Нийгмийн эсрэг зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх анги танхимын систем. Ёс суртахууны соёлтой ахлах сургуулийн сурагчдад нийгмийн эсрэг зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх

24.11.2023

"Түрэмгийллийг эсэргүүцэх" хичээлийн цаг

Зорилтот:түрэмгий зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх

Даалгаварууд:

  • өсвөр насныхны түрэмгий, зөрчилдөөнтэй зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх, даван туулах;
  • өрөвдөх сэтгэл, бусдын нөхцөл байдал, зан байдлыг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • өөрийн сөрөг сэтгэл хөдлөлийг даван туулах "чиглэлгүй" арга, төлөв байдал, сэтгэцийн тэнцвэрийг зохицуулах арга техникийг сурах.

Оролцогчид: 3-4-р ангийн сурагчид

Хичээлийн явц

I хэсэг.Оролцогчид танхимд сандал дээр сууна..

Бид эрүүл мэндийн талаар маш их ярьдаг, гэхдээ ихэнхдээ бие махбодийн талаар ярьдаг, гэхдээ сэтгэцийн эрүүл мэнд нь бас чухал юм. Сэтгэцийн эрүүл мэнд бол хувь хүний ​​амжилттай хөгжлийн үндэс юм.

Өнөөдөр бид түрэмгийллийн талаар ярилцаж, энэ ноцтой асуудлыг ойлгохыг хичээж, түрэмгий зан үйлийн шалтгаан, үр дагаврыг тодорхойлох болно.

Түрэмгийлэл гэж юу вэ?

Түрэмгийлэл гэдэг нь бусдад бие махбодийн болон оюун санааны хохирол учруулахад чиглэсэн зан үйл, үйлдэл юм. (Түрэмгий шинж чанартай нөхцөл байдал бүхий видео).

Зодоон бол хүний ​​түрэмгийллийн үр дагавар юм. Түрэмгий байдал, түрэмгий үйлдэл нь бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг бодъё?
Түрэмгий байдал нь уур хилэн, дайсагнал, үзэн ядалт гэх мэт сэтгэл хөдлөлийн байдал дагалддаг.

Түрэмгий үйлдэл нь өөр хүнд хор хөнөөл учруулах шууд түрэмгий үйлдэлээр илэрхийлэгддэг: доромжлох, дээрэлхэх, зодоон хийх, зодох гэх мэт.

Түрэмгий зан авир, үйлдлүүд нь хөнгөн, санамсаргүй, санамсаргүй байдлаас хүнд, санаатай хүртэл янз бүр байж болно. Хүүхэд доромжилсон хочоор хашгирч, өрсөлдөгчтэйгээ тулалддаг, эсвэл хүчтэй хаздаг. Энэ бүхэн өөр өөр хэлбэрээр байгаа ч гэсэн түрэмгийлэл юм. Энэ тодорхойлолтод ангид хүүхдүүд санамсаргүй мөргөлдсөн, спортын талбайд санамсаргүй байдлаар нөлөөлсөн гэх мэт зүйлс хамаарахгүй.

Гэхдээ энэ нь тохиромжтой:

  • халдлага;
  • шууд доромжлох, түүний дотор охидын гэзэгнээс "гэмгүй" татах;
  • нэр төрийг уландаа гишгэсэн "зохигчид" болон "нэр дуудагчид"

Хэлэлцүүлэг.

IIХэсэг. Хүн түрэмгий зангаа хэрхэн харуулдаг талаар ярилцъя?

Таны түрэмгий байдлыг ямар шалтгаанууд өдөөдөг вэ?

Таны бодлоор түрэмгий зан үйлийн үр дагавар юу вэ?

Зодооны тухай яриа. Зодооноос зайлсхийх арга замуудын талаар ярилц.

Санамж

Хэрэв та ангийн хүүхдүүдийн хооронд зодоон цохионыг харсан бол бид дараахь зүйлийг санал болгож байна.

  1. Мөргөлдөөний шалтгааныг олж мэд, энэ нь зодоон хийх шалтгаан биш гэдгийг залууст тайлбарлахыг хичээ.
  2. Дараагийн завсарлагаан дээр тулаанчдыг харилцаагаа үргэлжлүүлэн шинжлэхийг ятга (залуус гомдлоо мартаж, эвлэрэх болно гэж найдаж байгаа бөгөөд энэ хугацаанд та багш эсвэл сэтгэл зүйчдээ эвлэрэхэд нь туслахыг санал болгож болно).
  3. Боломжит үр дагавар (ёс суртахууны болон бие махбодийн гэмтэл) талаар ярих.
  4. Дээрх аргууд тус болохгүй бол багшийг дуудах хэрэгтэй.

Хэрэв та ангийнхаа үйлдэлд уурлаж, түүнийг цохихыг хүсч байвал дараахь зүйлийг санал болгож байна.

1. Стрессийг дараах байдлаар тайлна.

  • 10 хүртэл тоолно;
  • гараа угаах.
  • өргөсгөгч, бөмбөг, хэрэв та гэртээ байгаа бол дэр;
  • Хэрэв та биеийн тамирын зааланд байгаа бол цоолтуурын уут.

3. Сэтгэл зүйч дээр оч.

4. Боломжит үр дагаврын талаар бодож, тэдгээрийг бодитой болгохоос урьдчилан сэргийлэхийг хичээ.

Хэрэв та хэрүүл маргаанд өртвөл:

  1. Зөрчилдөөнийг хошигнол болгон хувирга.
  2. Хажуу алх.
  3. Анги руу ор.
  4. Эхлээд дайрах хэрэггүй.

Дараах үгсийг ашиглан гэмт этгээдэд өөрийн мэдрэмжийг илэрхийл.

-"Би уурлаж, уурлаж байгаа ч чамтай тулалдахаас татгалзаж байна."

-"Би чиний зан авирыг хараад уурлаж байна."

"Надаас холд, би чамтай яримааргүй байна."

- "Чи намайг хэрүүл уруу татахыг хүсч байгааг би харж байна, би зөв үү?"

III хэсэг.Хүн бүр амьдралынхаа туршид өөрөөсөө дараах асуултуудыг асуух ёстой: "Би яагаад энэ ертөнцөд ирсэн бэ? Үүнийг илүү сайн болгохын тулд би юу хийж чадах вэ? Сайхан байна уу, миний эргэн тойронд байгаа хүмүүс надтай хамт байхад тухтай байна уу?"

Түрэмгийлэл нь үргэлж бусдад хор хөнөөл учруулах зорилготой байдаггүй гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Энэ нь өөрийгөө хамгаалах хэлбэрээр илэрч болно. Энэ нь заримдаа хэрэгцээ, өмч хөрөнгө, эрхээ хамгаалах, хувийн хүслийг хангах, мэдлэгийг хөгжүүлэх, шаардлагатай өрсөлдөөнийг дэмжихэд шаардлагатай байдаг.

Гэхдээ ихэвчлэн түрэмгийлэл нь өвдөлтийг үүсгэдэг зан үйл юм, энэ нь сэтгэл хөдлөлийн зөрчилдөөнд хүргэж, бүдүүлэг зан чанарыг бий болгодог.

Та ихэвчлэн түрэмгий байдаг уу?

"Би одоо түрэмгий зан авираасаа татгалзахад бэлэн үү?" Гэсэн асуултанд хариулахыг хичээ.

Бид хариултаа "Сайн сайхны мод" дээр байрлуулна. Хэрэв та түрэмгий зан авираас татгалзахад бэлэн байгаа бол алимыг модны титэм дээр хавсаргаж, түрэмгий зан авирыг тэсвэрлэх боломжгүй гэдгийг ойлгож байгаа боловч үүнээс татгалзахад бэлэн биш байгаа бол цэцэг хавсарга (алим тэднээс гарцаагүй ургах болно); Хэрэв та түрэмгийлэл шаардлагатай гэж бодож байгаа бол үүнээс зайлсхийх шаардлагагүй - навчийг хавсаргана.

IV хэсэг.Та нарын дунд түрэмгийллийг зурах гэж оролдсон хүн байна уу? Тэр ямар харагддаг вэ? Үүнийг хэрхэн дүрсэлж болох вэ?

Ширээн дээр зурахад хэрэгтэй бүх зүйл байдаг - түрэмгийллээ цаасан дээр хаяхыг хичээ.

Зурах (хөгжим)

Зурж байхдаа ямар мэдрэмж төрж байсан бэ? Мэдрэмжээ илчил.

Та одоо эргэн тойрныхоо хүмүүст салхи оруулахгүйгээр түрэмгийллээ хаяж чадна гэдэгтээ итгэлтэй байна.

V хэсэгТүрэмгийллийг даван туулах янз бүрийн арга байдаг, би танд танилцуулах болно.

Муухай санагдах үед, уур хилэнгээ дарагдаагүй мангас мэт гарах гэж оролдох үед, дургүйцэл, хардлага, цочромтгой байдлын аймшигт үр дагавраас ангижрахыг хүсэх үед дөлөн дотор муухай бүх зүйл шатаж буй лаагаар төсөөл. Усны чимээг сонсож, цоргыг онгойлгож, ус бүх уур хилэн, түрэмгийллийг хэрхэн угааж, сэтгэлийг чинь цэвэрлэж байгааг төсөөлөөд үз дээ.

Сайхан хөгжмийг асааж, дуртай зургуудаа үзэж эсвэл таашаал аваарай

байгалийн зураг.

Сөрөг байдал, түрэмгий байдлыг арилгах дасгалууд:

  • 5 - 5 - 5 тоогоор амьсгалах (амьсгалах - түр зогсоох - амьсгалах)
  • лаа
  • хүсэл бүхий бөмбөг, эелдэг үгс - хөршдөө сайн зүйл хэлээрэй, бөмбөгийг дамжуулж, утсыг гартаа барь. Утас татаж, нүдээ аниад, нэг юм шиг санагдаж, найдвартай нөхөрсөг мөрний дулааныг мэдэр. Та бүгд энэ амьдралд чухал, үнэ цэнэтэй!

Одоо би чамд цаасан дээр цацсан түрэмгийллээсээ ангижрахыг санал болгож байна. Цаасаа ураад хогийн сав руу шидээд түрэмгийлэл, уур хилэнгээ харамсахгүй үдэх болно.

Тоглоом "Амьтны хүрээлэн". Одоо би та нарт янз бүрийн амьтад бичсэн картуудыг өгөх болно. Та хоёр зүйлийг нэгэн зэрэг хийх хэрэгтэй болно: нэгдүгээрт, энэ амьтны онцлог шинж чанартай дуут дохио өгөх, хоёрдугаарт, өөр хэн адилхан хашгирч байгааг сонсож, түүнтэй хамт хошуурах хэрэгтэй. Бүгд аль хэдийн салсан байхыг хармагцаа би секундомероо зогсоож, картууд дээр юу бичсэнийг шалгана. Картууд: нохой, муур, галуу.

VI хэсэг. Тусгал.

Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Чи юу сурсан бэ? Та юу санаж, юунд дуртай вэ? Та ямар дүгнэлт хийж чадах вэ?

Явахаасаа өмнө би танд дахин нэг сургаалт зүйрлэл хэлмээр байна.

“Нэгэн удаа Энэтхэг хөгшин ач хүүдээ нэг чухал үнэнийг хэлжээ.

Хоёр чонын тэмцэлтэй тун төстэй тэмцэл хүн болгонд байдаг.

