Хаврын цэцэгсийн аппликейшн хичээлийн хураангуй. "Баглаа - Хаврын сэтгэлийн байдал" програмын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Материал, багаж хэрэгслийг бэлтгэх

23.06.2020

Та 4 настай хүүхэдтэй ч гэсэн өнгөт цааснаас хаврын гоёмсог аппликейшн хийж болно. үүн шиг сонирхолтой гар урлалГуравдугаар сарын 8, төрсөн өдөр эсвэл хаврын аль ч өдөр өгөх сайхан бэлэг юм. Аппликешн нь хийхэд хялбар тул бага насны хүүхдүүд ч үүнийг даван туулах боломжтой. Бага сургуулийн сурагчдын хувьд энэ ажил нь олон тооны нарийн ширийн зүйлсээр нарийн төвөгтэй байх ёстой. "Цэцэг" аппликейшн нь хүүхдийн өрөөний ширээн дээр эсвэл бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэн дээр сайхан харагдах болно.

Өргөдөл бөглөхөд юу шаардлагатай вэ?

Өнгөт цаас, хайч, картон, цавуу (PVA эсвэл цавуу мод), сойз, захирагч, харандаа зэргийг бэлтгэ.

Хэрэглээний технологи

  1. Цэцгийн загварыг хэвлэх - 2 хэсэг: гол ба дэлбээ. Эдгээр хэсгүүдийг зузаан картоноос хайчилж ав.
  2. Хүүхэдтэйгээ хамт цэцэг хийхэд ямар өнгийн цаас хэрэглэхээ шийдээрэй. Эдгээр нь гербера байж болно - улаан дэлбээтэй, хар цөмтэй, эсвэл наранцэцэг - шар дэлбээтэй, хүрэн цөмтэй. Хүүхэд ямар цэцэг хийхээ өөрөө шийдээрэй.
  3. Асаалттай арын талЗагварын дагуу өнгөт цаас ашиглан нэг цэцгийн 10 дэлбээ, голд нь тойрог зур.
  4. Хайчаар дэлбээ ба голын нарийн ширийн зүйлийг сайтар хайчилж ав. Ногоон цааснаас ишний нарийн тууз хайчилж ав.
  5. Картон ав хүссэн өнгө. Нэг цаасан цаасан дээр хэдэн цэцэг багтах вэ гэдгийг хүүхэдтэйгээ хамт үзээрэй. Бага насны хүүхэдтэй бол 1 цэцгийн аппликейшн хийх нь дээр.
  6. Зүссэн дэлбээ бүрийг уртын дагуу хагасаар нугалах ёстой. Дэлбээний хагасыг цавуугаар тарааж, картон дээр наа. Дэлбээ нь бие биенээсээ бага зэрэг давхцаж, тойрог хэлбэрээр байрлуулсан байх ёстой. Дэлбээний зөвхөн хагас нь картон дээр наасан байх ёстой гэдгийг анхаарна уу. Хоёр дахь хагас нь нугалж байх болно. Энэ нь applique эзлэхүүнийг өгөх болно.
  7. Бүх дэлбээ наасан бол та цэцгийн цөм, ишийг нэмэх хэрэгтэй. Хэрэв хүүхэд энэ ажлыг амархан даван туулж чадвал цэцэгт хоёр ногоон навч нэмнэ. Тэдгээрийг дэлбээний хэв маягийн дагуу хайчилж авдаг.

Тиймээс "Цэцэг" хэмээх сайхан хаврын хаврын хэрэглүүр бэлэн боллоо. Хүүхдээ нямбай, хичээнгүй байдлынх нь төлөө магтаж, бүх зүйл түүнд тохирсон гэж хэлж, зургийг ширээн дээр эсвэл "гэрийн үзэсгэлэн" дээр тавь.

Таны бүтээлч байдал, хаврын сайхан гар урлалд амжилт хүсье!

Хийсвэр нээлттэй хичээлсэдвээр ажиллах:

"Хаврын цэцэг" програм

Хичээлийн төрөл : мэдлэг, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх хичээл.

Зорилго:

боловсролын: сургуулийн сурагчдын алсын харааг өргөжүүлэх, сурагчдын янз бүрийн материалтай аппликешны техникээр ажиллах чадварыг нэгтгэх, хөгжүүлэх.

Цаасны шинж чанар, цаастай ажиллах ур чадвар, хавсралтын ажлыг гүйцэтгэх чадварын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Багшийн асуултын дагуу даалгаврыг удирдан чиглүүлэх, дараагийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, сэдвийн зураглал дээр үндэслэн гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх;

Олон нарийн ширхэгтэй найруулгыг гүйцэтгэхдээ цаасны хавтгайг чиглүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын: нарийвчлал, нямбай байдлын боловсрол; эхэлсэн ажлаа дуусгах хүслийг төлөвшүүлэх; хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлэх, нөхөрсөг харилцан туслалцаа үзүүлэх.

