Дунд бүлэгт загварчлах: хичээл явуулах сурган хүмүүжүүлэх болон сэтгэл зүйн талууд. "Мөөг" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм

15.08.2019

Любовь Паршукова
"Баавгай" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэлуран сайхны бүтээлч байдалд (загварчлал) Учир нь дунд бүлэг« Баавгай» . (4-5 жил).

Боловсролын салбар - урлаг

Зорилтот: Гоо сайхны амтыг бий болгох, хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадвармөн бодох.

Даалгаврууд: Онцлог шинж чанарыг агуулсан хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектыг баримал хийж сур (чих, хамар). Танил арга техникээ бататгах баримал: өнхрөх, буулгах, түрхэх техникийг ашиглан эд ангиудыг холбох. Бие даасан байдлыг хөгжүүлэх, сонирхлыг хөгжүүлэх баримал.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: танин мэдэхүй, Биеийн тамир, уран зохиол унших, уран сайхны бүтээлч байдал, хөгжим.

Материал: хуванцар; зориулсан самбар баримал; Зураг баавгай; тоглоом « Баавгай» .

Урьдчилсан ажил:

уран зохиол унших "Теремок", "Гурав баавгай» ; "Машенка ба баавгай» , өвөлжилтийн тухай ярьж байна баавгай, түүний хүнсний бүтээгдэхүүн, түүний амьдрах нөхцөл, дүрсэлсэн чимэглэлийг харж байна баавгай, оньсого таавар, танилцуулга үзэх "Зэрлэг амьтад".

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидэн дээр зочин ирэх болно, гэхдээ түүнийг гарч ирэхээс өмнө бид хэн болохыг таах ёстой. Би чамд оньсого хэлье, чи надад зөв хариултыг хэлээрэй.

Хөл, том,

Тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг.

Нарсны боргоцойд дуртай, зөгийн бал дуртай,

За, хэн нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд: Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энэ тухай товчхон ишлэлийг сонсоорой баавгай"Бидний хэн нь мэдэхгүй баавгай? Том, болхи, хөлтэй. Энэ араатны тухай бидний бодол яг ийм байна. Гэхдээ үнэндээ баавгай тийм биш. Тэр маш хөдөлгөөнтэй, маневрлах чадвартай. Баавгай- ааш муутай бол хэнийг ч урам хугарахгүй аймшигт ойн оршин суугч. Гэр бүлд харьяалагддаг буурай. Баавгай– махчин хөхтөн амьтан, сайн сэлж, модонд авирдаг. Нэг цохилт, баавгай өөр амьтныг алж чадна. Хөл зузаан баавгай, жижиг чих, нүдтэй том толгойтой, дээлний өнгө өөрчлөгддөг. Хэдийгээр баавгай- энэ бол ердийн махчин амьтан, тэр ургамал идэх дуртай амттан: жимс, жимсгэнэ, үр тариа, өвс, ургамлын үндэс, гэхдээ бүү ай, манай зочин маш эелдэг, тэр бидэнд үлгэрийн орноос ирсэн.

(хаалга тогшиж байна. Багш тоглоом авчирна). Залуус аа, бид зочдодоо мэндлэхээ мартчихаж, яаж сайхан мэндлэх вэ?

Хүүхдүүд: Сайн байна уу, бид тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишка надад өвлийн улиралд үүрэнд ганцаараа уйддаг гэж хэлсэн, бид түүнд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд: Бяцхан үрсийн нүдийг сохлоё бамбарууш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ эхлээд чамтай нэг тоглоом тоглоцгооё. Тоглоом гэж нэрлэгддэг "Тедди баавгай", та текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх ёстой. За тэгэхээр клиринг дээрээ очоод тойрогтоо зогсоцгооё.

Хөлтэй баавгай ой дундуур алхаж байна,

Тэр боргоцойг цуглуулж халаасандаа хийж,

Гэнэт боргоцой яг баавгайн духан дээр унав.

Баавгай уурлаж, хөлийг нь гишгэв.

"Би дахиж боргоцой цуглуулахгүй,

Би машиндаа суугаад орондоо оръё!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишка орондоо ороход эрт байна, бид ширээн дээр очоод манай залуус хэрхэн баримал хийхийг харвал дээр байх болно. бамбарууш.

