Сэдвийн зургийн шалгалт. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Хүүхдүүд тоглож байна" хуйвалдааны зургийг шалгах

03.08.2019

Татьяна Просекова
Хоёрдугаарт ярианы хөгжлийн талаархи хичээл залуу бүлэг. Анхаарах зүйл хуйвалдааны зургууд

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээл.

Хуйвалдааны зургийн үзлэг.

Зорилтот. Хүүхдүүдэд заа зураг луу хар, багшийн асуултад хариулж, тайлбарыг нь сонс. Харилцан яриа өрнүүлэх, нялх амьтныг илэрхийлсэн нэр үг ашиглах, к авиатай үгсийг зөв, тод дуудах чадварыг дадлагажуулах, i.e.

Арга, хэрэгсэл:

Уран зураг харж байна"Хүүхэдтэй ямаа."

Дидактик тоглоом

Хичээлийн явц

I. Залуус аа, өнөөдөр бид тэжээвэр амьтдын тухай ярих болно. Аль нь? - Өөрөө таах!

Үхэр биш, харин эвэртэй:

"Би хэн бэ?"- өөрөө олж мэд.

Би бас өвс зажилдаг

Би бас сүү өгдөг

Би өглөө эрт босдог,

Би нуга руу явж байна

Би тэнд орой болтол бэлчдэг,

За, миний нэр хэн бэ?

(ямаа)

Хүүхдүүдийн өмнө - уран зураг"Хүүхэдтэй ямаа."

Болъё авч үзэхүүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ?

Хүүхдүүд түүн рүү хар, сэтгэгдэл солилцох.

Ямааг харцгаая. Тэр ямархуу хүн бэ? Хүүхдүүдийн хариулт. (тэр том, эвэртэй, урт үстэй, хүзүүндээ захтай, тэвшний дэргэд зогсоод байцааны навч иддэг).

Тэр яагаад хүзүүндээ хүзүүвчтэй байдаг гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүдийн хариулт. (Багш яагаад ямааг өгснийг тайлбарлав хүзүүвч: "Ямаа хол оторлож бэлчээх дуртай, гэхдээ одоо бол гэрээсээ хол, ээжээсээ хол байгаа бяцхан үрстэй болсон тул гэрийн эзэгтэй ямаандаа хүзүүвч зүүж, холгүй уясан Тиймээс хүүхдүүд байшингийн хажууд бэлчиж, та хүссэн үедээ тэднийг дагаж болно.")

Одоо түүний хүүхдүүдийг хар, тэд ямархуу, юу хийж байна вэ? Хүүхдүүдийн хариулт. (хүүхдүүд нь жижиг, хоёр нь байдаг, эвэргүй, хөгжилтэй царайтай, туранхай хөлтэй, өтгөн сэвсгэр үстэй, өвс зажлахыг хичээдэг. тахиа харах гэх мэт.. P.)

Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг түүх, ерөнхийлөлтөөс бүрдэнэ саналууд: "Сахалтай ямаа том эвэртэй, урт үстэй, хүзүүвч зүүдэг. Ямаа тэжээгчийн ойролцоох хашаанд зогсоод байцааны навч иддэг. Түүний хажууд хүүхдүүд байдаг. Тэд нарийхан хөлтэй, өтгөн, сэвсгэр үстэй, хөгжилтэй царайтай. Хүүхдүүд өвс зажлахыг хичээдэг, тэд ямааны хажууд хэрхэн сууж, тэжээгчээс ногоо ховхлохыг харж байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч түүхийг давтаж байна, хүүхдүүдийг бие даасан үгсийг дуусгахад урамшуулах (налуу үсгээр).

Дидактик тоглоом "Амьтны цэцэрлэгт хэн ирдэг вэ?"

Залуус аа, одоо нэг тоглоом тоглоцгооё "Амьтны цэцэрлэг".

Том шоогаар бүтээцгээе "цэцэрлэг". (та үүнийг урьдчилан барьж болно "байшин").

Одоо би танд зургуудыг үзүүлэх болно амьтад: эх нялхас аа, хэн зөв хариулсан нь эхлээд тэр хүүхэд болж, ирдэг "Амьтны цэцэрлэг". (Би хүүхдүүдэд давхар хоол санал болгодог Зурагамьтдын дүрстэй - эх, бамбарууш. Эхлээд зөв хариулсан хүүхдүүдийн нэг нь бамбаруушны дүрд хувиран орж ирдэг "Цэцэрлэг барьсан".)

Жишээлбэл:

Ээж нь үнээ, хүүхэд бол тугал. Нэг тугал цэцэрлэгт ордог. Эх морь, унага. Нэг унага цэцэрлэгт явж байна. гэх мэт.