Нэг чоно нь бузар мууг илэрхийлдэг - атаархал, атаархал, бүдүүлэг байдал, түрэмгийлэл. Өөр нэг чоно нь сайн сайхныг илэрхийлдэг - амар амгалан, хайр, үнэнч, энэрэл.

Бяцхан индиан хүн өвөөгийнхөө үгэнд сэтгэлийнхээ гүнд хүрч, хэсэг бодсоны дараа асуув:

Эцсийн эцэст аль чоно ялах вэ?

Өвгөн индиан инээмсэглээд хариулав:

Чиний тэжээсэн чоно үргэлж ялдаг” гэж хэлсэн.

Бидний хичээлийн дараа та ямар чоныг тэжээх хэрэгтэй гэдэгт эргэлзэхгүй байхыг би үнэхээр хүсч байна!

Хамтран ажилласан та бүхэндээ баярлалаа! Амжилт хүсье, түрэмгийллийг даван туулахад амжилт хүсье!

Үлгэрийн програм

Нэгэн цагт Реббе Ноки хэмээх бяцхан загас амьдардаг байжээ. Тэрээр зүүн тэнгист амьдардаг байсан бөгөөд тэнд бүх загас маш ухаалаг, өөрийгөө шингээдэг байв. Тэр ч байтугай эдгээр далай дахь ус ч буцалж, усны эргүүлэгт буцалгаагүй, бараг үргэлж тайван, тэгш гадаргуутай байв. Реббе Нокигийн бяцхан загас ингэж амьдарч, уйтгар гунигийг мэдэхгүй байх байсан ч нэг өдөр тэрээр "түрэмгийлэл" гэсэн шинэ үгийг сонсов. Загас энэ үг ямар утгатай болохыг мэдэхгүй байсан ч тэр маш их сонирхож эхлэв. Тэгээд тэр далайнхаа хамгийн ахмад мэргэн рүү эргэв - "Мэргэн минь, "түрэмгийлэл" гэж юу болохыг надад хэлээч. Гэвч мэргэн хариуд нь зөвхөн сүүлээ даллаж, юу ч хэлсэнгүй. Тэгээд бяцхан загас Реббе-Ноки түүнд "түрэмгийлэл" гэж юу болохыг хэлэх хүнийг хайж олохоор шийдэв.

Хэр их хугацаа шаардагдах вэ, гэхдээ Реббе Нокигийн бяцхан загас өмнөд тэнгис рүү сэлэв. Тэр сэлж, тэнэгтэв. Эдгээр тэнгисийн ус байнга урсаж, бүх загас хажуу тийшээ урсаж, юу ч ойлгох боломжгүй байв. Тэр хажуугаар нь сэлж буй загас руу хандахыг хүссэн ч амаа нээмэгц тэр даруй сайн цохилт авав. Реббе Нокигийн бяцхан загас айж амжсангүй, тэр зүгээр л их гайхсан. Гэвч эргэн тойрон дахь бусад загас түүнд цохилт өгч эхлэв. Мөн илүү хүчтэй, илүү хүчтэй. Мөн илүү их. Реббе Нокигийн хөөрхий бяцхан загас туйлдаа хүртэл ядарч унатал. Амьсгалж, хөхөрсөн шарх нь өвдөхөө болих үед тэр "түрэмгийлэл" гэж юу вэ гэсэн асуултад энд хэн ч хариулахгүй тул өмнөд тэнгисээс аажуухан сэлэв.

Удалгүй үлгэр ярьдаг ч үйл хэрэг бүтдэггүй. Хэсэг хугацааны дараа загас хойд тэнгис рүү сэлэв. Сэлж ирэхэд Реббе Нокигийн бяцхан загас эдгээр тэнгисийн ус огт хөдөлдөггүйг анзаарав. Энэ нь олон зууны өмнө хөлдсөн мэт, одоо ч хэвээрээ байна. Түүний эргэн тойрон дахь загаснууд ямар нэгэн байдлаар хөдөлгөөнгүй байв. Тэр нэг рүү сэлэхийг хүссэн ч тэр даруй нөгөө зүг рүү сэлж одов. Тэр өөрийг харсан боловч зөвхөн түүн рүү эргэж, дараа нь сэлж одов. Удаан хугацааны турш бяцхан загас Реббе Ноки хойд тэнгисээс дор хаяж нэг загас руу сэлж оролдсон боловч тэр хэзээ ч амжилтанд хүрсэнгүй - бүх загас түүнээс хурдан холдов. Реббе Нокигийн бяцхан загас цөхрөнгөө барж, хойд тэнгисээс хол сэлэв, учир нь түүний "түрэмгийлэл" гэж юу вэ гэсэн асуултад хэн ч хариулахгүй байв.

Жилд нэг удаа, хоёр жил, дахин нэг жил Реббе Нокигийн бяцхан загас баруун тэнгис рүү сэлж байв. Тэнд тэр түүнд таалагдсан тул эдгээр тэнгисийн ус баруун талаасаа урагшаа, зүүнээс хойш урсаж байв. Түүнд ийм сайхан захиалга байсан. Бүх загаснууд нэг шугаман дээр эгнүүлсэн мэт жигд, жигд сэлэв. Реббе-Нокигийн бяцхан загас баяртай байв - энд тэд түүнд "түрэмгийллийн" талаар бүгдийг хэлэх болно. Гэвч тэр үзэсгэлэнтэй формацтай сүүлчийн загас руу сэлж, амаа ангайж асуулт асуухад том хөх загас тэр даруй түүн рүү нисч, түүнийг формац руу түлхэв. "Амархан сэлэх, гөлгөр сэлэх" гэж тэд хэлсэн. Реббе Нокигийн бяцхан загас тэднийг энд зочноор ирсэн гэдгээ хэлэхийг оролдсон, тэр зүгээр л тэднээс "түрэмгийллийн" талаар асуухаар ​​сэлж байв. Гэвч хэн ч түүний үгийг сонсоогүй бөгөөд тэрээр энэ давхаргад удаан хугацаагаар сэлж, нэг шөнө харанхуйн дор баруун тэнгисээс холдож чадсан тул "түрэмгийлэл" гэж юу вэ гэсэн асуултад хэн ч хариулахгүй байв. ” байсан.

Бяцхан загас Реббе-Ноки зүүн тэнгис дэх гэртээ гунигтайгаар буцаж ирэв. Тэрээр "түрэмгийлэл" гэж юу вэ гэсэн асуултынхаа хариултыг олж чадаагүй юм. Тэгээд тэр маш их ганцаардаж, далайдаа хамгийн ахмад мэргэн рүү сэлж, түүнд сайн цохилт өгөхийг хүсчээ. Гэвч тэр бүх сэрвээгээ аль хэдийн савлаж дуусаад зүүн тэнгисийн хамгийн ахмад мэргэн нүдээ нээж, бяцхан загас Реббе Нокигаас "түрэмгийлэл гэж юу вэ, бяцхан загас?" гэж асуув. Тэр ичиж, сэрвээгээ доошлуулж, хөгшин мэргэдээс өөрөө эргэж харав. Түүнийг аль хэдийн сэлж байх үед бяцхан загас Реббе-Ноки "хариултыг өөрөөсөө хай, хариултыг өөрөөсөө хай" гэсэн чимээгүй шивнэхийг сонсов. (Үлгэр үзүүлэх)

Энэ үлгэрээс та юу ойлгосон бэ? Танд юу таалагдсан бэ?


Дадал зуршлуудын жагсаалт Цонх онгорхой унтах Цонх онгорхой унтах Залилан мэхлэх угаах угаах Шүдээ угаах Шүдээ хазах Хумсаа хазах Хумсаа хазах Юмыг байранд нь тавих Гэрийн даалгавар хийх Бие даалт хийх Спортоор хичээллэх Спортоор хичээллэх Алгасах Хичээл алгасах Үнэнийг хэл Үнэнийг хэл Залхуу байх Залхуу байх Хэвтэж унших Хэвтэж унших Тамхи татах Тамхи татах Аяга тавгаа араас нь угаах Өөрийнхөө араас аяга тавгаа угаах Тэмцэх Зөрчилдөөнтэй тэмцэх


Эрүүл мэндийн яам Тамхичин та хайртай хүмүүсээ санаж яваарай. Идэвхгүй тамхи татах нь эргэн тойрныхоо хүмүүст хор хөнөөл учруулдаг! Никотин Нүүрстөрөгчийн давхар исэл Нүүрстөрөгчийн дутуу исэл Гидроцианы хүчил Аммиак Давирхай бодис Органик хүчил Тамхины утаанд агуулагдах хорт бодис: Зүрхний шигдээс Ходоодны шархлаа Уушигны хорт хавдар Сүрьеэ Архаг бронхит Тамхичдын өвчин: ТАМХИ ТАМХАХ



Тамхины хор хөнөөл Архины хор хөнөөл Мансууруулах бодисын хор хөнөөл Никотин нь үхлийн аюултай олон өвчний шалтгаан болдог; Никотин нь үхлийн аюултай олон өвчний шалтгаан болдог; шүдний паалан шар өнгөтэй болдог; шүдний паалан шар өнгөтэй болдог; арьсны өнгө өөрчлөгдөх; арьсны өнгө өөрчлөгдөх; үс нь гэрэлтэж, унадаг; үс гэрэлтэж, унадаг; хумс шар болж, хальсалж, хугардаг; хумс шар болж, хальсалж, хугардаг; тамхи татдаг хүн бусдад хор хөнөөл учруулдаг (“идэвхгүй тамхи татах”) тамхи татдаг хүн бусдад хор хөнөөл учруулдаг (“идэвхгүй тамхи татах”) Шил бүр нь биед хор шиг үйлчилдэг; Шил бүр нь биед хор шиг үйлчилдэг; Ялангуяа алсын хараа мууддаг; Ялангуяа алсын хараа мууддаг; дууны хоолой хавагнах, уушгины хатгалгаа, сүрьеэ үүсэх, элэгний хатуурал нь үхэлд хүргэдэг; дууны хоолой хавагнах, уушгины хатгалгаа, сүрьеэ үүсэх, элэгний хатуурал нь үхэлд хүргэдэг; байнгын хэвлийгээр өвдөх, дотор муухайрах, хоолны дуршил буурах, энэ нь биеийг ядрахад хүргэдэг; байнгын хэвлийгээр өвдөх, дотор муухайрах, хоолны дуршил буурах, энэ нь биеийг ядрахад хүргэдэг; санах ой, хүсэл эрмэлзэл буурсан; санах ой, хүсэл эрмэлзэл буурсан; цусны эргэлтийн систем болон зүрхний шигдээс, цус алдалт, цусны эргэлтийн систем болон зүрхний шигдээс, цус алдалт, төөрөгдөл хий үзэгдэл үүсдэг; төөрөгдөл хий үзэгдэл; сэтгэл хөдлөл, үндэслэлгүй зан байдал нэмэгдсэн; сэтгэл хөдлөл, зохисгүй зан байдал нэмэгдсэн; санах ойн алдагдал; санах ойн алдагдал; толгой эргэх, дотор муухайрах хоол боловсруулах тогтолцооны дотор муухайрах, толгой эргэх; хоол боловсруулах тогтолцооны эмгэг; толгой өвдөх; толгой өвдөх; зураг хуваах; хуваах зураг; арьсны өнгө, байрлал өөрчлөгдөх; арьсны өнгө, байрлал өөрчлөгдөх; ёс суртахууны доройтол; ёс суртахууны доройтол; хэтрүүлэн хэрэглэх нь үхэлд хүргэдэг хэтрүүлэн хэрэглэх нь үхэлд хүргэдэг


Сүүлийн жилүүдэд 1-р ангийн хүүхдүүдийн дунд архаг өвчний "баглаа" өвчнөөр шаналж байгаа бөгөөд 11 жилийн дараа дахиад хэдэн хүн нэмэгдэх бол!