Бүтээлч байдлын сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

Санах ой, анхаарал, яриаг засах.

Хичээлийн үеэр

    Зохион байгуулах цаг

Бидний төлөө хонх дуугарлаа

Бүгд тайвнаар анги руу орлоо.

Ширээн дээрх бүх хүмүүс үзэсгэлэнтэй болж,

Бид эелдгээр мэндэллээ.

Тэд нуруугаа эгцлэн чимээгүйхэн суулаа.

Манай анги хаана ч байгааг би харж байна,

Бид хөдөлмөрийн хичээл эхлэх болно.

Хөдөлмөр гэдэг үг хэр их агуулагддаг вэ?

Аяга таваг угаах, оёх, нэхэх.

Хөдөлмөрийн хичээл зөвхөн баяр баясгаланг өгдөг

Бидний хувьд ажил бол шийтгэл биш харин таашаал юм.

II. Сэтгэл хөдлөлийн байдал

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Аль сард? Тэр хэд вэ?

Хүүхдүүд ээ, энэ бол хамгийн их юм сайхан сар. Байгаль сэрэх үед хаврын цэцэг гарч ирдэг. Энэ үед манай тал нутагт ямар гайхамшигтай цэцэг ургадаг вэ - Алтанзул. Та энэ цэцгийн талаар юу мэдэх вэ?

Улаан ном (слайд №1)

Одоо бид Халимагийн Бүгд Найрамдах Улсын Яшатинский дүүргийн Манычский тосгоны ойролцоох Манич Гудило нуурын усанд орших "Алтанзул арал" видеог үзэх болно. Энэ бол гайхалтай гоо үзэсгэлэн, мартагдашгүй үнэр, мартагдашгүй сэтгэгдэл бүхий жижигхэн арал юм

Тайлбар толь бичгийн ажил

Нэг нь цэцэг, олон нь цэцэг

Хэд хэдэн цэцэг хамтад нь цуглуулвал үүнийг баглаа гэж нэрлэдэг.

Өнөөдөр хичээл дээр бид клирингуудад алтанзул цэцгийн хаврын баглаа хийх болно.

Оюутан алтанзул цэцгийн тухай шүлэг уншиж байна.

Алтанзул

Тэр хувцастайгаа зогсож байна

Хөл дээрх гал шиг.

Нэг найз нь талбай дээр гарч ирэв.

Тэгээд гэнэт хаврын үнэр үнэртэв.

III. Политехникийн мэдлэг олж авах.

Надад хэлээч, бид өнөөдөр ангид ямар материалаар (цаас, хөвөн) янз бүрийн материалаар ажиллах вэ?

Цаасны шинж чанарыг жагсаа.

Тайлбар толь бичгийн ажил

    Таслах

    Нулимс

    Гулзайлгах

    Чийгийг шингээдэг

IV. Бүтээгдэхүүний дээжийн шинжилгээ

Дээжийг сайтар ажигла. Цэцгийн хэсгүүдийг нэрлэ

(Слайд №2)

иш
навч
нахиа

Иш, навч, нахиа (хөвөнгийн хатуу ба зөөлөн хэсэг) хийхэд ямар өнгийн материал ашигладаг вэ?

Оюутнуудын анхаарлыг цаасан дээрх найрлагын байршилд хандуул.

V. Ажлын үйл ажиллагааны төлөвлөлтӨргөдлийн гүйцэтгэл.

Ажлын дараалалд анхаарлаа хандуулаарай.Эхлээд бид ишийг нааж (хөвөнгийн хатуу хэсгээс)Дараа нь бид навчийг хайчилж, наа.Нахиа нь хөвөнгийн зөөлөн хэсгээс хийгдсэн байдаг.

Цавуутай ажиллах дүрэм:

    Та үүнийг тосны даавуун дээр наах хэрэгтэй;

    Зөвхөн нааж байгаа хэсгүүдэд цавуу түрхэх;

    Цавууг хурдан хэрэглэдэг - дундаас ирмэг хүртэл;

    Бэлтгэсэн хэсгийг дээр нь тавиад, салфеткааар арчиж, сайтар жигдрүүлнэ.

Өнөөдөр бид янз бүрийн төрлийн наалттай ажиллах болно: ердийн PVA цавуу, хоёр талт наалдамхай тууз.

Хурууны гимнастик"Ид шидийн замууд"

VI. Бүтээгдэхүүний үйлдвэрлэл.

(амрах хөгжим) Оюутнуудын бие даасан ажил.

Физик минут

VII Баталгаажуулалт

1 - ажлын дараалал2 – үзэсгэлэн – дууссан бүтээлийн үзүүлэн.