Хүүхдүүд: ширээ рүү очоод байрандаа суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, баавгай ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: бие, толгой, сарвуу, сүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид биеийг хэрхэн барималлах гэж байна, энэ ямар харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: биеийн зууван.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд толгой?

Хүүхдүүд: Дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг анхаарна уу баавгайн ам сунасан байна, мөн толгой дээр чих байдаг! Хэдэн чихтэй баавгай? Тоолж үзье?

Хүүхдүүд: 1 – 2. 2 чих

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өчигдөр би баавгай хийсэн, чамд үзүүлэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хуруугаараа амыг нь сунгаж, хуванцар чимхэж чихийг нь хийв. Биднийг биеийн аль хэсгийг нь ажиллуулна гэж бодож байна вэ? Та яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлана уу?

Хүүхдүүд: Бие махбодоос, учир нь бид биеийн бүх хэсгийг түүнд наах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Биеийг хийж дууссаны дараа бид юу баримал хийх вэ?

Хүүхдүүд: Толгойгоо сийлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид их бие, толгойтой болно, бидэнд хэрэгтэй юу?

Хүүхдүүд: Холбох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн бидний толгойг чанга барихын тулд түрхэх техникийг ашиглах ёстой. Баавгай бэлэн болохын тулд бидэнд юу үлдэх вэ?

Хүүхдүүд: Сарвуу ба сүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр хэдэн сарвуутай вэ? баавгай, тооцоогоо хийцгээе.

Хүүхдүүд: 1, 2, 3, 4 -4 сарвуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тэдгээрийг бөмбөлөгөөр хийх болно, гэхдээ бидэнд 5 бөмбөлөг хэрэгтэй болно, тав дахь нь юунд зориулагдсан бэ?

Хүүхдүүд: гэзэгний хувьд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарыг ажилдаа ороход би танд зориулж хөгжим тоглож өгье, энэ нь таны бүтээлч чадварыг нээхэд тусална. Манай ширээн дээр plasticine байгаа, бид үүнийг 3 хэсэгт хуваах хэрэгтэй, нэг хэсэг нь арай том, нөгөө хоёр хэсэг нь адилхан байх ёстой. Илүү том хэсгээс бид биеийг, нөгөө хэсгээс толгойг нь хэлбэржүүлж, сүүлчийн хэсгийг 5 тэнцүү хэсэгт хуваах хэрэгтэй, эдгээр нь сарвуу, сүүл байх болно. Ажилдаа орцгооё. (хөгжим асаалттай, байгалиас заяасан чимээ сонсогддог)

Ажлын үеэр багш хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгч, шаардлагатай бол тусламж үзүүлдэг.

Шинжилгээ:

Залуус аа, тэд ямар хөөрхөн болохыг хараарай Та бамбарууштай.

(Хүүхдүүдээс хэний ажил таалагдсан, яагаад гэдгийг асууж, зарим бүтээлийн дутагдалтай талуудад анхаарал хандуулж, дараагийн удаа тэднээс зайлсхийхийг санал болго).

Залуус аа, зочноо шинэ найз нөхөд сонгохыг урьцгаая. ( Тедди баавгайхүүхдүүдийн бүх бүтээлийг баяртайгаар сонгож, бэлэг өгсөн хүүхдүүдэд баярлалаа). Хүүхдүүд түүнийг дахин зочлохыг урьж байна.

Тедди баавгайхүүхдүүдийг жигнэмэгээр дайлж, баяртай гэж хэлдэг.

Уран баримлын тухай хийсвэр дунд бүлэг"Мөөг"

Сэдэв: "Мөөг"

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Боловсролын зорилтууд: сурсан арга техникийг ашиглан танил объектыг баримал хийх чадварыг нэгтгэх (шулуун ба дугуй хөдөлгөөнөөр хуванцарыг өнхрүүлэх, алгаа тэгшлэх, дүрсийг сайжруулахын тулд хуруугаараа баримал хийх).

2. Хөгжлийн даалгавар: хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, төсөөлөл, бүтээлч бие даасан байдал.

3. Боловсролын даалгавар: үнэн зөв, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Демо материал – байгалийн дуу чимээтэй хөгжим, мөөгний дамми, хуванцар, загварчлах самбар, салфетка.