Эрүүл амьдралын хэв маягийн дүрэм Эрүүл мэндийг сүйтгэгчээс татгалзах, эрүүл мэндийг сүйтгэгчээс татгалзах, i.e. муу зуршлаас системтэй хичээлүүд Системтэй дасгал хөдөлгөөн хийх Хувийн эрүүл ахуй, өдөр тутмын дэглэмийг сахих Эрүүл хооллолт Эрүүл хооллолт Биеийг хатууруулах Биеийг хатууруулах Эерэг сэтгэл хөдлөл Эерэг сэтгэл хөдлөл




Эрүүл мэнд гэж юу вэ? - Эрүүл мэнд гэдэг бол өөрийгөө сайн мэдэрч байх үе юм. - Эрүүл мэнд бол юу ч өвдөхгүй байхыг хэлдэг. - Эрүүл мэнд гэдэг нь “эрүүл” гэдэг үгнээс гаралтай. - Эрүүл мэнд бол гоо сайхан. - Эрүүл мэнд бол хүч чадал гэх мэт. "Эрүүл мэнд бол зөвхөн өвчин эмгэггүй байхаас гадна бие, сэтгэл, нийгмийн сайн сайхан байдал юм."
Дүгнэлт: Тэд өнөөдөр юу ярьсан бэ? Тэд өнөөдөр юу ярьсан бэ? Ямар дадал зуршлыг ашигтай гэж нэрлэдэг вэ? ашигтай гэж нэрлэдэг үү? Аль нь хортой вэ? Аль нь хортой вэ? Муу зуршил юунд хүргэдэг вэ? Муу зуршил? Хүн өөрөө муу зуршлаасаа салж чадах уу? Үүний тулд юу хийх шаардлагатай вэ? Гол дүгнэлтүүд нь юу вэ?


Дүгнэлт: Өөр өөр зуршил байдаг: Өөр өөр зуршил байдаг: сайн муу. Сайн зуршил бий болгож болно. өөрийгөө хөгжүүлэх. Ингэж биеэ авч явахыг хичээх ёстой, Муу зуршилд автахгүй байх ёстой. Муу зуршилгүй байх Зориг нь таныг муу зуршилгүй болгоход тусалдаг.

Хотын төрийн боловсролын байгууллага
"Дежево дунд сургууль"
Курск мужийн Солнцевский дүүрэг

306130, Курск муж, Солнцевский дүүрэг, тосгон. Дежевка, пер. Школьный, 1
Утас: (471-54) 3-13-23, цахим шуудан: Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
өсвөр насныхны түрэмгийлэл, нийгэмд харш зан үйлийн тухай

8-11-р ангийн хичээлийн цаг
Сэдэв: "Өсвөр насныхны түрэмгийллээс нийгэмд харш зан үйл хүртэл"
Зорилго: өсвөр насныхны түрэмгий, зөрчилдөөнтэй зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх, даван туулах
нийгмийн эсрэг зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх.
Даалгаварууд:
Ёс суртахууны хувийн шинж чанаруудыг төлөвшүүлэх: эелдэг байдал, туслах хүсэл, өрөвдөх сэтгэл.
Хүмүүст эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, харилцааны ур чадвар, нийгмийн харилцааг эзэмших хүсэл эрмэлзэлийг бий болгох.
Хүүхдүүдийг хамтран ажиллах, бие биенээ ойлгоход нь урамшуул.
Бусдын нөхцөл байдал, зан үйлийг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.
Мөргөлдөөнөөс урьдчилан сэргийлэх арга замуудын талаар суралц.
Оюутнуудад хар тамхины донтолтын гарал үүсэл, эмийн төрөл, шинж тэмдэг, шинж тэмдгүүдтэй танилцах
тэдгээрийн ашиглалтын үр дагавар;
7. Сурагчдад өөрийгөө танин мэдэх, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжтэй болох суурийг тавих.
Маягт: дугуй ширээ
Бэлтгэл ажил: оюутнуудын социологийн судалгаа, PDN-ийн ажилтнууд болон Гэр бүл, хүүхдэд үзүүлэх нийгмийн халамжийн төвийн төлөөлөгчдийг урьсан.
Тоног төхөөрөмж: компьютер, мультимедиа проектор (танилцуулга, видео)
ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ: Танилцуулга.
Видео үзэх
Видеоны хэлэлцүүлэг
Яриа.
Бүлгийн ажил
Орос ба дэлхийн нөхцөл байдал.
Түрэмгий байдлын түвшинг тодорхойлох асуулга.
Мөргөлдөөний үр дагавар.
Эрүүгийн хуулиас.
Түрэмгий зан үйлийн үр дагавар.
Манай сургуулийн социологийн судалгааны үр дүн.
Мөргөлдөөнөөс урьдчилан сэргийлэх зөвлөмж.
Мансууруулах бодисын донтолт гэж юу вэ?
Орос дахь хар тамхины донтолт.
"Пирамид" идэвхжүүлэгч тоглоомыг хийж байна.
Хар тамхинд донтох шалтгаанууд.
Тоглоом "Хар тамхи ба донтогчид"
Хар тамхины тухай үнэн ба худал.
Мансууруулах бодисыг хэрхэн "үгүй" гэж хэлэх вэ?
Дүгнэлт.
ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ
1. ТАНИЛЦУУЛГА.
Орчин үеийн ертөнц маш идэвхтэй, хурдан өөрчлөгдөж, амьдралын үнэт зүйлс, ёс суртахууны хэм хэмжээ өөрчлөгдөж байна. Сэтгэл түгшсэн, цочромтгой, түрэмгий зантай хүмүүс улам бүр түгээмэл болж байна.
Өнөөдөр бид өсвөр насныхны түрэмгийлэл, харгислал, нийгмийн эсрэг зан үйлийн талаар ярих болно, бид эдгээр ноцтой асуудлуудыг ойлгохыг хичээх болно, бид өсвөр насныхны бие биедээ түрэмгий зан авирын шалтгаан, үр дагаврыг тодорхойлох болно , хэлэлцүүлэгт орох, санал бодлоо батлах.
Түрэмгийлэл гэж юу вэ?
Түрэмгийлэл гэдэг нь бусдад бие махбодийн болон оюун санааны хохирол учруулахад чиглэсэн зан үйл, үйлдэл юм.
2.ВИДЕО ҮЗЭХ
(Интернэтээс хэсэг охид ангийнхаа охиныг зодож буй бичлэгийг Гэр бүл хүүхдэд үзүүлэх нийгмийн халамжийн төвийн төлөөлөгчид үзүүлжээ)

3. БИЧЛЭГИЙН ХЭЛЭЛЦҮҮЛЭГ
Видео танд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?
Та гэмт хэрэгтэн болон хохирогчийн талаар ямар сэтгэгдэлтэй байна вэ?
Одоогийн нөхцөл байдалд хохирогч өөрөө буруутай гэдгийг та хүлээн зөвшөөрөх үү?
Өсвөр насныханд юу урам зориг өгдөг вэ?
Та өөрөө ийм байдалд орсон уу? Хэрэв тийм бол ямар дүрд тоглох вэ?
4. ЯРИА: өсвөр насны харгислал, түүний хэлбэр, шалтгаан, үр дагавар,
хариуцлага.
Бидэнд юу болоод байна вэ? Эцэг эхчүүд яагаад хүүхдийнхээ эрүүл мэнд, амь насаас айдаг вэ? Харгис хэрцгий байдал яагаад бидний цаг үед хэвийн үзэгдэл болоод байна вэ?

Өсвөр насныхны харгислал нь үе тэнгийнхнийхээ эсрэг бие махбодийн хүчирхийлэлд өртөхөөс гадна ёс суртахууны хүчирхийлэлд илэрдэг.
Түрэмгий урвалын төрлүүд:
Бие махбодийн түрэмгийлэл гэдэг нь хүний ​​эсрэг чиглэсэн эсвэл объектод хор хөнөөл учруулах бие махбодийн тодорхой үйлдэл юм.

Амаар түрэмгийлэл - аман хэлбэрээр илэрхийлэгддэг

Шууд бус түрэмгийлэл - шууд бус түрэмгийлэл (цуу яриа, хов жив гэх мэт)