Оюутан шүлэг уншиж байна. Хөгжилтэй цэцэг.Инээдтэй цэцэг вааранд байрлуулсан байна!Хэзээ ч усалж байгаагүйТүүнд чийг хэрэггүйЭнэ нь цаасаар хийгдсэн.Тэр яагаад ийм чухал юм бэ?Гэхдээ цаас учраас!

VIII. Хичээлийг дүгнэж байна.

Хичээлийн явцад ямар материалаар ажилласан бэ?Та ямар хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа явуулсан бэ?Тухайн зүйлийг хийх явцад ямар бэрхшээл тулгарсан бэ?Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?IX. Ажлын байрыг цэвэрлэх .

Хийсвэр нээлттэй хичээлсургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад өргөдөл гаргах. Сэдэв: "Хаврын цэцэг" Ахлах бүлэг

Зорилтот:Тоглоомын үйл ажиллагаанд хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаанд эзэмшсэн ур чадвараа бүтээлчээр ашиглах нөхцлийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:
I. Хөгжиж байна:
1. Хүүхдэд гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, цэцгийн гоо сайхныг олж харах, тэдгээрийг хэрэглээний хэлбэрээр дамжуулах.
2. Контурын дагуу тэгш хэмтэй тэгшлэх, зүсэх аргуудын ур чадварын түвшинг тодорхойлох.
3. Бие даасан хайлт хийх дасгал анхны арга замуудцэцэг бүтээх (цааснаас, дүрсний дагуу эсвэл нүдээр хоёр нугалж), хэрэв хүсвэл янз бүрийн техник ашиглан вааранд цэцэг чимэглэх.
4. Өнгө, хэлбэр, найрлага, уран сайхны материалыг бие даан сонгох мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
5. Ажлаа бие даан төлөвлөх чадварыг хөгжүүлэх.
6. Бийр, хайч, цавуугаар хүүхдийн ур чадварыг бэхжүүл.
7. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар
II Боловсрол:
1. Хайртай хүмүүстээ халамжтай хандах хандлагыг үргэлжлүүлэн төлөвшүүл. Өөрийнхөө гараар хийсэн ил захидлаар ээжүүдийг баярлуулах хүсэл.
2. Хамтран ажиллах, хамтран бүтээх сонирхлыг төлөвшүүлэх.
3. Даалгавраа бие даан гүйцэтгэх, эхлүүлсэн зүйлээ төгсгөлд нь хүргэх, ажлын төлөвлөлт, зохион байгуулах чадварыг хөгжүүлэх.
4. Хүүхдэд нийтлэг ажлын үр дүнгийн талаарх ойлголтоос сэтгэл ханамжийн баяр баясгаланг бий болгох.
Бие даасан үйл ажиллагаа:
Зохиол зохиох, уран сайхны материалыг бие даан сонгох, техникийн аргаваар, цэцгийн зэрэглэл, чимэглэл (заавал биш).
Хүүхдүүд биширдэг сайхан ил захидалалтанзул цэцгийн баглаатай, баяр хүргэх текст зохиож, бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуул.
Материал:
Өнгөт цаас, бэлэн цаасны хэлбэр (арын дэвсгэр), өнгөт картон, хайч, харандаа, салфетка, цавуу, тосон даавуу.
Интеграци янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа:
Гэрэл зураг, цэцэгсийн зурагтай ил захидал, шинэхэн цэцгийн баглаа, хавар, цэцэглэдэг ургамлын тухай ярьж байна.
Ваар, цэцэг, навч, навчны контурын хувьд хоосон зай бэлтгэх, хагас контурыг нугалах (заавал биш).
ХИЙСЭН БАЙДАЛ
Цонхонд Вивалдигийн "Хавар" хөгжим эгшиглэж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, хаврын эхэн үе буюу 3-р сард бидний харсан зүйлтэй харьцуулахад цонхны харагдах байдал хэрхэн өөрчлөгдсөнийг хараарай!
Тэгвэл өчигдөр хаврын хоёр дахь сар эхэллээ. Энийг юу гэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Дөрөвдүгээр сар.
Сурган хүмүүжүүлэгч: 4-р сар - хаврын дунд үе. Энэ нь юу гэсэн үг вэ?
Хүүхдүүд:Жинхэнэ хавар ирлээ. Цас хайлж, гэссэн хэсгүүдэд анхны өвс, цэцэг гарч ирэв, ойд баавгай сэрж, шувууд дулаан цаг агаараас нисэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, жинхэнэ хавар ирлээ. Аль шүлэг үүнийг бусдаас илүү өгүүлдэгийг санацгаая.
Хүүхдүүд:Хаврын цаг ирлээ,
Цэцэглэх цаг боллоо
