Боловсрол, хөгжил. 7-10 насны хүүхэд. Хүүхдийг Пушкиний үлгэрээс өөрийн хүссэн хэсгийг сурахыг хүссэн. Надад жижиг бэлэн хэсэг хэрэгтэй байна.

Хэсэг: Бүртгэл, бүртгэл (бусдын хүүхдэд түр бүртгүүлэх, бэрхшээл). Асуулт бол өөр хэн нэгний эмэгтэй, хүүхдийг (1.5 настай) байрандаа түр бүртгүүлснээр эзэнд нь ямар муу зүйл тохиолдож болох вэ, гэхдээ муур тэнд амьдардаг ...

7-10 насны хүүхдийг өсгөх: сургууль, ангийнхан, эцэг эх, багш нартай харилцах харилцаа, эрүүл мэнд, хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа, хобби. зөвхөн нэвтэрхий толь бичиг - өнгөрсөн жил - усан доорх ертөнц, тэнгис, далай гэх мэт. Үүнээс өмнө дэлхийн гарал үүсэл үлэг гүрвэлүүд байсан...

Үлгэрийн тухай санаа өгөхөд надад туслаач. Сургууль. 7-10 насны хүүхэд. Охидууд минь, надад хөх, ягаан үлгэр зохиож туслаач, миний хүү цэнхэр юм уу, бүх зүйлийн тухай үлгэр зохиож өгөөч гэж...

7-10 насны хүүхдийг өсгөх: сургууль, ангийнхан, эцэг эх, багш нартай харилцах харилцаа, эрүүл мэнд, хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа, хобби. 6 настай хүүхдэд зориулсан Египет, пирамид, мумигийн тухай ном байна уу? Үгүй бол минийх маш их автдаг, гэхдээ бүх зүйл ямар нэгэн байдлаар хуваагдмал байдаг.

Шилдэг хүүхдийн ном: бага насны болон сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан. Бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан ном. Хэсэг: Ном (номын орон зай нь насанд хүрэгчдэд зориулсан хүүхдүүдэд уншиж өгөх гайхалтай ертөнцүүдийн цуврал юм). Хүүхдэд зориулсан "Насанд хүрэгчид" ном. Номын тухай яриагаа үргэлжлүүлэх нь: Маруся, хэрэв бүх зүйл ...

Хүүхдийн ном. Далай ба загасны тухай үлгэрүүд. Усан доорх ертөнц, хүүхдүүдэд зориулсан далай. Багаж, халиун, сагамхай, наймалж зэрэг нь хүүхдийн номын баатрууд юм. Энэ нь маш их жинтэй, гэхдээ хангалттай зураг байхгүй: (2007-04-16 14:19:47, Полина. Хүүхдийн ном: хүүхдүүдэд зориулсан усан доорх ертөнц. Дарья Бухарова.

Загас, загас, чи хаана унтдаг вэ? Үнэгний мөр нүх рүү, нохойн мөр үржүүлгийн газар руу хөтөлдөг. "Бээлий" (зулзага зам дээр бээлийгээ алдсан ..." Та бас болно - "Тэнэг хулганы үлгэр".

Сайн хүүхдийн нэвтэрхий толь, надад хэлээч! ...Хэсэг сонгоход хэцүү санагддаг. 3-аас 7 хүртэлх насны хүүхэд. 3-7 насны хүүхдийн боловсрол, хоол тэжээл, өдөр тутмын дэглэм, цэцэрлэгт очих, багш нартай харилцах харилцаа, өвчин эмгэг, бие бялдрын хөгжил.

Уран зохиолоос: Пушкин "Загасчин ба загасны үлгэр". Борис Заходер "Халим ба муур" ба янз бүрийн загасны тухай олон шүлэг Загасны тухай оньсого: Бяцхан амьтны нуруун дээр зуун мөнгөн зоос байдаг.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
 
Ангилал