Автомат түрэмгийлэл - өөртөө хохирол учруулах хэлбэрээр илэрхийлэгддэг

Дэлхий даяар өсвөр насныхны харгислал аймшигтай хэлбэр, хувь хэмжээг авч байна: сургуулийн сурагчид ангийнхаа хүүхдүүдийг буудаж байна; тэд үе тэнгийнхнийхээ үйлдлийг гар утсан дээр буулгаж, видео бичлэгийг интернетэд байршуулж зодсон; Ангийнхаа хүүхдүүдийг амиа хорлоход хүргэдэг.. Бараг бүх багуудад гологдсон хүүхдүүд байдаг бөгөөд тэдэнд хандах хандлага нь огт өөр байж болно: үл тоомсорлох, доромжлох, дээрэлхэх хүртэл заримдаа хүүхдүүдийг амиа хорлоход хүргэдэг. Ийм хүүхдийг дээрэлхэхдээ өсвөр насныхан энэ нь юунд хүргэж болох талаар боддоггүй. Мөн гадуурхагдсан хүнтэй найзалсан хүн бүр ангид эрх мэдлээ автоматаар алддаг. Тэднийг хууран мэхлэхийг зөвшөөрснөөр та хандлагаа сайжруулж чадна, гэхдээ энэ нь эхний татгалзах хүртэл бөгөөд дараа нь та дахин гадуурхагдсан болно.
Сул дорой нь хохирогч болно.
Түрэмгийлэл бол олон хүний ​​амьдралыг хордуулдаг зүйл юм. Хичээл дээр тэд тантай төдийлөн харилцдаггүй ч гэсэн байнга шоолж, доромжилж байхтай харьцуулахад юу ч биш юм шиг санагддаг. Зарим нь аман довтолгооноос мултарч, зарим нь илүү хүнд их буугаар онилдог: нулимах, цохих, хувцсыг шохойгоор будах, бүдэрч унах, бие засах газар усанд орох.
5. БҮЛГЭЭР АЖИЛЛАНА.
Сургуулийн нийгэм дэх түрэмгийлэл, харгислалын шалтгаан юу вэ (бүлэгээр ажиллах)
Гэр бүлийн шалтгаан
Эцэг эхийн хайхрамжгүй байдал, дайсагнал, хүүхдийн хувийн шинж чанарыг үл хүндэтгэх, хэт их эсвэл хяналтгүй байх, биеийн тамирын дасгал хийхийг хориглох, хувийн эрх чөлөөний эрхийг үгүйсгэх.
Хувийн шалтгаанууд
Өөртөө сэтгэл дундуур байх, өөрийгөө батлах хүсэл, цочромтгой байдал нэмэгддэг.
Нөхцөл байдлын шалтгаанууд
Эрүүл мэнд муу, хэт их ажил, хоол хүнс, хэвлэл мэдээллийн нөлөө.
Ингээд тоймлон хүргэе
Тэгээд одоо санал өгөхийг санал болгож байна. Та хамгийн чухал гэж үзсэн шалтгааныг сонгоно уу.
Өсвөр насныхны түрэмгийлэл
Анхаарал татах арга.
Буруу хүмүүжлийн үр дагавар.
Үүнд сургууль, нийгэм буруутай.
6. ОРОС, ДЭЛХИЙН БАЙДАЛ.
Өсвөр насныхны хүчирхийлэл дэлхийг хамарч байна. Үүнийг батлах хэдэн баримт энд байна: (Оюутнууд уншсан)
Орос. Благовещенск хотын нэгэн сургуулийн 8-р ангийн сурагчид хамтрагчаа зодож, зодож буйг нь камержуулж, интернэтэд нийтэлсэн байна. Цугласан олон охиныг өшиглөж, нулимсан.
Орос. Тюмень хотод 14 настай сурагч охин Наташа Суворова ангийнхаа хүүхдүүдийн дээрэлхэх дарамтыг тэсвэрлэж чадалгүй 8 давхраас үсэрчээ.
Польш. Гданьск хотын 2-р гимназийн сургуулийн сурагч 14 настай охиныг ангийнхан нь хичээлийн үеэр нүцгэлж, гар утасны камерт буулгасны улмаас өөрийгөө дүүжлэв. Одоогоор түүний ангийн таван охинд “Амиа хорлоход хүргэх” гэсэн зүйл ангиар эрүүгийн хэрэг үүсгээд байгаа юм.
Орос. Өглөө есөн цагт 19 настай Сергей Андрюшин Ульяновскийн нарийхан зам дээр хэсэг залуустай маргалдав. Сергей өөр газраас ирсэн, нэг хувилбараар бол энэ нь түүнийг сургуулийн хашаанд төмөр, арматураар зодож үхэхэд хангалттай байв.
Их Британи. 2005 оны нэгдүгээр сард Их Британид 12 настай найз охиноо гурван цагийн турш хүчирхийлсэн хоёр сурагч охины шүүх хурал дууссан.
Их Британи. Өнгөрсөн аравдугаар сард 12 настай коллежийн оюутан ангийнх нь нэг нь сурлагын амжилтад нь дургүйцсэний улмаас нүүрээ хутгаар зүссэн байна.
Орос. Арчаагүй хүүг 14-15 насны хэсэг залуус урам зоригтойгоор зодож байна. Тэд түүнийг нүүр, толгой, нуруу руу нь өшиглөдөг. Хүү ухаан алдсан ч залуу мангасууд үүнд анхаарал хандуулдаггүй. Цаазаар авах ажиллагааны нарийн ширийнийг хөшигний ард байгаа охины дуу хоолой тайлбарлаж байна. Алан хядлага болсон спортын талбайд цугларсан “үзэгчид”-ийн инээд хөөр, урам хайрласан дуу хоолой сонсогдоно. Наймдугаар ангийн охин эрчимт эмчилгээнд хэд хоног хэвтсэн. Шүүгдэгчдийн гэм буруу нь аймшигт “видео”-ны ачаар нотлогдсон.
Таныг хэр түрэмгий болохыг шалгацгаая. Санал асуулгад "тийм" эсвэл "үгүй" гэж хариулна уу.
7. Түрэмгий байдлын түвшинг тодорхойлох асуулга
1. Заримдаа муу ёрын сүнсэнд автсан юм шиг санагддаг.
2. Ямар нэгэн зүйлд сэтгэл дундуур байх үедээ чимээгүй байж болохгүй.
3. Хэн нэгэн танд хор хөнөөл учруулсан бол та үүнийгээ эргүүлэн төлөхийг хичээх нь гарцаагүй.
4. Заримдаа ямар ч шалтгаангүйгээр харааж зүхмээр санагддаг.
5. Тоглоом эвдэх, ямар нэг зүйлийг хугалах, гэдэс дотрыг нь задлах дуртай байдаг.
6. Заримдаа та ямар нэг зүйлийг маш ихээр шаардаж, бусдын тэвчээр алддаг.
7. Та амьтдыг дооглоход дургүйцдэггүй.
8. Тантай маргалдахад хэцүү.
9. Хэн нэгэн таныг шоолж байна гэж бодохоор та маш их уурладаг.
10. Заримдаа та бусдыг цочирдуулж, муу зүйл хийх хүсэл төрдөг.
11. Энгийн тушаалын хариуд та эсрэгээр нь хийхийг оролддог.
12. Наснаасаа хэтрүүлэх нь элбэг.
13. Та өөрийгөө бие даасан, шийдэмгий хүн гэж ойлгодог.
14. Та түрүүлж байх, тушаал өгөх, бусдыг захирах дуртай.
15. Бүтэлгүйтэл нь таныг маш ихээр бухимдуулж, хэн нэгнийг буруутгах хүслийг төрүүлдэг.
16. Та амархан хэрэлдэж, хэрэлдэж эхэлдэг.
17. Та залуу хүмүүстэй харилцахыг хичээдэг.
18. Та ихэвчлэн гунигтай уур уцаартай байдаг.
19. Та үе тэнгийнхэнтэйгээ харьцдаггүй, бууж өгдөггүй, хуваалцдаггүй.
20. Та ямар ч ажлыг бусдаас илүү гүйцээнэ гэдэгт итгэлтэй байна.
Оноо
Санал болгож буй мэдэгдэл бүрийн эерэг хариултыг 1 оноогоор үнэлнэ.
Өндөр түрэмгий байдал - 15-20 оноо.
Дундаж түрэмгий байдал -7-14 оноо.
Бага түрэмгий -1-6 оноо.
8. ЗӨРЧЛӨЛИЙН ҮР ДҮН.
Өсвөр насныхны хоорондын зөрчилдөөний хор хөнөөл юу вэ?
Нэгдүгээрт, хүний ​​нэр төр зөрчилдөөнд өртдөг.
Хоёрдугаарт, зөрчилдөөний минут тутамд ажил сайн явахгүй, ерөнхийдөө бүх зүйл хяналтаас унасан 20 минутын дараагийн туршлага бий.
Гуравдугаарт, бие махбодийн эрүүл мэнд хохирдог - мэдрэл, зүрх, судаснууд нөлөөлдөг. Тиймээс ийм зөрчилдөөнөөс хэрхэн урьдчилан сэргийлэх талаар суралцах нь зайлшгүй юм.
Ийм зөрчилдөөн ямар үр дагаварт хүргэж болох вэ?
доромжлол
хүчдэл
хорсол
урам хугарах
зорилгодоо хүрэх чадваргүй байдал
түгшүүр
арчаагүй байдал
хариу түрэмгийлэл
амиа хорлолт
эрүүгийн хариуцлага
9.Эрүүгийн хуулиас.
ЛАВЛАГАА (Оюутан уншсан)
ОХУ-ын Эрүүгийн хуулийн 115 дугаар зүйлийн "а" хэсгийн хоёр дахь хэсэгт заасны дагуу танхайн сэдлээр эрүүл мэндэд санаатайгаар хөнгөн хохирол учруулсан бол 120-180 цаг хүртэл хугацаагаар албадан ажил хийлгэх, эсвэл засч залруулах ажил хийхээр шийтгэнэ. зургаан сараас нэг жил хүртэл хугацаагаар баривчлах, эсхүл дөрвөөс зургаан сар хүртэл хугацаагаар баривчлах, эсхүл хоёр жил хүртэл хугацаагаар хорих 10. Түрэмгий зан үйлийн үр дагавар: Үе тэнгийнхэнтэйгээ зөрчилдсөнөөс