Энэ нь сэтгэлийн байдал гэсэн үг юм
Бүх хүмүүс хавартай.
Өдрүүд сайхан байна
Амралтын өдрүүдтэй төстэй
Мөн нар тэнгэрт дулаахан байна
Хөгжилтэй, эелдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний сэтгэл санаа ямар байна?
Хүүхдүүд:Хөгжилтэй, сайхан, хавар болж байна, та аль болох хурдан гадаа гүйхийг хүсч байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ийм сайхан, тэр дундаа хаврын ааштай байхдаа ямар мэдрэмж төрдөг вэ?
Хүүхдүүд:Би инээмсэглэж, баярлаж, хэн нэгэнд сайхан зүйл хийж, гэнэтийн бэлэг барихыг эсвэл цэцэг бэлэглэхийг хүсч байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид ээжүүдэд ямар бэлэг өгснөө санаж байна уу? (Хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Гуравдугаар сарын 8-нд бид хайртай ээжүүддээ цэцэг бэлэглэсэн боловч аль болох олон удаа цэцэг өгч болно: энэ бол таны хайр, анхаарал халамжийн шинж тэмдэг бөгөөд ээжүүд маш их баяртай байх болно.
Хүүхдүүд:Тиймээ
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та тэднийг одоо хавар хаанаас олох вэ?
Хүүхдүүд: цэцэрлэгт, тэд өсөөгүй зүлгэн дээр, цэцгийн дэлгүүрт ярьдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би зөвшөөрч байна, цэцгийн дэлгүүрт үнэхээр том сонголтөнгө. Гэхдээ хамгийн ойрын ийм дэлгүүр хол байдаг, тэд биднийг багаараа тийшээ явахыг зөвшөөрдөггүй, тэд биднийг явуулахгүй. Юу хийх вэ? Та өөр хаанаас цэцэг худалдаж авах, захиалах боломжтой вэ?
Хүүхдүүд:Тэдгээрийг онлайн дэлгүүрт онлайнаар захиалж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид үүнийг хийх болно, компьютер ашиглана уу.
(Хүүхдүүд, багш нар "компьютер", монитортой хоёр ширээнд сууж, багш асаав.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Дэлгэц дээр гарч буй цэцэгсийг хараад нэрлэнэ үү.
(Хүүхдүүд тасалгааны цэцэг (ягаан, сараана, цурхай сүүл) гэж нэрлэдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэднийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?
Хүүхдүүд:Эдгээр нь доторх цэцэг юм
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, гэхдээ надад намар, өвлийн улиралд өгөх нь зүйтэй юм шиг санагдаж байна, хавар би хавар шиг зүйл авахыг хүсч байна."
- Та ямар хаврын цэцэг санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Бид тэднийг захиалах уу? Та санал нийлж байна уу? (Тийм)
Хүүхдүүд онлайн дэлгүүрт захиалга өгдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хооронд цахим дэлгүүрийн хуудсуудыг үзэж сонирхоцгооё шинэ тоглоом"Цэцэг нэхэ."
"Цэцэг нэхэх" боловсролын тоглоом.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Урд нь харж буй цэцэгсээ нэрлээд өөртөө карт авч, цэцэг ургасан газрыг нь тодорхойлж, түүний ойролцоо дугуйлан зогсоод "цэцэглэн сүлж".
Багш загваруудыг харуулдаг: ой, нуга, талбай, цэцэрлэг. (Цэцэг бүхий зургийн багц: гэрийн хошоонгор, цасан дусал, хөндийн сараана, март, мандарваа цэцэг, хойд эх, даффодил, алтанзул цэцэг, хонх, сарнай, хонхорхой, эрдэнэ шишийн цэцэг, асттер, chamomile, хахуун цэцгийн, хулгана вандуй).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эхэлцгээе!
Хүүхдүүд үүнийг хийдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:"Цэцэг" зөв хийгдсэн эсэх, алдаа байгаа эсэхийг шалгацгаая.
Хүүхдүүд шалгадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн монитор дээр дахиад нэг карт үлдсэн байна. Тэд яагаад түүнийг аваагүй юм бэ?
Хүүхдүүд хариулдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би хүн бүрийг нийтлэг хэлхээ нэхэж, том дугуй бүжигт зогсохыг урьж байна.