Тараах материал - хуванцар, загварчлах самбар, салфетка.

Явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай:

"Замын дэргэдэх нарс модны доор

Өвсний дунд хэн зогсож байна вэ?

Хөл байгаа ч гуталгүй.

Малгай байна, толгой байхгүй"

(Энэ үед шувууны дуу чимээ, ойн чимээ шуугиантай бичлэг. Энэ үед багш мөөг (дамми) зохион байгуулдаг.

Хүүхдүүд: Энэ бол мөөг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол мөөг. Хараач, залуус аа, бид хаана хүрсэн бэ?

Хүүхдүүд: Бид ойд ирлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, ойд хэнтэй уулзаж болох вэ?

Хүүхдүүд: Ойд та зэрлэг амьтадтай уулзаж болно: үнэг, туулай, баавгай, чоно...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ойд өөр хэн амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Шувууд ойд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ойд юу ургадаг вэ?

Хүүхдүүд: Ойд мод, өвс, бут, жимс, самар, мөөг ургадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, одоо би та нарт хуруугаа сунгахыг санал болгож байна. Миний араас ажиглаад давт.

Хурууны тоглоом"Би мөөг түүнэ"

Би ой руу сагс аваачиж, тэд гайхаж, намайг хуурч байна

Би тэнд мөөг түүнэ. гараа хажуу тийш

Найз маань гайхан:

"Энд маш олон мөөг байна! »

Boletus, oiler, ээлжлэн хуруугаа нугалав

boletus, зөгийн бал мөөгөнцөр, хоёр гарт хуруугаараа, эхэлж байна

Boletus, chanterelle, сүү мөөг - баруун гарын жижиг хуруунаас.

Тэд нуугдаж тоглохгүй байг!

Рыжики, волушки

Би үүнийг ойн захаас олох болно.

Би гэртээ буцаж байна

Би бүх мөөгийг өөртөө авч явдаг.

Гэхдээ би ялаа үүрэхгүй. Зүүн гарын эрхий хуруу ард байна

Түүнийг ойд үлдээгээрэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Тоглоом таалагдсан уу? Одоо хүүхдүүд ээ, доод мөөгийг аваад үзээрэй. Надад хэлээч, тэд ямар төстэй вэ?

Хүүхдүүд: Мөөг нь малгай, иштэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, хүүхдүүд ээ! Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: Янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй мөөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, хүүхдүүд ээ! Би эдгээр мөөгийг хуванцараас хийхийг санал болгож байна. Эхлээд та мөөгний ишийг сийлбэрлэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд би нэг ширхэг plasticine авч, хоёр хэсэгт хуваа. Би нэг хэсгийг нь хажуу тийш нь тавиад, нөгөө хэсгийг нь алгаа хооронд нь урагш хойш нь эргүүлнэ. Үүн шиг. Би мөөгний иш авсан. Одоо би зуурсан гурилын өөр нэг хэсгийг аваад, нэг алган дээр тавиад, нөгөөгөөр нь таглаад дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөг болгон өнхрүүлэв. Үүн шиг. Малгай хийхийн тулд бөмбөгийг алгаа хооронд байрлуулж, тэгшлэх хэрэгтэй. Үүн шиг. Одоо та таг болон ишний уулзварыг усаар чийгшүүлж, холбох хэрэгтэй. Үүн шиг. Би ийм сайхан мөөг авсан. Хүүхдүүд ээ, бүгд ойлгомжтой юу? Бид хаанаас уран баримал хийж эхлэх вэ? (Үйлдвэрлэлийн үе шатуудыг дахин шалгана уу) Та баримал хийж эхлэх боломжтой.

Хүүхдүүд бие даан ажиллаж, шаардлагатай бол тусламж үзүүлэх боломжтой.

Доод шугам

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, манай ойд хичнээн мөөг ургасныг хараарай. Хүн бүр үзэсгэлэнтэй, гэхдээ тийм биш ижил төстэй найзнайз дээр. Өнөөдөр хүн бүр чадах чинээгээрээ хичээж, маш анхааралтай байлаа.

Тусгал

Хичээл зорилгодоо хүрсэн гэдэгт би итгэдэг. Энэ үйл ажиллагаа хүүхдүүдэд таалагдсан. Тэд үр бүтээлтэй ажилласан - хичээлийн төгсгөлд хүн бүр өөрийн мөөгийг хийсэн.