Насанд хүрсэн үед нийгмийн эсрэг зан үйлийн өмнө

11.СУРГУУЛИЙН НИЙГЭМ ЗҮЙН СУДАЛГААНЫ ДҮН.
Өсвөр үеийнхний харгис хэрцгий байдлын асуудал манай улсад ч дэлхий даяар тулгамдсан асуудал болоод байна. Манай сургуулийн сурагчид энэ асуудалд хэрхэн ханддагийг харцгаая
Хэн нэгэн таны эсрэг бие махбодийн хүч хэрэглэж байсан уу?
Та түрэмгий байдлаа бусад хүмүүсээс гаргаж байсан уу?
Өсвөр насныхан яагаад тулалддаг гэж та боддог вэ?
гэр бүл дэх хүчирхийлэл
"муу компани" (гудамжинд, сургууль дээр өсвөр насны хүүхдүүдийг хүрээлэн буй гэх мэт)
хүчирхийлэлтэй компьютер тоглоомуудын алдар нэр
гэмт хэргийн шинжтэй уран сайхны киноны алдар нэр
зүгээр л
өөрийгөө батлах хүсэл
шийтгэл хүлээдэггүй
түрэмгийлэл нь өөрийгөө хамгаалах арга юм
4. Хэрэв та үе тэнгийнхнийхээ түрэмгийллийн золиос болсон бол хаана?
гудамжинд
сургууль дээр (хичээлийн үеэр, завсарлагааны үеэр, хичээлийн дараа)
сургуулийн хашаанд
үүдэнд
Байшингууд
өөр хувилбар
5. Хэрэв та хамтын түрэмгийллийн хохирогч байсан бол энэ тухай хэнд хэлэх вэ?
6. Мөргөлдөөнөөс хэрхэн сэргийлж чадсан гэж та бодож байна вэ?
Ганцаараа оройтож гарч болохгүй
Гар утсаа цаг тухайд нь ашигла
Гэмт этгээдтэй ярилцахыг хичээ
Өөртөө анхаарал хандуул
Бусад
7. Сургуульд дээрэлхэхээс сэргийлэхийн тулд бүх зүйлийг хийдэг үү?
8. Сургуулиуд дээрэлхэх явдлыг зогсоохын тулд юу хийх ёстой вэ?
Тэгэхээр манай улсад энэ асуудал хурцаар тавигдаж, шийдвэрлэх арга замыг хайж, зөрчил гаргахгүй байх шаардлагатай гэж харж байна.
12. ЗӨРЧИЛӨӨС УРЬДЧИЛАН СЭРГИЙЛЭХ ЗӨВЛӨМЖ.
Мөргөлдөөнийг хэрхэн даван туулах вэ?
Мөргөлдөөний хохирогч болохоос хэрхэн зайлсхийх вэ?
Өөрийнхөө түрэмгийлэл, харгислалд бусдад өртөхөөс хэрхэн зайлсхийх вэ? Бусдад хэрцгий хандах нь яагаад буруу гэж?
Зөрчилдөөнгүй нийгэмд амьдрах боломжгүй; Гэхдээ эдгээр зөрчилдөөнийг зөрчилдөөнд хүргэж болохгүй. Сэтгэц, сэтгэцийн болон бие махбодийн эрүүл мэндийг сахихын тулд та зөрчилдөөнөөс хэрхэн урьдчилан сэргийлэх талаар сурах хэрэгтэй бөгөөд хэрвээ зөрчилдөөн аль хэдийн үүссэн бол түүнээс гарах чадвартай байх хэрэгтэй.
Хүлцэл гэдэг нь бусдын өөрийнхөөс ялгаатай зан байдал, үзэл бодлыг хүлээн зөвшөөрөх, хүлээн зөвшөөрөх хүсэл юм.
Хэрэв та түрэмгий хүн бөгөөд өөрийгөө хэрхэн хянахаа мэдэхгүй байгаа бол тулааны урлагийн хэсэгт оч. Өөрийгөө болон сэтгэл хөдлөлөө хянаж сур.
Биеийн тамирын дасгал хөдөлгөөнийг тогтмол зохион байгуулах. Сайн бэлтгэл хийсний дараа хяналтгүй түрэмгийлэл тохиолддоггүй.
Бүрэн амраарай. Хэрэв та өдөрт 2 цаг унтдаг бол өөрийгөө удирдах асуудал байхгүй. Танд үүнд хангалттай нөөц байхгүй, таны бие ядарч, хязгаарт ажиллаж, түрэмгий байдлаа хязгаарлаж чадахгүй байна. Бие махбодоо зохистой амралтаар ханга.
Чимээгүй байх дасгал. Нуурын гадаргуу байгаль орчинд хэрхэн хариу үйлдэл үзүүлдэг вэ? Арга ч үгүй: энэ нь зүгээр л бүх зүйлийг тусгасан болно. Үүнтэй адил зүйл танд ч хамаатай - эргэн тойронд юу болж байгааг зүгээр л мэдэрч, болж буй зүйлд ямар ч хариу үйлдэл үзүүлэхгүй байхаар өөрийгөө сурга.
Дэлхийг эерэгээр үзэх үзлийг төлөвшүүлэх.
13.Хар тамхинд донтох гэж юу вэ?
Хар тамхинд донтох нь хүн төрөлхтний хамгийн аймшигтай хараалын нэг юм. Энэ бол удаан амиа хорлолт, энэ бол хүний ​​амьдрал, хүсэл зориг, оюун ухаан, чадварыг ухамсартай, сайн дураараа устгах явдал юм.
Хар тамхинд донтох (грекээр nagke - мэдээ алдах, мэдээ алдах + mania - галзуурах, солиорох) нь хар тамхи мансууруулах бодис хэрэглэхтэй холбоотой өвчин бөгөөд түүнд үл тоомсорлодог өвчин юм.
Хар тамхи бол бидний үеийн гамшиг!!!
Сэтгэцэд нөлөөлөх бодис хэрэглэсэн хүн хар тамхичин болдог. Мансууруулах бодис нь түүнийг боломжийн хүнд хэрэгтэй зүйл биш, харин түүнд хэрэгтэй зүйлд хүргэдэг.
Хүн худлаа ярьж эхэлдэг (бусдад болон өөртөө), хулгайлах (гэртээ болон танихгүй хүмүүсээс), шаардлагагүй, залхуу болдог. Мансууруулах бодис нь хүний ​​үйлдэл, бодол санаа, зан үйлийг хянаж эхэлдэг. Хүн амьдралаас унадаг. Өвдсөний дараа хүн өвчний дүрмийн дагуу амьдарч эхэлдэг.
Мансууруулах бодис донтогч хүн үргэлж баяр баясгалангүй мэдрэмжтэй байдаг: ичгүүр, гэм буруу, дургүйцэл, уур хилэн, өөрийгөө өрөвдөх, өшөө хорсол, ганцаардал, айдас. Тэд ихэвчлэн амиа хорлоход хүргэдэг.
Чи, би, тэр,
Мөн хүн бүр өөрийн гэсэн амьдралтай.
Түүний үнэ бол нэр төр, нэр төр юм.
Шилжилтийн нас байдаг,
Хичнээн хэцүү байсан ч хамаагүй.
Олон хүмүүсийн хувьд үүр цайх эхэлдэг,
Тэгээд хэн нэгэн харанхуйд умбана.
Чи, би, тэр,
Зөвхөн хамтдаа л бид хорон мууг зогсоож чадна
Мөн амьдрахын тулд нэр төрөө хадгал.
Мансууруулах бодисын донтолтын тархалт.
Хар тамхины донтолт бараг дэлхий даяар өргөн тархсан. Хар тамхинд донтох өвчний тархалтын хурд нь тухайн үеийн АНУ-ын Ерөнхийлөгч Р.Никсоныг 1971 онд “Хэрэв бид хар тамхины дэвшлийг устгахгүй бол хар тамхи биднийг устгана” гэж албан ёсоор тунхаглахад хүргэв.
Барууны бусад тэргүүлэх орнуудад ижил төстэй нөхцөл байдал үүссэн. Долоо хоног тутмын Express сонин хэдэн жилийн өмнө сэтгэл түгшээсэн графикийг нийтэлжээ. 1974 онд зөвхөн нэг хүн "хэт их тунгаар" нас барсан (эмийн хэт хүчтэй тун). 1975 онд - аль хэдийн 11, өөр 4 жилийн дараа - 129, 1980 онд - 207, 1984 онд - 392.
Хар тамхинд донтсон хүмүүсийн гол хүн ам нь 16-20 насны охид, хөвгүүд юм. Дөнгөж марихуантай "дурлаж" эхэлж байгаа хүмүүс 12 настай байж магадгүй юм.
Мансууруулах бодисын донтолттой холбоотой бүх судлаач, мэргэжилтнүүд “цагаан үхэл” юуны түрүүнд залуучууд, хүүхдүүдэд аюултай гэдгийг хүлээн зөвшөөрдөг.
Америкийн нэрт сэтгүүлч Род Кристофсен ингэж бичжээ.
“Би 30-аас дээш насны архаг хар тамхичинтай хэзээ ч уулзаж байгаагүй. Хэрэв хүн арван найман настайгаасаа хар тамхи хэрэглэж эхэлж, хорин нас хүртлээ "архаг" болж, өөрөөр хэлбэл допингоо өдөр бүр хэрэглэх шаардлагатай бол гуч наслах боломж бараг байхгүй. Мансууруулах бодисын донтолтын эхэн үед тэрээр хөнгөн атлетик байсан бөгөөд бейсболын багийнхаа шилдэг тоглогч байсан."
Сүүлийн жилүүдэд хар тамхинд донтох давалгаа манай улсыг бүрхээд байна.
Өсөн нэмэгдэж буй залуучууд, өсвөр насныхан, хүүхдүүд “цагаан үхлийн” золиос болж байна.

14.Орос дахь хар тамхины донтолт.
Мансууруулах бодисын донтолтын асуудал 30 сая орчим хүнд нөлөөлж байна. тус улсын бараг тав дахь оршин суугч бүр.
Өнөөдөр ОХУ-д хар тамхи хэрэглэсэн, тараагдсан тохиолдол бүртгэгдээгүй бүс нутаг үлдсэнгүй.
ОХУ-д хар тамхинд донтсон дундаж нас 15-17 жил байдаг ч 11-13 насны хүүхдүүд анхан шатны хар тамхи хэрэглэх тохиолдол ихсэж байна.
15. "Пирамид" идэвхжүүлэгч тоглоомыг явуулах.
-Би та нарын нэгийг нь сонгох болно. Тэр дунд нь очоод нөгөө хоёрыг нь урина. Энэ хоёр нь тус бүр хоёр тоглогчийг сонгох гэх мэт. Тиймээс уригдсан хүн бүр дахин хоёр хүнийг урих ёстой.
Түүний оронд сууж байгаа хүн үлдэхгүй бол тоглоом дуусна.
Залуус "пирамид" -д жагсдаг.
- Ирсэн бүх хүнийг суудлаасаа буулгахад ямар бага хугацаа зарцуулсныг хараарай!
Хар тамхины донтолт яг л тахал мэт хурдацтай тархаж байна. Хүн бүр уй гашуугийн эм юу авчирдагийг мэддэг. Гэтэл яагаад хар тамхинд донтогчид олширч байна вэ?
16. Хар тамхинд донтох ШАЛТГААН.
(PDN-ийн ажилтны хэлсэн үг)
Өсвөр насныхны хар тамхинд донтох эмгэгийн нэг онцлог шинж чанар нь үйлдлүүдийг бүлэглэх, дуурайх хандлага нэмэгдэх явдал юм.