Одоо манайд "цэцэрлэг"нэртэй хүүхдүүд бүгд цугларав. Залуус аа, тоглоом тоглоцгооё "Юу боломжтой вэ? Юуг зөвшөөрөхгүй вэ?". Хэрэв хийж болох үйлдлүүдийг би танд хэлье цэцэрлэг- чи үүнийг хийнэ, чадахгүй бол зүгээр л тонго (Дараа нь тоглоом өгөгдөнө. Үйлдлүүдийг нэрлэ - цэцэрлэгт юу хийж болох - үсрэх, давхих, алга таших - үйлдэл хийсэн, зөвшөөрөхгүй зүйл - танхайрах, зодоон хийх, чанга хашгирах - хүүхдүүд суулт).

Дараагийн өдөр эсвэл хоёрдугаартхагас өдрийн турш та хүүхдүүдэд дахин санал болгож болно зураг луу харАнх удаа анзаараагүй зүйлээ тайлбар дээр нэмээрэй харгалзан.

Ангитөлөвлөгөөнд үндэслэн боловсруулсан цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн ангиуд, зохиолч Гербова В. IN. (хуудас 42)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэхэд сэдэвчилсэн зураг, хуйвалдааны зургийг ашиглах" мэдээлэлАмьдралын эхний гурван жил бол хүүхдийн бие бялдар, сэтгэлзүйн эрчимтэй хөгжлийн үе юм. Хүүхдийн боловсролын хөтөлбөрөөр удирдуулсан.

Хоёрдахь бага бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. "Морь унах" уран зургийг үзэж байна.Хоёрдахь бага бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. "Морь унах" зургийн үзлэг. Е.Батурина “Морь” шүлгийг цээжилж байна.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи OOD-ийн хураангуй. Сэдэв. "Гөлөгтэй нохой" зургийн үзлэг.Зорилго: Хүүхдэд зургийг харж сургах. Зорилго: Боловсрол: Багшийн асуултад хариулж, хамтдаа богино өгүүллэг бичиж сурах.

Хэл яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй "Цуврал зураг дээр үндэслэн "Гэр бүлийн оройн хоол" үлгэр зохиох" (бэлтгэл бүлэг)Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаКурган хот "Цэцэрлэг хосолсон төрөл№ 141 “Лукоморье” Хураангуй.

"Гэрийн тэжээмэл амьтад" цувралын зургийг үзэх нь нэгдүгээр бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Сэдэв: "Гэрийн тэжээмэл амьтад" цувралын зургийг үзэх. Зорилго: Хүүхдүүдэд насанд хүрсэн амьтан, нялхсын ялгааг олж мэдэхэд нь туслах, баяжуулах.

Хичээлийн загвар. ярианы хөгжлийн талаар "Цуврал зураг дээр үндэслэн "Мишуткагийн төрсөн өдөр" өгүүллэг зохиох нь..."Хөтөлбөрийн агуулга: уялдаа холбоотой яриа: хуйвалдааныг дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх. Чухал мэдээллийг орхихгүйгээр; Толь бичиг ба дүрэм: тодорхойлолтыг сонгоно уу.

Татьяна Макрушина
Картын индекс: 2-р бага бүлгийн уран зургийн үзлэг

Сэдэв: Ээж хүүхдээ усанд оруулдаг.

Зорилтот зураг, тайлбарыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Хөдлөх: Асаалттай зураг нь усанд орохыг харуулж байна, тэнд бяцхан хүү сууж байна. Ээж нь угаалгын алчуураар нурууг нь үрнэ. Нэг хүү ваннд сэлж буй нугас руу гараа сунгав. Хүүгийн царай хөгжилтэй. Холгүйхэн талд нь том алчуур өлгөөтэй сандал бий. Багш нэр өгөх дасгал хийдэг үгс: усанд сэлэх, усанд орох, алчуур, ус, арчих. Багш харуулж байна зурагмөн хүүхдүүдэд боломж олгодог үүнийг хар, тэдний уйлахыг сонсдог. Дараа нь ярьдаг: "Энэ бол ээж, ээж нь хүү Ванягаа усанд оруулж байна. Ваня усанд сэлэх дуртай. Катя, надад угаалгын өрөө үзүүл. Усанд ороход халуун ус байдаг. Ээж Ванягийн нурууг алчуураар үрнэ. Ваня юутай вэ? Нугас ваннд сэлдэг, том шар нугас. Ваня нугас барихыг хүсч байна. Ээж нь Ваняг угааж, түүн дээр цэвэр ус хийнэ. Тэр сандал дээр юу өлгөөтэй байгаа юм бэ? Том алчуур. Ээж нь Ваняг хатаана. Ваня одоо цэвэрхэн байна."