"Заа" дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

Зорилго: ойн оршин суугч - зараа тухай хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруулах

1. Хүүхдэд яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах, гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэхийг заа.

2. Хүүхдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, сайн сайхан сэтгэл, туслах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх тоглоомын дүр.

3. Хүүхдүүдийн амьд байгальд хандах сонирхлыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: зураг дээрх зараа харж, тоглоомоор тоглож байна.

Үзүүлэх материал: зараа.

Тараах материал: пластилин, самбар, үр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарыг унтаж байхад манай бүлэгт зочин ирэв. Та хэн болохыг мэдмээр байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараа нь тааварыг анхааралтай сонс, тэгвэл та манай зочин хэн болохыг олж мэдэх болно.

Ууртай мэдрэмжтэй

Ойн цөлд амьдардаг

Маш олон зүү байдаг

Мөн ганц утас ч биш.

Хүүхдүүд: энэ бол зараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол үнэхээр зараа юм. Нэг зараа харцгаая. Зараа юутай вэ?

Хүүхдүүд: сарвуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: мөн мэдээж сарвуу. Зараа өөр юутай вэ?

Хүүхдүүд: чих, нүд, зүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: хоол хүнс цуглуулах, дайснуудаас хамгаалах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай зочин маш гунигтай байна, учир нь тэр нэргүй, хэн ч түүнтэй найзлахыг хүсэхгүй байна. Түүнд зориулж нэр олцгооё. Зараа гунигтай санагдав. Өө, тэр ямар нэг юм хэлээд байна уу? Тэр та нар олон байгаа ч би ганцаараа байна гэж хэлсэн.

Хүүхдүүд: хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зараа Данил гэдэг нэрэнд үнэхээр дуртай гэж хэлэв. Зараа одоо нэртэй болсон ч тэр гунигтай хэвээр байна.

Хүүхдүүд: Түүнтэй найзууд болцгооё - зараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гараа дулаацуулахын тулд халаалт хийцгээе.

"Заатай зараа."

Уулан дээрх хус модны доор

Хөгшин зараа нүх гаргав

Навчны доор хэвтэж байна

Хоёр бяцхан хүүхэд идэж байна.

Бидний гар дулаарч, ажилдаа ороход бэлэн байна. Одоо ширээнүүд рүү очиж, дээр нь юу байгааг харцгаая.

Хүүхдүүд: хуванцар, үр, банз.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх зүйлийг зөв хэлсэн. Энэ бүхэн бидний ажилд хэрэгтэй болно. Одоо ширээн дээр чимээгүйхэн суу. Зараа хийхийн тулд бид хуванцараас бөмбөг өнхрүүлж, дараа нь гурван хуруугаараа хошууг нь зурах хэрэгтэй. Бидний зараа хэн ч гомдоохгүйн тулд бид үрээр нуруу хийх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар бүгдээрээ ямар мундаг залуус вэ, манай зараа ч бас бид хамтдаа хэнийг бүтээснийг харахыг хүсч байна. Манай зараа шинэ найзууддаа үнэхээр их таалагдсан, зараа ч танд үнэхээр таалагдсан. Түүнийг бүлэгтээ үлдээе.

Есдүгээр сар:"Бид үүнийг колобокоор хийж байна."

Аравдугаар сар:"Бид хиам хийдэг."

Арваннэгдүгээр сар:"Очоод үзье."

Арванхоёрдугаар сар:"Шинэ жилээ тэмдэглэцгээе."

Нэгдүгээр сар:"Үлгэрийн ойн оршин суугчид."

Хоёрдугаар сар:"Бяцхан дизайнер"

Гуравдугаар сар:"Ээжийн амралт."

Дөрөвдүгээр сар:"Хавтгай загварчлал".

5-р сар:"Бидний ололт амжилт".

Есдүгээр сар. Сарын сэдэв: "Колобок хийх".