ДЭМБ-ын мэргэжилтнүүд хар тамхи хэрэглэдэг залуучуудын дунд дараахь сэдэл ихэвчлэн үйлчилдэг гэж үздэг.
1. Сониуч байдлыг хангах. Нийт хар тамхи хэрэглэгчдийн 75.3% нь дуураймал эсвэл сониуч зангаараа анх хэрэглэж үзсэн байна. Олон өсвөр насныхан хар тамхинд донтохыг буруушаах зүйл гэж үзэхгүйгээр хар тамхи хэрэглэдэг. Тэдгээр. Тэд хар тамхинд донтох аюулыг төсөөлдөггүй.
2. Дуураймал. Өсвөр насны хүүхэд компанид өөрийгөө олохдоо ихэвчлэн компанийн удирдагчийн зан авирыг удирддаг. Компанийн хэн нэгэн, тэр дундаа удирдагч хар тамхи хэрэглэдэг бол өсвөр насны хүүхэд бас үүнийг туршиж үзэхийг хичээдэг. Тиймээс тэрээр энэ бүлэгт харьяалагддаг гэдгээ баталж байх шиг байна. Анх удаа хар тамхи, мансууруулах бодис хэрэглэж үзсэн өсвөр насныхны бараг 1/3 нь эрх мэдэлтнүүдээ дуурайлган хийсэн байдаг.
3. Үзэл санаа, оюун санааны болон ёс суртахууны удирдамжийн уналт. Үзэл бодол дутмаг, оюун санааны хомсдол нь хүн төрөлхтний олон муу муухай, тэр дундаа хар тамхинд донтох үржил шимт хөрс юм.
Хар тамхинд донтох хамгийн муу зүйл юу вэ?
Мансууруулах бодист донтогчид зөвхөн “хар тамхинд донтсон” биш, түүнгүйгээр амьдрах боломжгүй гэдгээ хэтэрхий оройтсон ойлгодог.
Үүний үр дүнд бие махбодийн хараат байдал нь таныг ямар ч завсарлагагүйгээр байнга хар тамхи хэрэглэхийг шаарддаг. Мансууруулах бодист донтсон хүн өөрөө ийм марафонд маш хэцүү байдаг.
Мансууруулах бодисын мэдрэмтгий байдал байнга буурч байгаа тул өвчтөн анхны тунгаас 200 дахин их тунгаар хэрэглэх шаардлагатай болдог.
Хэн ч өөртөө "Би зүгээр л энэ эсвэл тэр эмийг хэрэглэж болно, муу зүйл тохиолдохгүй" гэж хэлэх ёсгүй.
17. "Хар тамхи ба донтогчид" тоглоом:
Тоглоомын оролцогчид хоёр тэнцүү бүлэгт хуваагдана. Эхний бүлэг нь тойрог хэлбэрээр сандал дээр суудаг - эдгээр нь хар тамхинд донтсон хүмүүс байх болно. Хоёр дахь бүлэг нь эхний бүлгийн гишүүдийн сандлын ард зогсдог - эдгээр нь хар тамхи эсвэл мафи юм. Тойрог дахь нэг сандал үнэ төлбөргүй, ард нь хүн байдаг - энэ бол хараат байдлаас ангижрах явдал юм. Тоглоомыг "анивчсан гэрэл" зарчмын дагуу тоглодог. Эрх чөлөө тойргоос хар тамхичин руу нүд ирмэх бөгөөд тэрээр түүний сандал руу гүйх ёстой. Мафийн зорилго бол хохирогчоо авч үлдэх явдал юм. Та хар тамхинд донтсон хүмүүсийн мөрнөөс л барьж чадна. Хар тамхинд донтсон хүн донтолтоос ангижрах гэж байгаа бол донтогчийн эрх чөлөө бол түр зуурын зүйл бөгөөд одоо тэр дахин донтолтын гинжин хэлхээнд орж, донтогчийг чөлөөлсөн хүн нь эрх чөлөө болж байгааг тайлбарлах ёстой.
(Тоглолтын явцад ямар эмийг зөөлөн гэж нэрлэх нь тодорхой болно (хэрэв хэн нэгэн хар тамхинд донтогчдоо амархан алдвал), аль нь хатуу байдаг.)
Тоглолтын дараа тэд хохирогчийг барих, мафийн гараас зугтах эсвэл нүд ирмэхийн тулд юу илүү хялбар байсан талаар ярилцдаг. Эхний болон хоёрдугаар бүлэгт өөр өөрийн гэсэн асуудал (эрүүл мэнд, хууль гэх мэт) байгаа бөгөөд нүд ирмэх хүмүүс илүү сайн нөхцөл байдалд орсон.
Амьдралынхаа туршид нүд ирмэж, инээмсэглэж, донтолтын тойрогт орохгүй байхыг хүсч байна.
18. Хар тамхины тухай үнэн ба худал
Үзэл бодол: "Мансууруулах бодисыг хүчтэй, авъяаслаг хүмүүс хэрэглэдэг!"
Баримт: “Тэд бүгд ийм байсан ч тун удалгүй өөрчлөгдөв
ойролцоогоор ижил"
Үзэл бодол: "Хар тамхи хүнийг эрх чөлөөтэй болгодог!"
Баримт: "Хар тамхинд донтсон хүн амьдралын бүх баяр баясгалангаас бүрэн ангид байдаг."
Санал: "Мансууруулах бодис нь"ноцтой" ба "ноцтой биш" байж болно - та үргэлж татгалзаж болно."
Баримт: "Та зөвхөн нэг удаа татгалзаж болно - эхний удаа"
Үзэл бодол: "Хар тамхи нь адал явдалт роман шиг таныг өдөр тутмын амьдралаас чөлөөлдөг"
Баримт: "Энэ бол үнэхээр үнэн, гэхдээ харамсалтай нь ихэнхдээ амьдралтай хамт байдаг!"
Үзэл бодол: "Хар тамхи нь амьдралын асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалдаг!"
Баримт: "Миний харахгүй байгаа зүйл бол шийдэл гэж нэрлэгдэх боломжгүй юм!" Яг үүн шиг
"Хар тамхинд донтогчид амьдралд хэрхэн ханддаг"
Залуусыг сайн дураараа энэ хорыг уухад хүргэдэг зүйл юу вэ?
-Тэр хүн өөрийг нь зовоосон асуултын хариуг олсонгүй...
-Хамгийн дотны найзууд нь түүнийг ойлгоогүй
- Таны хайртай охин эсвэл залуу таны хамгийн сайн найз руу явлаа!
- Та илт шударга бус байдлыг хараад бүх зүйлд сэтгэл дундуур байсан ...
- Дэлхий ертөнцийг муу ёрын ноёрхож байгаа бөгөөд танд хэн ч юу ч юуг ч өөрчилж чадахгүй юм шиг санагдаж байна...
- Урьд нь мухардмал төгсгөл байгаа бөгөөд та үүнээс гарах арга замыг олж харахгүй байна ...
Бухимдах олон шалтгаан байгааг хар л даа, гэхдээ бухимдах нь үнэ цэнэтэй юу? "Өглөө үргэлж харанхуй шөнийн дараа ирдэг." Та зүгээр л хэцүү цагийг тэсвэрлэх хэрэгтэй. Тиймээс хар тамхи хэрэглэж үзээд эрсдэлд орсон хүн оюун ухаанаараа биш, хүсэл зориг дутмаг байснаас ийм үйлдэл хийсэн гэж хэлж болно. Гэхдээ алдаанаасаа суралцахгүй байх нь дээр!
Мансууруулах бодис ямар ч алдаагүй цохино.
Мансууруулах бодис хэрэглэх шалтгаан юу вэ?
Ийм байдлаар харилцах нь илүү хялбар байдаг
Компанийн хувьд
"сул дорой" харагдах дургүй
Хүч чадал нь хичээж, бусадтай адил байхдаа биш, харин өөрийнхөө хувь хүн, өвөрмөц байдлыг харуулахаас татгалзаж, харуулах явдал юм.
Уй гашуугаас
Өөрийгөө март
Өвдөлтөөс
Асуудлаасаа санаагаа ав
Мансууруулах бодис нь асуудлаас ангижрах боловч маш богино хугацаанд, удалгүй бүр илүү том асуудал болж хувирдаг. Асуудал цасан бөмбөг шиг өссөөр байна. (Мөнгө, хар тамхи хаанаас авах вэ? Найз нөхдөө алдах. Эцэг эхтэй холбоотой асуудал. Хаана амьдрах вэ? Эрүүл мэндээ алдах.) Шинэ мэдрэмжийг мэдрэх боломж.
Эрчим хүчний хувьд
Мансууруулах бодис хэрэглэн сүнсний ажлыг орлуулах эсвэл өдөөх гэж оролдсон хүмүүсийн гунигтай хувь заяа - Мэрилин Монро, Элвис Пресли, Михаил Булгаков, Иванушка олон улсын хамтлагийн гоцлол дуучин Мародонна.
Илүү төлөвшсөн, сэрүүн байхын тулд
Эцэг эхийн асрамжийг орхих хүсэл
Мансууруулах бодист донтсон хүн аймшигт донтолтод автдаг бөгөөд үүнээс зугтах боломжгүй юм.
Танд хар тамхи хэрэгтэй юу?
Та өөрийн биеийг хорт хог хаягдлын хуримтлалын газар болгохыг хүсч байна уу? Мансууруулах бодис хэрэглэдэг хүмүүс манай гаригийн хамгийн чухал хэсэг болох хүний ​​биеийг бохирдуулдаг.

Мансууруулах бодис хэтрүүлэн хэрэглэснээс эсвэл бие махбодоо устгасны улмаас нас бардаг. Эдгээр баримтуудыг үл харгалзан тэдний тоо нэмэгдсээр байна. Яагаад? Та энэ амьдралд бүх зүйлийг туршиж үзэх хэрэгтэй гэсэн санааг сонссон байх. Гэхдээ үзэл бодлоос гадна баримт бас бий. Тиймээс, насан туршдаа үүнийг хийх гэж оролдохоос анх удаа бууж өгөх нь илүү хялбар байдаг!
Мансууруулах бодист донтсон хүн өөрийгөө хянах чадвараа алдаж, хүсэл зориг нь саажилттай болдог. Энэ эмгэгийн албан ёсны нэр байдаг: "тоормосны эвдрэл". Өвчтөн ангал руу гүйж, үүнийг анзаардаггүй.
Ийм хүний ​​тохиолдлын нэг түүхийг энд оруулав.
-Тэр тамхи татаад удаж байна. Би ялангуяа есөн давхрын тагтан дээр зогсоод явган хүний ​​зам руу харан зогсох тэр өдөр би маш их тамхи татсан. Эмч өвчний түүхэнд өвчтөний хэлсэн үгнээс: "Би доошоо хараад: Би өөрийгөө шидчихвэл надад юу тохиолдох бол гэж бодсон. Хашлага дээгүүр гишгээд буцах хүсэл надад байна уу... Хүүхдийг сунгасан гартаа тэврээд явуулахгүй байх болов уу” гэж. Өөрийгөө “туршихын тулд” унтаж буй хүүхдийг өлгий дотроос нь гаргаж, тагтан дээр гаргажээ. Тэр гараа сунган ганц хоёр минут барив. Тэгээд тэр үүнийг явган хүний ​​зам руу шидэв. Тоормос ажиллахгүй байсан.
Эмч нар хар тамхинд донтохоос илүү хүчгүйдлээ мэдэрсэн өөр ямар ч асуудал анагаах ухаанд бараг байдаггүй. Өнөөдрийг хүртэл мансууруулах бодисын донтолтыг эмчлэх ямар ч аргыг 10% -иас багагүй үр дүнтэй болгох баталгааг гаргаж чадаагүй байна.
Хар тамхинд донтсон хүнийг өөрийн хүслийн эсрэг хар тамхины хүслээс аврах тохиолдол хэзээ ч байгаагүй гэдгийг хэлэх хэрэгтэй.
Зөвхөн эмнэлгийн аргаар эмчлэх боломжгүй юм.
Мөн ихэвчлэн хар тамхинд донтсон хүнийг хоргүйжүүлэх, сэтгэлзүйн эмчилгээ, гипноз биш, харин хар тамхигүй амьдрах боломж, ойр хавьд нь энэ итгэлийг суулгаж буй хүн байгаа гэдэгт итгэх итгэлийг олж авдаг.
Мансууруулах бодис донтох нь аймшигтай зүйл бөгөөд хор хөнөөлийн хүчээрээ юутай ч зүйрлэшгүй юм.
19. Мансууруулах бодисыг хэрхэн "үгүй" гэж хэлэх вэ
Илүү олон хүмүүс эрсдэл нь маш өндөр бөгөөд хар тамхи нь тэдний амьдралыг бүрэн сүйрүүлж болзошгүйг ойлгож байна. Дэлхий даяар сая сая хүмүүс хар тамхинд ҮГҮЙ гэж хэлдэг! Үүнийг хийхэд тань туслах зарим аргууд энд байна.
Хар тамхи хэрэглэдэг хүмүүс бусдыг татан оролцуулахыг хүсдэг нь мэдэгдэж байна.
Хүмүүсийн дарамт шахалтаас болгоомжил, хар тамхи хэрэглэж үзээрэй. Эдгээр нь хар тамхины наймаачдын хөлсөлж, улам олон хэрэглэгчдийг хар тамхинд донтох асуудалд татан оролцуулах зорилготой "шадрын" түгээгч байж болно.
Таныг хар тамхины хэрэглээнд хүргэж болзошгүй нийтлэг бэрхшээлээс зайлсхий
Согтууруулах ундаа хэрэглэх нь нийгэмших урьдчилсан нөхцөл болдог үдэшлэгүүд.
Та сайн мэдэхгүй хүнтэй хамт байхдаа.
Дарамт шахалтын тактикийг эсэргүүцэхэд туслах бэлэн хариултуудын жишээ:
Хэрвээ чи надад хайртай байсан бол...? -Хэрэв чи надад санаа тавьдаг байсан бол надад үүнийг санал болгохгүй байсан.
Миний сэтгэл санааг битгий бузарлаарай, энэ бол зүгээр л зугаа цэнгэл юм - Би чиний баяр баясгаланг сүйтгэхгүй, чи өөрөө хий.
Хүн бүр үүнийг хийдэг - Бид бусадтай адилхан уу?
Энэ нь танд ямар ч хор хөнөөл учруулахгүй - би ямар ч тохиолдолд түүнд хүрэхгүй.
Мансууруулах бодис хэрэглэхийг санал болгоход ҮГҮЙ гэж хэлэх энгийн аргууд.
ҮГҮЙ гэж хэлээд шаардлагагүй маргаанаас зайлсхийхийн тулд шууд яв.
Юу болоод байгааг ойлгохгүй байгаа дүр үзүүл.
Уучлаарай, дараа нь илүү хүлээн зөвшөөрөгдөх хувилбаруудыг санал болго.
Ямар нэг зүйл буруу байгааг мэдэрмэгц ярианы сэдвийг өөрчил.
Танд санал болгож буй эмийн талаар хошигнол хий - хошигнол нь нөхцөл байдлыг хошигнол болгон багасгахад тусална.
Найз чинь танд үүнийг санал болгож магадгүй гэж эргэлзсэн байдалтай (чи зүгээр л цочирдсон) аашил.
Дарамт шахалтаар хариу үйлдэл үзүүлэх - дайралтыг няцаах.
Мансууруулах бодисгүйгээр аз жаргалтай амьдар!
Таны хувийн сонголт хийх эрхийг хэнд ч бүү зөрч!
Идэвхтэй амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлээрэй - дасгал хийх нь таашаал авах хамгийн сайн байгалийн арга юм.
Эрүүл мэнд, эрүүл мэндэд тийм гэж хэлээрэй.
Байгаль руу харцгаа эргүүлээрэй - байгаль болон эргэн тойрон дахь ертөнцөд илүү их анхаарал, сонирхлыг үзүүлж эхэл, үүнээс таашаал аваарай.
Амьдралын урьд өмнө мэдэгдээгүй талуудыг олж илрүүлэх - амьдралд бүтээлч хандлагыг хөгжүүлэх.
Амьдрал сайхан! Баярлаж, таашаал авч сур.
Хөгжим ашигла - хөгжмийн зэмсэг тоглож, дуулж, (хэрэв та яаж мэддэг бол) хөгжим зохиож, гүйцэтгээрэй.
Мансууруулах бодис хэрэглэхийн оронд байгалийн жамаар тайвшир.
Мэдрэмжээ илэрхийлэх - захидал бичих, шүлэг зохиох, зохиол бичих.
Бусад хүмүүст туслах нь амьдралаас сэтгэл ханамж авах хамгийн сайн арга юм.
Хот/бүсээ илүү сайн газар болго
Хогоо хаяхын оронд цэгцэлж, цэвэрлэ.
Аль ч салбарт мэргэжилтэн болоорой - хобби олоорой, уншиж, алсын хараагаа өргөжүүл.
Ур чадвараа дээшлүүлж, шинэ өндөрлөгт тэмүүл.
Дэлхий даяар аялаарай - эх орноосоо эхэл.
Өөрийгөө ухамсарласан хүн шиг санагдах
Өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг дээшлүүлэхийг хичээ
Амьдралын жинхэнэ амжилтыг үнэлж сур
Мөнхийн үнэт зүйлтэй зүйл рүү тэмүүл
Ялагдагч биш ялагчийн сэтгэлгээг хөгжүүл.
Зүүдэндээ өөрийгөө хардаг хүн болох боломжийг өөртөө олго!
20. Дүгнэлт.
Байгаль нь хүнийг аз жаргалтай байлгахын тулд бүхнийг бүтээсэн. Мод, хурц нар, цэвэр ус, үржил шимт хөрс. Мөн бид хүчирхэг, үзэсгэлэнтэй, эрүүл, ухаалаг хүмүүс. Хүн аз жаргалын төлөө төрсөн бөгөөд түүний сэтгэлд муу ёрын сүнс, муу муухай зүйл байхгүй юм шиг санагддаг.
Бид амьдрах гэж төрсөн
Магадгүй бид гарагийг устгах ёсгүй гэж үү?
"Тийм" гэхээс илүү сайн хариулт байна.
Залуус аа, хар тамхи хэрэглэхгүй гэж хэлье!