"ЦЭЦЭГ" дугуй бүжиг

Хүүхдүүд цэцэг түүхээр талбай руу явав
Намуу намуу, улаан намуу
Цагаан chamomile, цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг
Ягаан будаа.

Цэцэг цуглуулж, хэлхээ сүлжсэн
Цэцэг цуглуулж, хэлхээ сүлжсэн
Намуу намуу, улаан намуу
Цагаан chamomile, цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг
Ягаан будаа


Цэцэг зүүж, дугуй бүжиг хийв
Намуу намуу, улаан намуу
Цагаан chamomile, цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг
Ягаан будаа.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Илгээгч (насанд хүрсэн) орж ирдэг.

Илгээгч:Сайн байна уу, би таны захиалгыг авчирлаа
Манай дэлгүүр урамшуулал зарлаж байгаа бөгөөд хэрэв та оньсого тааварлавал цэцэг үнэгүй авах болно.
"Гайхалтай цэцэг
Хурц гэрэл шиг
Эрхэм хүн шиг гялалзсан
Нарийхан ягаан ... (алтанзул цэцэг)"

Илгээгч:Харамсалтай нь манай дэлгүүр маш олон үйлчлүүлэгчтэй, хаврын цэцэг бараг байхгүй болсон. Би сүүлчийнхийг нь авчирсан. Ав. Баяртай.

Хүүхдүүд тэдэнд талархаж, шуудан зөөгч явлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үнэхээр их сайхан цэцэгалтанзул цэцэг. Гэхдээ бид бүх эхчүүдэд цэцэг өгөхийг хүссэн.
Юу хийх вэ? Хэрхэн гарц олох вэ?

Хүүхдүүд applique хийхийг санал болгодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ зөв шийдэл.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо нүдээ аниад таны ил захидал дээрх цэцэг ямар харагдахыг төсөөлцгөөе.
Ирээдүйн ажилд зориулж дэвсгэр (өнгөт картон) сонгож, өнгөт цаас бүхий тавиур, бидний урьдчилан бэлтгэсэн хэрэглээний хэсгүүдийг аваарай.

Хүүхдүүд сонгодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо та бие даан ажиллах болно.

Хүүхдүүд ажилдаа орно.

Багш танд дараах зөвлөгөөг сануулж байна.
- Контурын шугам нь шулуун биш, ороомогтой тул та жигд, тайван зүсэх хэрэгтэй.
- Хайчны үзүүрийг доош нь барина.
- Зүүн гартаа ваар, цэцэг, навчны дунд хэсгийн нугалааг хагасаар нь таслахгүйн тулд барина.
- Бид цэцгийн баруун доод буланг бөөрөнхийлж, шүдийг нь таслав.
- Бүү мартаарай, бид тосон даавуун дээр цавуугаар түрхэж, цаасан дээр даавуугаар дарж, ажил цэвэрхэн харагдана.


Биеийн тамирын хичээлийн мөч.(Хэрэв шаардлагатай бол)
Манай цэцэрлэгт цэцэг ургадаг,
Тэр царайлаг, өндөр байхын тулд
Өглөө дэлбээ нээв,
Үндэс нь ажиллах ёстой.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та дууссан уу? Сайн хийлээ!
Та бүхний бүтээлээр үзэсгэлэн гаргаж хамтдаа бишилцгээе.

ҮР ДҮН:
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүх бүтээлүүд маш сайхан, та нар бүгд чадах бүхнээ хийсэн. Ээжүүд чинь маш их баяртай байх болно.
Залуус аа, ээжид болон бусад эмэгтэйчүүдийн хувьд цэцэг бол хамгийн сэтгэл хөдөлгөм, маш чухал бэлэг гэдгийг санаарай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та бэлэг хэрхэн зөв өгөхийг мэдэх үү? Та үүнийг яаж хийх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө ямар сайн! Ээжүүдэд үнэхээр таалагдах болно. Ширээн рүүгээ буцна гэдэгт итгэлтэй байна. Бүгдийг өөрийнхөөрөө буцааж байранд нь тавьцгаая. Ингээд бидний хичээл дуусч байна. Орой нь би танд "Алтанзул" хэмээх сонирхолтой түүхийг унших болно. (Лагздын Г.Р.)

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Харилцаа", "Биеийн тамир", " Уран сайхны бүтээлч байдал", "Танин мэдэхүй", "Хөгжим".

Үйл ажиллагаа:

1) тоглоом,
2) харилцаа холбоо,
3) бүтээмжтэй,
4) хөгжим сонсох.

Демо материал:П.И.Чайковскийн "Цэцгийн вальс" дууны бичлэг, цэцгээр чимэглэсэн танхим.

Тоног төхөөрөмж:өнгөт цаас, сонин, сэтгүүл, картон, бэлэн цаасны хэлбэр (өнгөт дөрвөлжин, тэгш өнцөгт), хайч, харандаа, салфетка, цавуу, ваарны зураг бүхий ватман цаас.

Урьдчилсан ажил:Цэцэг дүрсэлсэн гэрэл зураг, ил захидал, хуанли үзэх. Хавар, цэцэглэдэг ургамлын тухай яриа, туршилтын үйл ажиллагаацаастай. Origami техникийг ашиглан Нарциссус цэцгийн эвхдэг элементүүд.