Даалгаварууд:Суралцагчдад дараах санааг өг. гурилан бүтээгдэхүүн, үнэт эдлэл, бэлэг дурсгалын зүйл, тоглоом гэх мэт; дээр тулгуурлан энгийн гар урлалыг урлаж сурах үндсэн хэлбэр"колобок"; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; давстай зуурмагаас загварчлах үйл явцад хүчтэй сонирхлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулна.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Алим, лийр хурааж байна.
  2. Бид жигнэмэг хийдэг.
  3. Зөөлөн нарны туяа.
  4. Ээждээ зориулсан зүүлт.
  5. Цэцэг.
  6. Мөөг түүхээр ой руу.
  7. Катерпиллар.
  8. Аягачин Даша.

Аравдугаар сар. Сарын сэдэв: "Хиам хийх."

Даалгаварууд:"хиамны" үндсэн хэлбэрт үндэслэн энгийн объектуудыг баримал хийж сурах; ; сонгон хийж дууссан бүтээлээ чимэглэж сурах шаардлагатай өнгө; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; хамтарсан үйл ажиллагаанд харилцан туслалцаа үзүүлэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Pretzel.
  2. Цэцгийн цэцэрлэгт зориулсан хашаа.
  3. Тоглоомын онгоц.
  4. Эмгэн хумс.
  5. Савлуур.
  6. Хөгжилтэй бяцхан хүн.
  7. Эмээ сайн байна.
  8. Намрын мод.

Арваннэгдүгээр сар. Сарын сэдэв: "Золчлон явцгаая."

Даалгаварууд:дугуй, зууван, цилиндр хэлбэртэй баримал хийх аргыг сайжруулах; бие биентэйгээ харьцуулахад бие даасан хэсгүүдийн харьцааг хадгалж сурах; загварчлалын хуванцар аргыг нэвтрүүлэх (бүхэл бүтэн хэсгээс); нарийн моторт ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; бусдад бэлэг өгөхдөө баяр баясгаланг олж сурах; сайн сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. чихэрлэг чихэр.
  2. Туулайнд зориулсан лууван.
  3. Олон өнгийн пирамид.
  4. Нялх хүүхдэд бэлэглэх аяга.
  5. Бэлэг өгөх олс.
  6. Төрсөн өдрийн бялуу.
  7. Лааны суурь.
  8. Сарнайн баглаа.

Арванхоёрдугаар сар. Сарын сэдэв: "Шинэ жилийг тэмдэглэх нь."

Даалгаварууд:тодорхой сэдвээр гар урлал үүсгэж сурах; үе мөчийг норгох, бүтээлч хэлбэрээр үргэлжлүүлэн баримал хийх; одоо байгаа загварчлалын ур чадвар, объектын дугуй, зууван, цилиндр хэлбэрийг дамжуулах чадварыг сайжруулах; хөндий хэлбэрийг сийлбэрлэх техникийг нэвтрүүлэх; нарийвчлал, шийдэмгий байдлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Хөгжилтэй цасан хүн.
  2. Зул сарын гацуур модны бөмбөлгүүдийг.
  3. Шинэ жилийн тоглоом.
  4. Мэндчилгээний карт.
  5. Хонх.
  6. Зул сарын баярын гутал.
  7. Зул Сарын мод.
  8. Үлгэрийн сахиусан тэнгэр.

Нэгдүгээр сар. Сарын сэдэв: "Үлгэрийн ойн оршин суугчид."

Даалгаварууд:шувуу, амьтдын баримал, үлгэрийн баатруудыг сийлбэрлэх дасгал хийх; бие даасан бүтээлүүдийг нийтлэг хуйвалдааны найрлагад нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх; объектын нэг хэсгийг нөгөөтэй нь нягт холбох чадварыг нэгтгэх; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; үлгэрийн сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, жүжиглэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Бяцхан хулгана.
  2. Зараа хийсвэр.
  3. Коток бол алтан пабис юм.
  4. Гүйж буй туулай.
  5. 5. Баавгай нь гөлгөр хөлтэй.
  6. Чоно - саарал сүүл.
  7. Мундаг эгч.
  8. Ухаалаг шар шувуу.

Хоёрдугаар сар. Сарын сэдэв: "Бяцхан дизайнер".