Хүн бүр амьдралынхаа туршид өөрөөсөө дараах асуултуудыг асуух ёстой: "Би яагаад энэ ертөнцөд ирсэн бэ? Үүнийг илүү сайн болгохын тулд би юу хийж чадах вэ? Сайхан байна уу, миний эргэн тойронд байгаа хүмүүс надтай хамт байхад тухтай байна уу?"
Хичээлийн төгсгөлд би Омар Хайямын хэлсэн үг рүү хандав.
"Бусдыг бүү уурлуулж, өөрөө ч битгий уурлаарай -
Бид энэ мөнх бус ертөнцөд зочин.
Хэрэв ямар нэг зүйл буруу болвол хүлээн зөвшөөр,
Ухаалаг бай, инээмсэглэ.
Хүйтэн толгойгоор бод
Эцсийн эцэст, дэлхий дээрх бүх зүйл байгалийн юм:
Чиний гаргасан хорон муу
Тэр чам дээр заавал эргэж ирнэ."
Хичээлийн дараа та хүлцэнгүй, нийгмийн ёс суртахуунтай хүмүүс хэвээр байхыг би үнэхээр хүсч байна!
Хамтран ажилласан та бүхэндээ баярлалаа! Амжилт хүсье, түрэмгийллийг даван туулахад амжилт хүсье!

Ишмухаметова Лайсан Акбулатовна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: GBOU Бүгд Найрамдах инженерийн лицей-интернат
Орон нутаг:Бүгд Найрамдах Башкортостан Улсын Уфа хот
Материалын нэр:Хичээлийн цаг
Сэдэв:"Нийгмийн хэм хэмжээ ба нийгэмд харш зан үйл"
Нийтэлсэн огноо: 11.04.2017
Бүлэг:дунд боловсрол

"Нийгмийн хэм хэмжээ ба нийгмийн эсрэг." сэдвээр хичээлийн цаг

зан байдал"

Ангийн төлөвлөгөө

1. Зохион байгуулалтын блок

1.1 Оюутнууд болон зочдод мэндчилгээ дэвшүүлэх

2. Мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шинэчлэх

2.1 Оршил яриа

3. Хичээлийн цагийн үндсэн үе шат

3.1. Видео үзэх, хичээлийн сэдвийг тодорхойлох

3.2. Бүлэг дэх практик ажил:

A) нийгмийн болон нийгэмшсэн хүний ​​загварыг гаргах

B) нөхцөл байдалтай ажиллах

3.3. Оюутны гүйцэтгэл

3.4. Санал асуулга, судалгааны үр дүнтэй танилцах

4. Хичээлийн цагийг дүгнэх

4.1. Анги дахь ажлын үнэлгээ

4.2. Тусгал

Нээлттэй ангиллын паспорт

1. Анги: 9v

2. Үргэлжлэх хугацаа: 35 минут

3. Байршил: 325 тоот

4. Хэлбэр: хэлэлцүүлэг

Нийгмийн хэм хэмжээ ба нийгмийн эсрэг зан үйл »

Иргэний байр суурийг бүрдүүлэх, хууль эрх зүйн болон

ахлах сургуулийн сурагчдын ёс суртахууны соёл

7. Даалгавар:

Суралцагчдад өөрсдийнхөө талаар шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэхэд нь тусал

бусад хүмүүсийн үйлдэл.

Амьдралд идэвхтэй иргэний байр суурийг бий болгох, чадвар

ёс суртахууны сонголтын нөхцөл байдалд "үгүй" гэж хэлэх

Өөрийнхөө үзэл бодлыг илэрхийлж, үндэслэлээ хэлж сур.

Боловсролын:

Танин мэдэхүйн бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа

Сэтгэцийн төлөвшүүлэх үйл ажиллагаа:

· Өөр өөр объектуудыг харьцуулах: нэгийг сонгох эсвэл

нийтлэг шинж чанартай хэд хэдэн объект;

· Хэд хэдэн шинж чанарт үндэслэн объектуудыг харьцуулах;

Хайлт, судалгааны үйл ажиллагааг бүрдүүлэх:

· Таамаглал дэвшүүлэх;

· Мэдэгдэж байгаа болон үл мэдэгдэх зүйлийг тодорхойлох;

Бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа (зохицуулалт, харилцааны)

· Үйл ажиллагааныхаа үр дүнг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх (R)

· Жижиг бүлгээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх (K)

· Сонголтоо тайлбарлах, тавьсан асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх

асуулт (K)

· Өөрийнхөө болон бусдын үйлдлийг засах чадварыг хөгжүүлэх (R)

· Харилцааны аман ба аман бус аргыг бүрдүүлэх.(K)

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа (хувийн)

· Өөртөө болон эргэн тойрныхоо ертөнцөд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх;

· Боловсролын үйл ажиллагаанд хувь хүний ​​сэдлийг бүрдүүлэх;

8. Бүлгээр ажиллах жишээн дээр манлайлах чанарыг хөгжүүлэх.

9. Дидактикийн үндсэн арга: суралцах сэдэл, сэдэл

(Ю.К. Бабанскийн хэлснээр)

10. Тусгай арга, техник: эвристик ярианы арга, арга

боловсролын болон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион байгуулах, хэрэгжүүлэх;

11. Дидактик хэрэгсэл: мультимедиа проектор, дэлгэц;

оюутнуудад зориулсан гарын авлага.

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бидний хичээлд зочид ирж байна,

тэднийг угтан авцгаая.

1. Видео үзэх: Би та бүхний анхааралд нэг жижиг зүйлийг хүргэж байна

видео, үүнийг анхааралтай үзэж, бидний сэдвийг тодорхойл

хичээлийн цаг.

Залуус санал бодлоо илэрхийлж, сэдвийг боловсруулдаг.

Багш эпиграфыг уншина:

Р.Эмерсон

2. Бүлгийн ажил: Хүний загвар гаргах, амьдарч байгаа

нийгмийн хэм хэмжээ ба асоциаль хүн. (3 мин.)

Оюутнууд хүний ​​загварыг хийж, самбар дээр зүүж, холбоно

шат.

Соёл иргэншлийн жинхэнэ үзүүлэлт

Эд баялаг, боловсролын түвшин биш,

Хотуудын хэмжээ биш, ургацын элбэг дэлбэг байдал биш,

Мөн эх орныхоо өсгөсөн хүний ​​дүр төрх.

Р.Эмерсон

Хүн хэдий чинээ өндөр түвшинд байна, төдий чинээ нийгэм соёлжсон байдаг.

Слайд: Нийгмийн хэм хэмжээ

3. Нөхцөл байдалтай ажиллах:Оюутнуудад нөхцөл байдлыг тодорхойлсон хуудас өгдөг

тухайн үйлдлийн нийгэмшсэн байдал, үүнд хүргэсэн шалтгааныг олж мэдэх шаардлагатай

энэ нөхцөл байдал үүссэн, үүгээр үзүүлж болох тусламж

Нөхцөл байдал 1. Нэг хүн нуурын хажуугаар явж байхдаа живж буй хүнийг харав. Байж байгаа хүн

эрэг, сандран гүйж, хашгирах боловч бодит тусламж үзүүлэхгүй. Усанд живэх

хажуугаар нь явж байсан хэсэг залуус аварчээ.

Нөхцөл байдал 2. Насанд хүрээгүй хүүхэд төрөх эмнэлэгт орхисон

Залуус санал бодлоо илэрхийлж, үүнд хүргэж буй шалтгааныг тодорхойлно

нийгэмд харш зан үйл хийх.

Слайд.

4. Нөхцөл байдалтай ажиллах (урвуу):Залуус өөрсдөө нөхцөл байдлыг санал болгодог.

Одоо би танд хариуцлагын түвшинг тодорхойлохыг санал болгож байна

асуулга ашиглан үйлдэл хийх чадвар.

5. Санал асуулга, үр дүн

Слайд

6. Залуус аа, өнөөдөр бид нийгмийн хэм хэмжээ, шалтгаануудын талаар ярилцлаа.