Зорилго:

Цаасны чанарын шинж чанар, шинж чанарыг харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдүүдэд оригами техник зааж, навчийг хайчилж ав янз бүрийн хэлбэрүүд, өнгөний онцлог шинж чанарыг дамжуулах;

Олон элементээс (цэцэг) нэг үндсэн дээр панорамик хамтын найрлагыг бий болгох боломжийг хүүхдүүдэд үзүүлэх;

Хамтарсан бүтээлч байдлын сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

Орон зайн сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүд хаврын улиралд П.И. Чайковский "Цэцгийн вальс".

Багш:Залуус аа, манай танхим ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай, гайхалтай хөгжим сонсогдож байна. Таны сэтгэл санаа ямар байна?

Хүүхдүүд:Сайн байна, хавар!

Багш:Тийм ээ, сэтгэлийн байдал үнэхээр хавар болж, бидний өнөөдрийн хичээлийг "Баглаа - Хаврын сэтгэлийн байдал" гэж нэрлэдэг. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Учир нь хавар ирлээ. Эргэн тойрон бүх зүйл цэцэглэж, хүмүүсийн сэтгэл санаа сайхан байна.

Багш:Тийм шүү залуусаа! Би чамд хаврын тоглоом тоглохыг санал болгож байна "1, 2, 3, - цэцэг ургасан"

Физминутка

1, 2, 3 - цэцэг ургасан (сууж байгаад босоод, нахиагаар гараа даллана)

Нарны зүг өндөрт хүрсэн

Тэд тааламжтай, дулаахан санагдсан (толгой дээрх "цэцгийг" нээж, гараа хажуу тийш нь харуул)

Сэвшээ салхи нисэв - иш нь сэгсэрэв (хажуу тал руу бага зэрэг хазайсан)

Зүүн тийш хазайсан - намхан бөхийсөн (зүүн тийш хазайсан)

Баруун тийш хазайсан - намхан бөхийсөн (баруун тийш хазайсан)

Салхи урсдаг - цэцгийг бүү хугал (энэ нь эргэлдэнэ)

Тэднийг цэцэглээрэй - тэд хүмүүст баяр баясгаланг авчрах болно (таны өмнө нахианаас "цэцэг" нээх).

Багш:Залуус аа, бидэнд өнгөт цаас байгаа бөгөөд бид цаас ашиглан сэтгэл санаагаа илэрхийлж болно. Гэхдээ яаж?

Хүүхдүүд:Цааснаас цэцэг, баглаа хий.

Багш:Тийм ээ, бид үүнийг хийх болно. Цаас, түүний шинж чанарын талаар өөр юу хэлэх вэ?

Хүүхдүүд:Цаасыг нугалж, мушгиж, үрчийж, урж, нааж болно.

Багш:Сайн хийлээ , Цаас нугалах техникийг юу гэж нэрлэдэгийг танд сануулъя - оригами, хаврын цэцэг - гүрвэлийг цааснаас хэрхэн нугалж болохыг санаарай.

Хүүхдүүд:Оригами.

Багш:Зөв. Ажилдаа орцгооё.

Хүүхдийн ажил. Багшийн тусламж. Хүүхдүүд бүх нугалж буй цэцэгсийг баглаа болгон байрлуулж, ваарны зурагтай ватман цаасан дээр наа.

Багш аа: Та нар ийм сайхан хаврын баглаа хийсэн байна шүү охидоо, ээж энэ баглааг харвал хаврын ааштай байх болов уу? Хөвгүүд ээ, хэрэв та охидод ийм баглаа өгвөл тэд хаврын уур амьсгалтай байх болов уу?

Би зөвхөн манай баглааны ачаар төдийгүй "Цэцгийн вальс" ерөнхий бүжгийн ачаар хаврын ерөнхий уур амьсгалыг бий болгохыг санал болгож байна. Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн шиг П.И. Чайковский "Цэцгийн вальс".

Эх сурвалжуудын жагсаалт:

"1, 2, 3 - цэцэг ургасан" биеийн тамирын дасгал - http://www.docme.ru/doc/127074/proekt-zelenye-spasateli-original.

Даалгаварууд:

Демо материал : харааны материал"Цэцэг", тансаг туулай, бэлэн хэрэглүүр.

Тараах материал : өнгөт картон, аппликешны дэлгэрэнгүй мэдээлэл (иш, навч, нахиа), цавуу, салфетка, хүүхэд бүрийн ажлын гадаргуу.

Урьдчилсан ажил : хавар ирэхтэй зэрэгцэн байгальд гарч буй янз бүрийн өөрчлөлтийг ажиглах, хавар, өвс ногоо, мод, цэцэгсийн талаар хүүхдүүдтэй ярилцах, ном, гарын авлагаас зураг үзэх, диаграм дахь цэцгийн бүтцийг үзэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Хавар" биеийн тамирын дасгал:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

    Сонсоорой, хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн манай хаалгыг тогшиж байна. Бидэн дээр хэн ирсэнийг би очиж үзэх болно.