Даалгаварууд:гар урлалд өөрийн сэтгэгдэл, туршлагаа тусгахыг дэмжих; сурагчдаас бие даасан байдал, өөрийн "би" -ийн илрэлийг олж авах; жижиг хэсгүүдийг сийлбэрлэх техникийг үргэлжлүүлэн сайжруулах; суурийн рельеф, танил үсгийг баримал хийж сурах; гоо зүйн амтыг бий болгодог.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Цэцэглэж буй мод.
  2. Паркийн вандан сандал.
  3. Сайхан цүнх.
  4. Самбар.
  5. Захидал-найз охид.
  6. Зүүлт - чимэглэл.
  7. Дэгжин цамц.
  8. Бэлэг дурсгалын өндөг.

Гуравдугаар сар. Сарын сэдэв: "Ээжийн баяр».

Даалгаварууд:туршилт хийх чадварыг хөгжүүлэх; уран баримлын арга, түүнийг хэрэгжүүлэх арга замыг бие даан сонгож сурах; даалгаврыг үнэн зөв гүйцэтгэх (гөлгөр гадаргуу, эд ангиудыг нягт холбох); будах чадварыг бэхжүүлэх бэлэн гар урлал; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; хайртай хүмүүсээ хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Зөөлөн нарны туяа.
  2. Чимэглэлийн шувуу.
  3. Ээждээ зориулсан цэцэг.
  4. Цэцгийн сав.
  5. Хүрээ нь хөрөг зургийн чимэглэл юм.
  6. Ээжийн хөрөг.
  7. 7. Цэцэглэж буй мөчир.
  8. Цэцгийн сагс.

Дөрөвдүгээр сар. Сарын сэдэв: “Хавтгай загварчлал».

Даалгаварууд:бие даасан хэсгүүдээс хавтгай дээр баримал хийх чадварыг хөгжүүлэх, дарах, түрхэх, тэгшлэх ур чадварыг бэхжүүлэх; өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх; хавтгай болон хагас эзэлхүүнтэй дүрсийг үзүүлэх замаар хүүхдийн загварчлах чадварыг сайжруулах; гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Цагаан гаатай талхны цуглуулга.
  2. Нялх хүүхдийн хөрөг.
  3. Ээжийн хөрөг.
  4. Бид сэтгэлийн хөдөлгөөнийг баримал (нүүрний илэрхийлэл дамжуулах).
  5. Аквариум.
  6. Бид хэлхээ сүлжих болно.
  7. Медальон.
  8. Үлгэрийн хот.

Тавдугаар сар. Сарын сэдэв: "Бидний амжилт."

Даалгаварууд:боломжтой харааны хэрэгслийг ашиглан объектын зургийг бие даан дамжуулахыг оюутнуудад заах; ; янз бүрийн сэдэвтэй зургийг бүтээхэд хүүхдийн үйл ажиллагааг чиглүүлэх; гарны нарийн моторт ур чадварыг сайжруулах; тэсвэр тэвчээр, хөдөлмөрч байдлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн сэдвүүд:

  1. Тоглоом "Домино".
  2. Байшин барьцгаая.
  3. "Хүн" түлхүүрийн оосор.
  4. Бид замын хөдөлгөөний дүрмийг судалдаг.
  5. Ид шидийн ой.
  6. тогос.
  7. "Ladybug" харандаа.
  8. Бэлэг болгон цэцгийн баглаа.

Анастасия Мирсаидова
Дунд бүлэгт загварчлах урт хугацааны төлөвлөгөө

ДУНД БҮЛГИЙГ ЗАГВАРЛАХ ХЭТИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

Т.С.Комарова “Хичээлүүд дүрслэх урлагВ дунд бүлэг"

I. A. Лыкова "Дүрсийн үйл ажиллагаа цэцэрлэг. Дунд бүлэг"

Г.С.Швайко “Цэцэрлэгт дүрслэх урлагийн хичээл. Дунд бүлэг"

Д.Н.Колдина " 4-5 насны хүүхдүүдтэй загвар өмсөгч"

9 САР

1 Загварчлал"Чихтэй пирамид" сэдэв Амьтны оройтой янз бүрийн хэмжээтэй дискнээс пирамидуудыг сийлбэрлэж сур. Үзүүлэх төлөвлөлтЛыковын бүтээл "Цэцэрлэг дэх харааны үйл ажиллагаа. Дунд бүлэг", Хамт. 28