Эдгээр хэм хэмжээг зөрчихөд хүргэж болох бөгөөд үүний тулд юу хийх хэрэгтэй

буруутай үйлдлээс зайлсхийхийн тулд. Би чамд хэдэн секунд өгье, шийдээрэй

Хичээлийн үеэр та хэр тухтай байсан бэ, ямар ашиг тустай байсан бэ?

авсан.

Би графикийг тарааж, хүн бүр цэг тавьж, дараа нь сурагч самбар дээр холбоно.

7. Эцэст нь хэлэхэд би таныг сургаалт зүйрлэл сонсохыг урьж байна.

Хичээлийн цаг “Тэмцэлгүйгээр амьдрах боломжгүй гэж үү?”

Зорилтууд: оюутнуудын түрэмгий зан үйлээс урьдчилан сэргийлэх

хүүхдийн багийг нэгтгэх;

Бие биедээ мэдрэмж, эелдэг байдал, хариу үйлдэл үзүүлэх, өршөөл үзүүлэх,

бусадтай нийтлэг хэл олох чадвар;

сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд: - нийгэмд хүмүүсийн хамт амьдрах, харилцахад тусалдаг ёс суртахууны тодорхой хэм хэмжээ байдаг гэдгийг оюутнуудад ойлгуулах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Тоглоомын харилцан үйлчлэлд бүх сурагчдыг татан оролцуулж, нэгдмэл баг бүрдүүлэх.

Харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, бусдыг сонсох, санал бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн цагийн явц.

(слайд дээр өгүүлбэрийн эхлэл: амьдрах боломжгүй ...)

Багш: Юугүйгээр амьдрах боломжгүй гэж та бодож байна вэ?

(хүүхдүүд: гэр бүл, найз нөхөд, ээжгүй гэх мэт)

Багш: Зодоонгүйгээр амьдрах боломжгүй гэсэн өгүүлбэрийн үргэлжлэлийг хараарай.

Та үүнтэй санал нийлж байна уу?

Хэрэв та хэн нэгнийг цохисон бол гараа өргө. Тэгэхээр тулалдахгүйгээр боломжгүй гэж үү?

Хэрхэн хэрүүл маргаанаас зайлсхийх вэ?

(хүүхдийн хариултыг самбар дээр тэмдэглэв)

Уч. Өнөөдөр бид зодооны тухай, эс тэгвээс тэднээс хэрхэн зайлсхийх талаар ярих болно гэж бүгд таамагласан гэж би бодож байна. Эхлээд зодоон гэж юу болохыг олж мэдье.

Зодоон гэдэг нь хэрүүл маргаан, дуулиан шуугианы улмаас бие биенээ зодох явдал юм.

Тэгээд зодоон хийсний дараа сэтгэл хангалуун үлдсэн хүмүүс байдаг уу?

(Бид зодооны үр дагаврыг авч үздэг)

Багш: Зохиолчдын дүрд тоглоцгооё. Хоёр багт хуваагдъя: эхнийх нь бодитоор тохиолдож болох зүйлийг гаргаж ирдэг реалист зохиолчид. Хоёр дахь нь шинжлэх ухааны зөгнөлт зохиолчид юм. Би түүхийн эхлэлийг уншсан бөгөөд та түүний үргэлжлэлийг гаргаж ирэв.

1. Коля хоёрдугаар улирлын эхэнд хичээлдээ ирсэн. Эхний өдөр би Мишатай сандал дээр тулалдаж чадсан. Залуус шийдсэн ...

2. Завсарлагааны үеэр Коля санамсаргүйгээр Мишаг түлхэв. Миша хариуд нь ...

3. Коля бас Мишагийн үзгийг авав. Никита энэ бүхнийг хараад...

Багш: Одоо шаргуу хөдөлмөрлөсний дараа би чамайг жаахан тайвширч, шүлэг сонсохыг санал болгож байна. Дашрамд хэлэхэд энэ нь бидний хичээлтэй холбоотой юм.

1-р оюутан:. Нэг өдөр зүлгэн дээр хоёр ямаа зодолджээ.

Тэд харгислалдаа бус зугаа цэнгэлийн төлөө тулалдсан.

Тэдний нэг нь найзыгаа чимээгүйхэн өшиглөж,

Тэдний өөр нэг нь найзыгаа чимээгүйхэн цохив.

Нэг нь найзыгаа бага зэрэг хүчтэй өшиглөө.

Өөр нэг нь найзыгаа бага зэрэг хүчтэй өшиглөө.

Нэг нь догдолж, чадах чинээгээрээ өшиглөж,

Өөр нэг нь түүнийг хэвлийн доороос эвэрээрээ барьж авав.

Хэн нь зөв, хэн нь буруу вэ гэдэг толгой эргэм асуулт,

Гэхдээ ямаа нар тоглоом шоглоом биш, нухацтай тулалддаг.

Миний урд байхдаа энэ тулааныг санав

Хичээлийн завсарлагааны үеэр үүнтэй төстэй тулаан болсон.

2 оюутан. СОНЧКА.
Түүнд санамсаргүйгээр хүрч -
Тэр даруй: - Харуул!
Ольга Николаевна,
Тэр намайг түлхсэн!
Өө, би өөрийгөө хатгасан! -
Сонягийн хоолой сонсогдов. -
Миний нүдэнд ямар нэг зүйл орж ирэв
Би чиний талаар гомдоллох болно!
Гэртээ дахин гомдол:
-Миний толгой өвдөж байна:
Би хэвтэх байсан
Ээж захиалга өгдөггүй.
Хөвгүүд зөвшөөрөв:
- Бид данс нээх болно:
Гомдлыг тоолж үзье -
Жилд хэдэн төгрөг болох вэ?
Сонечка айж байв.

Тэгээд чимээгүй сууна.

3 оюутан. ГЭРЧИГЧИД.
Би болон миний хөрш Галка
Тэд доромжилсон зүйл бичсэн.
Довтолгооны цаг ирнэ,
Мөн бид үүнийг ирээдүйд ашиглахад бэлэн байна:
Би түүнд чамайг хэрээ гэж хэлье
Мөн миний хувьд чи бол модон хорхой юм.
Би түүнд хэлье - гоймон,
Миний хувьд чи бол жигнэмэг юм.
Би бол түүний хулгана!
Тэр миний хувьд харх шиг юм!
Тавиур!
Бид юу хийсэн бэ?
Бидэнд яагаад доромжлол хэрэгтэй байна вэ?
Бид зогсож, бодож байна:
Бид Галкагаас тэс өөр
Бид хэзээ ч гомдоохгүй!

Багш: Эдгээр сургамжтай шүлэгт баярлалаа.Одоо энэ тоглоомыг тоглоцгооё. Таны өмнө байгаа ширээн дээр янз бүрийн өнгийн аяга байна. Би нөхцөл байдлыг нэрлэе, хэрэв та эхний илэрхийлэл танд тохирсон бол улаан тойрог, хоёр дахь хар тойрог өргө.

    Таны дүү тоглоомыг чинь хугалчихлаа.

1. Та түүнийг уучил.
2. Чи түүнийг цохисон.

    Чи эгчтэйгээ муудалцсан.

1. Та түүнд өөрийгөө тайлбарлахыг хичээх болно.
2. Та гомдож, өшөөгөө авдаг.

    Тэд чамд хэрцгий ханддаг.

1. Та ямар нэгэн байдлаар хариулна уу.
2. Та үгүй ​​гэж хэлээд тусламж авахыг хичээ.

    Та өөртөө сэтгэл хангалуун бус байна.

1. Дутагдалгүй хүн гэж байдаггүй гэж та хэлдэг.
2. Та бүх зүйлийг бусдад тохоно.

    Хайртай хүмүүстэйгээ зугаалмааргүй байна.

    Чи уурлаж байна.
    2. Та тэдэнтэй хамт зугаална.

Багш: Одоо хэрүүл маргаанаас хэрхэн зайлсхийх талаар тодорхой зөвлөмжүүдийг хараарай.

Хэрэв та ангийнхаа үйлдэлд уурлаж, түүнийг цохихыг хүсч байвал дараахь зүйлийг хийхийг зөвлөж байна.

    10 хүртэл тоолох замаар хурцадмал байдлыг арилгах;

    Гараа угаах эсвэл угаах;

    Түрэмгийллийг амьгүй объект руу чиглүүлэх (өргөтгөх, бөмбөг, дэр, цоолтуурын уут гэх мэт);

    Нөгөө чиглэлд шууд түрэмгийлэл: хөршүүддээ анхаарал халамж, өршөөл үзүүлэх.

    Үр дагаврыг нь ухаарч, бодит болохоос урьдчилан сэргийлэхийг хичээ.

Хэрэв та хэрүүл маргаантай байгаа бол бид дараахь зүйлийг санал болгож байна.

    Энэ хүнээс холдоод анги руугаа ор;

    Гэмт этгээдэд яг одоо юу мэдэрч байгаагаа хэл:

Би ууртай байгаа ч чамтай тулалдахаас татгалзаж байна.

Би чиний зан авирыг хараад уурлаж байна.

Надаас холд, би чамтай яримааргүй байна.

Чи намайг хэрүүл уруу татахыг хүсч байгааг би харж байна, тийм үү?

    Эхлээд дайрах хэрэггүй;

    Зөрчилдөөнийг хошигнол болгон хувирга.

Дүгнэж байна.

Найз нөхөдтэй болох, хүмүүстэй харилцах чадварыг багаасаа сурсан байх ёстой. Бусдын уй гашууг үл тоомсорлож болохгүй, хүн дэлхий дээр нэг удаа амьдардаг гэдгийг үргэлж санаж байх ёстой, тиймээс та өдөр бүр сайн үйлс хийж, хүрээлэн буй бодит байдалд тэвчээртэй хандах хэрэгтэй.

Өршөөл - үйлдлээр илэрхийлэгддэг идэвхтэй сайхан сэтгэл. Хэрэв танд дахин хэн нэгнийг цохих хүсэл байгаа бол зогсоод, таны эрч хүч, үйл ажиллагаа сул дорой, хамгаалалтгүй хүмүүст туслахад чиглэгдэж болно гэдгийг санаарай. "Сайн хий"

Тусгал. Эцэст нь хэлэхэд манай анги бол цөөхөн айл. Манай гэр бүлд эелдэг байдал, хүндэтгэл, харилцан ойлголцол үргэлж ноёрхож, хэрүүл маргаан, хараал байхгүй байхыг би хүсч байна. Үүнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүний үйлдэл бүр үр дүн бий.

Үйл ажиллагааны үр дүн байх ёстой эерэг байх.

Үйлдлээ ажиглаарай.

Ширээн дээр таны сэтгэл хөдлөлийн дүрс байдаг бөгөөд нэг нь аз жаргалтай, нөгөө нь гунигтай байдаг. Хэрэв танд манай хичээл таалагдаж, сайхан санагдсан бол наранд баяр хөөртэй, гунигтай, сонирхолгүй байсан бол гунигтай нэгийг хавсаргана уу.

Амьдралд амьдрах янз бүрийн арга байдаг:
Энэ нь уй гашуу, баяр баясгалангийн үед боломжтой;
Цагтаа идэж, цагтаа ууж,
Муухай зүйлийг цаг тухайд нь хий.
Эсвэл та үүнийг хийж болно:

Өглөө босоод
Тэгээд гайхамшгийн тухай бодож,
Түлэгдсэн гараараа

Нарыг аваарай
Тэгээд хүмүүст өг.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
 
Ангилал