    Залуус аа, хар даа, манай бүлэгт бөжин ирсэн юм. Тэр бидэнтэй үлдэж, хаврын тухай сонсож чадах уу? (Хүүхдүүд: тийм)

  • Залуус аа, бөжин надад ойн цас бараг хайлж, цэцэг гарч ирэв гэж шивнэв. Хавар ямар цэцэг гарч ирдэг вэ? (Хүүхдүүд: primroses)
  • Бид тэдгээрийг зураг дээр аль хэдийн харсан тул дахин харж, зочин Бүжиндээ үзүүлье.

"Салхи" биеийн тамирын дасгал:

Бидний нүүрэнд салхи үлээж, мод найгана.

(хүүхдүүд салхи үлээхийг дуурайж, их биеийг нэг чиглэлд эсвэл нөгөө тийш нь эргүүлдэг) Салхи илүү нам гүм, нам гүм, чимээгүй байдаг. Мод улам өндөр болж байна.

(хүүхдүүд "чимээгүй, чимээгүй" гэсэн үгийг сонсоод тонгойдог; "өндөр, өндөр" гэж сонсоод босоод ирдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

    Эхлээд бид ишийг нааж, дараа нь навч, эцэст нь цэцэг өөрөө нааж болно.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн төлөвлөгөө (хэрэглээ). "Хаврын баглаа"»

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм. "Хаврын баглаа" програм.

Даалгаварууд: хаврын байгалийн гоо үзэсгэлэнг бишрэх чадварыг сайжруулах; хаврын анхны цэцгийн тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; ургамлын хэсгүүдийн нэрсийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх; Хүүхдийн хэрэглүүртэй ажиллах техник, арга барилыг сайжруулах (апликацын хэсгүүдэд цавуу түрхэх, тэдгээрийг наах, цаасан дээр чиглүүлэх, эд ангиудыг шаардлагатай газруудад наах ур чадвар); бүтээлч төсөөлөл, харааны ойлголтыг хөгжүүлэх; ажлынхаа үр дүнгийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Демо материал : харааны хэрэглүүр "Цэцэг", тансаг туулай, бэлэн хэрэглүүр.

Тараах материал : өнгөт картон, аппликешны дэлгэрэнгүй мэдээлэл (иш, навч, нахиа), цавуу, салфетка, хүүхэд бүрийн ажлын гадаргуу.

Урьдчилсан ажил : хавар ирэхтэй зэрэгцэн байгальд гарч буй янз бүрийн өөрчлөлтийг ажиглах, хүүхдүүдтэй хавар, өвс ногоо, мод, цэцэгсийн талаар ярилцах, ном, гарын авлагын чимэглэлийг үзэх, диаграмм дахь цэцгийн бүтцийг үзэх.

Шууд хөдөл боловсролын үйл ажиллагаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

    Өчигдөр би цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалахаар яваад түүнийг таньсангүй. Бүх зүйл маш их өөрчлөгдсөн. Цас алга боллоо! Тэр хаашаа явсан бэ? (Хүүхдүүд: хайлсан.)

    Мөн моднууд өөрчлөгдөж, мөчир дээр зарим хавдсан зууванууд гарч ирэв. Энэ юу вэ? (Хүүхдүүд: бөөр)

    Эдгээр бөөр нь юунд зориулагдсан вэ? (Хүүхдүүд: дараа нь тэднээс навч гарч ирнэ)

    Цас хайлж, нахиа хавдаж, шувууд дуулж эхлэв. Энэ одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (Хүүхдүүд: хавар)

    Зөв шүү залуусаа, хавар болж байна. Хавар ирэхэд байгаль бүхэн баярладаг. Жаахан баярлаж, бүжиглэцгээе.

    "Хавар" биеийн тамирын дасгал:

    Мөн тунгалаг нар халуун, халуун байв

    (хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, гараа барьж, өсгөдөг)

    Мөн алт хаа сайгүй асгарч, асгарч,

    (хүүхдүүд гараа доошлуулан тойрог хэлбэрээр алхдаг)

    Гудамжинд урсах горхинууд бувтнасаар, бүгд бувтнаж байна,

    (чиглэлийг өөрчлөх, хөлийн үзүүр дээр тойрог хэлбэрээр гүйх, гараа бүслэх)

    Тогоруунууд хэрээлж, нисч, нисдэг

    (чиглэлээ өөрчилж, далавч шиг дүр эсгэн гараа даллан алхах)

Хүүхдүүд ширээ рүү буцаж ирдэг. Хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

    Сонсоорой, хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн манай хаалгыг тогшиж байна. Би очоод харъя.

Багш үүдэнд очоод чихмэл туулайтай буцаж ирэв.