2 Загварчлалхуванцараас "Жимс жимсгэнэтэй сагс" Бариултай хөндий зүйлийг баримал хийж сур. Колдины далдуу модны хооронд жижиг бөмбөг өнхрүүлэхийг үргэлжлүүлэн заа. 4-5 насны хүүхдүүдтэй загвар өмсөгч", Хамт. 13

3 Загварчлал“Өргөст хэмх нишингэ” Техникийг танилцуулах зууван хэв. Объект тус бүрийн онцлог шинж чанарыг илэрхийлж сурах Комаров “Дахин харааны үйл ажиллагааны ангиуд дунд бүлэг", Хамт. гучин

4 Загварчлалхуванцараас "Бялуу" Бөөрөнхий объектыг үргэлжлүүлэн барималлаж, алга хооронд бөмбөгийг тэгшлээд, Колдины бүтээгдэхүүнийг чимэглээрэй, х. 19

1 Загварчлал“Том, жижиг лууван” Урт сунасан зүйлийг баримал хийж сур. баримал том, жижиг объектуудыг бэхлэх Комаров, х. 28

2 Загварчлал"Мөөг" Комаровын хэлбэрийг тодруулахын тулд танил техникийг ашиглан танил объектыг баримал хийх чадварыг бэхжүүлэх, х. 36

3 Загварчлал"Чавга ба нимбэг" Зууван хэлбэртэй объектыг сийлбэрлэх чадварыг бэхжүүлэх Комаров, х. 43

4 Пластилинографи "Навчнууд салхинд нисч байна" Картон дээр хуванцарыг нимгэн давхаргаар түрхэх чадварыг бэхжүүлэх.

1 Загварчлал plasticine-аас "Эмгэн хумс" Бөмбөлөгөөс баганыг үргэлжлүүлэн гулсуулж, спираль болгон өнхрүүлж, төгсгөлийг нь татаж, дугуйруулна Колдина, х. 42

2 Загварчлал"Энд зараа байна - толгой ч биш, хөл ч биш ..." Онцлог шинж чанарыг нь дамжуулж, зараа баримал хийж сур Гадаад төрх, Лыковын өргөст "үслэг дээл" бүтээхдээ урлагийн материалаар туршилт хийх, х. 52

3 ЗагварчлалДымково тоглоом дээр үндэслэсэн "Нугас" Тоглоомыг танилцуулж, оновчтой хэлбэрт анхаарлаа хандуулаарай, Комаровын зураг, х. 47

4 ЗагварчлалУнгарын үлгэрээс сэдэвлэсэн "Хоёр шуналтай бяцхан баавгай" Баавгайн бамбаруушийг уран баримал хийж сур (хосоор нь)Лыкова, с. 84

1 Дизайнаар Өмнө нь сурсан техникээ нэгтгэх танил объектуудыг сийлбэрлэх

2 Загварчлал"Загас" Загасны онцлог шинж чанарыг дамжуулахдаа татах, тэгшлэх арга техникийг бататгах, Комаровын хайрсыг стекээр тодорхойлж сурах, х. 40

3 Загварчлал"Үслэг дээлтэй охин" Хувцасных нь дүр төрхийг ялгаж сур, Комаровын харьцааны дагуу дамжуулж сур. 51

4 Загварчлалхуванцараас "Ногоон гацуур мод" Зул сарын гацуур модны бүтцийг баганыг холбож сур өөр өөр урттайтодорхой дарааллаар Колдина, х. 25

1 амралт

2 Загварчлал"Цасан охин бүжиглэж байна" хуйвалдаан Цасан охиныг урт үслэг дээлээр зөв баримал болгож сур - конус хэлбэрээр босоо байрлалд байрлуулж, тогтвортой байдлыг өгнө. Лыковын хөдөлгөөнийг дамжуулах арга техникийг үзүүл, 68-р хуудас

3 Загварчлал“Аяга ба таваг” Бөмбөгийг дотор нь дарж үргэлжлүүлэн сийлнэ эрхий хуруу, ирмэгийг хуруугаараа тэгшлээрэй. Баганыг өнхрүүлээд хавсаргана. Бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлэх чадварыг бэхжүүлэх Колдин, х. 18

4 Загварчлалхуванцараас "Пирамид" Янз бүрийн хэмжээтэй бөмбөгийг өнхрүүлж, далдуу модны хооронд тэгшлэх чадварыг бэхжүүлж, үүссэн тойргийг тодорхой дарааллаар байрлуул Колдина, х. 41

1 Жижиг хэлбэрийн баримлын танилцуулга Дүрслэх урлагийн шинэ төрөл болох жижиг хэлбэрийн баримлыг нэвтрүүлэх. Уран баримлын агуулга, түүний илэрхийлэлийг ойлгож сурах байгууламж. Уран баримлыг урласан тухай санаа өгнө үү өөр материалШвайко “Цэцэрлэгт дүрслэх урлагийн хичээл. Дунд бүлэг", Хамт. 76

2 Загварчлалхуванцараас "Нисэх онгоц" Картон дээрх баганыг урагш, хойшоо хөдөлгөөнөөр өнхрүүлж, холбоно. Колдин стектэй ажиллах дадлага хийх, х. 32

3 Загварчлал(хамтын)“Тэжээгч дээрх шувууд” Энгийн байрлалыг илэрхийлж сур. Найзуудтайгаа ажлаа хослуулж сур. Комарова, с. 65

4 Нэмэлт загварчлал. материалтай “Завь” Бөмбөгнөөс зууван хэлбэр гаргаж, тэгшлээд дундыг нь хуруугаараа дарж, ирмэгийг нь чангалж, засаж сургах ажлыг үргэлжлүүлнэ. Зургийг дэлгэрэнгүй мэдээллээр нөхөж сурах Колдин, х. 22

1 Загварчлалхуванцараас "Матрёшка хүүхэлдэйний гэр бүл" Тогтвортой байхын тулд гар урлалыг доороос нь дарж хуванцар аргаар зууван хэлбэртэй зүйлийг баримал хийж сур. Үргэлжлүүлэн тэгшлэх техникийг нэвтрүүлэх. Барельефтэй бүтээгдэхүүнийг чимэглэх чадварыг бэхжүүлэх Колдин, х. 33

2 Загварчлал(хамтын)“Нугасны дэгдээхэйтэй нугас” Үргэлжлүүлэн танилцуулна Дымково тоглоомууд. Хэмжээний ялгааг дамжуулж, индэр дээр дүрсийг урлаж сур, Комаров, х. 52

3 Пластилинографи "Цэцэг - долоон цэцэгтэй" Картонон дээр хуванцарыг нимгэн давхаргад түрхэх чадварыг бэхжүүлэх, 35-р хуудас

4 Загварчлал“Бяцхан ямаа” Дөрвөн хөлтэй амьтныг сийлбэрлэж сур. Техникийг бэхжүүлэх Комаровын баримал, Хамт. 73

1 Загварчлал"Дугуй бүжиг" Комаровын хэмжээтэй хэсгүүдийн харьцааг зөв илэрхийлж, хүний ​​дүрсийг дүрсэлж сурах, х. 63

2 Загварчлал"Шувуу тавган дээр үр тариа хатгаж байна" Комаровын өмнө нь сурсан техникийг ашиглан танил объектыг баримал хийх чадварыг бэхжүүлэх, х. 82

3 Загварчлал"Аяга" Танил техник, шинэ техникээр баримал хийж сурах - Комаровын хуруугаар дарж, татах, тэгшлэх, х. 70

4 Загварчлал"Хурга" Филимоновын тоглоомыг танилцуул. Комаровын тоглоом хийх хүслийг бий болгох, х. 78

1 Пластилинографи "Хаврын бороо" Зургийг нөхөж, хуванцарыг картон дээр нимгэн давхаргад түрхэх чадварыг бэхжүүлэх.

2 Хуванцар хэвлэх "Теремок" Багануудыг хувааж, дээр нь хүссэн дүрсээ суурь рельеф хэлбэрээр байрлуулж сур. Колдин стектэй ажиллах чадварыг бэхжүүлэх, х. гучин

3 Загварчлалбайгалийн материал ашиглан хуванцараас "Нууран дээрх хун" Гар урлалд холбох чадварыг бэхжүүлэх байгалийн материалба пластилин. Холбох хэсгүүдэд дасгал хийх Колдина, х. 43

4 Пластилинографи "Баглаа цэцгийн баглаа" Пластилиныг картон дээр нимгэн давхаргад түрхэх чадварыг бэхжүүлэх

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
 
Ангилал