    Залуус аа, хар даа, энэ туулай манай бүлэгт орж ирэв. Тэр бидэнтэй үлдэж, хаврын тухай сонсож чадах уу? (Хүүхдүүд: тийм)

    Анхаар, манай туулай ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдүүд: саарал)

    Өвлийн улиралд туулай ямар өнгөтэй байсныг санаж байна уу? (Хүүхдүүд: цагаан)

    Энэ нь зөв, өвлийн улиралд бөжин цагаан байсан бөгөөд хавар нь хүрмээ сольж, саарал өнгөтэй болдог. Туулай, бидэнтэй хамт суу.

    Залуус аа, бөжин надад ойн цас бараг хайлж, цэцэг гарч ирэв гэж шивнэв. Хавар ямар цэцэг гарч ирдэг вэ? (Хүүхдүүд: primroses)

    Бид тэдгээрийг зураг дээр аль хэдийн харсан тул дахин харж, зочин Бүжиндээ үзүүлье.

    Багш нь примрозе бүхий чимэглэлийг харуулж байгаа бөгөөд тэдгээрийн дунд үхрийн хөлийн цэцэг байдаг.

    Залуус аа, Bunny бидэнд ямар нэгэн зүйл хэлэхийг хүсч байна.

    Багш чихэндээ тоглоомоо авчирч, Бөжингийн яриаг сонсож байгаа дүр үзүүлэв.

    Залуус аа, туулай цэцэрлэгт хүрээлэнд тааралдсан цэцэгсээ бидний зургуудаас харав, тэд энд байна (ахин хөлтэй зургийг харуулав)

    Эдгээр цэцэг юу гэж нэрлэгддэг вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг)

    Энэ нь зөв, энэ бол coltsfoot юм. Эдгээр цэцэг нь хамгийн эрт, бүр модны нахианаас навч гарч ирэхээс өмнө гарч ирдэг. Навчны доод тал нь олон тооны хавчаараар хучигдсан байдаг тул тэндээс ус илүү удаан ууршдаг тул навчны доод тал нь илүү дулаан байдаг тул "ээж" гэж нэрлэдэг. Навчны дээд тал нь гөлгөр, хүйтэн байдаг тул үүнийг "хойд эх" гэж нэрлэдэг.

    Өнөөдөр бид "Хаврын баглаа" гэж нэрлэх аппликейшн хийх болно. Бид coltsfoot цэцгийн баглаа хийх болно. Гэхдээ эхлээд жаахан амарцгаая.

"Салхи" биеийн тамирын дасгал:

    Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна
    Мод ганхав.

    (хүүхдүүд салхи үлээхийг дуурайж, их биеээ нэг тийш нь эргүүлдэг)
    Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм.
    Мод улам өндөр болж байна.

    (Хүүхдүүд "чимээгүй, чимээгүй" гэж хэлэхэд тонгойдог; "өндөр, өндөр" гэж сонсоод босоод ирдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

    Одоо бид амарч, одоо ажилдаа орох боломжтой боллоо.

    Ингээд нэг программ хийцгээе

    Багш бэлэн загвар өргөдлийг мольбертэнд хавсаргана.

    Манай цэцэг ямар өнгөтэй байх вэ? (шар)

    Цэцгийн иш ямар өнгөтэй вэ? (ногоон)

    Навчнууд ямар өнгөтэй вэ? (мөн ногоон)

    Та бүгд бэлэн хайчилж авсан цэцэг, иш, навчтай.

    Эхлээд бид ишийг нааж, дараа нь навч, эцэст нь цэцэг өөрөө нааж болно.

    Багш нь ишийг наах үйл явцыг харуулдаг - хүүхдүүд давтаж, дараа нь навч, цэцэг.

    Процессын явцад багш цавууг болгоомжтой хэрэглэж, applique элементүүдийг зөв байрлуулахад тусалдаг.

    Ажлын дараа багш хүүхдүүдээ авчрахыг сануулдаг ажлын байрдарааллаар: цавууг хааж, ашиглагдаагүй эд анги, материалыг хойш нь тавь.

    Бид юу авсныг харцгаая. Дээшээ татаад ажлаа үзүүлээрэй. (Хүүхдүүд өөрсдийн хийсэн ажлыг харуулдаг)

    Манай програмын нэр юу вэ? ("Хаврын баглаа")

    Өнөөдөр бид ямар цэцэг дүрсэлсэн бэ? (coltsfoot)

    Эдгээр цэцэг яагаад ийм нэртэй болсон бэ, хэн санаж байна вэ? (хүүхдийн хариултын сонголтууд)

    Сайн байна залуусаа! Манай зочин ч гэсэн эдгээр баглаагуудад их таалагдсан. Энэ ямар цэцэг болохыг түүнд хэлсэнд бөжин танд маш их талархаж байна. Одоо тэр ой руу буцаж гүйж, найз нөхдөө шинэ мэдлэгээр баярлуулах болно.

Эцэг эхчүүдэд үзүүлэх бүтээлийн үзэсгэлэн.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
 
Ангилал