Сэдэв: Хүүхдүүд өдрийн хоолоо идэж байна

Зорилтот: Дүрслэгдсэн чухал үйл явдлыг ойлгохыг хүүхдүүдэд заа зураг: тайлбарыг сонсох чадварыг заах, товч багшийн түүх, үгсийн санг өргөжүүлэх, заах зурган дээрх зургуудын талаар ярилц.

Хөдлөх: Багш харуулж байна Зураг, хэлдэг: Асаалттай зураг дээр хүүхдүүд зурсан байна. Тэд өдрийн хоолоо идэж, ширээний ард чимээгүйхэн сууж байна. Хүү тавагнаас будаа идэж байна, Вася, надад таваг үзүүл. Тэгээд энэ юу вэ? (том халбага). Мөн охин аль хэдийн будаа идсэн байна. Охин халбагаар компот иддэг. Тэгээд энэ юу вэ? (аяга). Нэг аяганд хийсэн компот. Тэгээд энэ юу вэ? (аяга). Охин юу хийж байгаа юм бэ? Энэ хүү компотыг аль хэдийн идчихсэн. Тэр амаа салфеткаар арчдаг. Хүү юу хийж байгаа юм бэ? Салфетка нь шилэнд байна. Таня, салфеткатай шилийг надад үзүүл. Хүүхдүүд сайн, болгоомжтой хооллодог. Тэдний даашинз, цамц нь цэвэрхэн. Дараа нь багш хүүхдүүдээс нэг бүрчлэн асуудаг хэлэхохид хөвгүүд юу хийдэг. Тэд гартаа юу барьж байна вэ? Тэд юу иддэг вэ? Хувцасны өнгийг нэрлэхийг хүснэ (ногоон даашинз, Улаан цамц). Тэд таваг, аяга, таваг, халбага, салфетка, идэж, арчиж, барьдаг гэсэн үгсийг нэрлэх дадлага хийдэг.

Сэдэв: Хүүхэдтэй ямаа

Зорилтот: Хүүхдэд агуулгыг ойлгоход нь тусал уран зураг, дүрүүдийг тодорхойлох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх багшийн түүх, дагуу эмхэтгэсэн зураг, Тэгээд хэзээ давтагдсантүүнд идэвхтэй туслахыг сонсох хэлэх.

Хөдлөх: Хүүхдүүдийн өмнө уран зураг"Хүүхэдтэй ямаа". Хүүхдүүд түүн рүү хар, сэтгэгдэл солилцох. Багш хэнийг харж байгааг асууна зураг, санал болгож байна эхлээд ямааг бодоорой, дараа нь хүүхдүүд. Ямаа харж байна, хүүхдүүд ямаа том гэдгийг тэмдэглэж байна, хамт эвэр: Тэр урт үстэй, хүзүүндээ хонхтой. Ямаа бутны дэргэд зогсож, мөчрүүдийн навчийг иддэг. Хонх: "Ямаа бөхийж, хонх дуугарна. Гэрийн эзэгтэй гэрээсээ хөтөлж, сонсож, тэр даруй ямаа хаашаа явж, хэр хол явсаныг тодорхойлно Богино өгүүллэг дэх бодол,-д хамаарна зураг. Тэр ямааны хажууд хүүхдүүд явж байна гэж хэлээд хүүхдүүдийг санал болгодог тэдний тухай ярь. Хүүхдүүд жижигхэн, эвэргүй, хөгжилтэй царайтай, нимгэн хөлтэй, өтгөн үстэй гэдгийг хүүхдүүд тэмдэглэдэг. Хүүхдүүд алхаж, тоглож байна. Тэд толгойгоо тулгасан мэт дүр эсгэдэг. Дуусгахдаа, авч үзэхБагш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг түүххүүхэдтэй ямааны тухай. “Сахалтай ямаа том эвэртэй, урт үстэй, хүзүүндээ хонхтой, ямаа нь бутны дэргэд зогсож, мөчрүүдийн навчийг иддэг. Хажууд нь ямаанууд байгаа. Тэд нарийхан хөлтэй, өтгөн сэвсгэр үстэй, хөгжилтэй царайтай. Хүүхдүүд хүч чадлаа хэмждэг. Тэд хойд хөл дээрээ зогсож, урд хөлөө нугалж, бие биенээ түлхэв. Муу хүүхдүүд толгойгоо гуядаж байгаа дүр үзүүлнэ. Тэдэнтэй толгойгоо гашилгахад хийх зүйл алга - эвэр нь ургаагүй байна!" багш түүхийг давтаж байна, хүүхдүүдийг бие даасан үгсийг дуусгахад урамшуулах.

Сэдэв: Бид морь унаж байна

Зорилтот: Агуулгын дагуу асуултанд хариулахыг хүүхдүүдэд заа уран зураг. Анхааралтай сонс багшийн түүх, дагуу эмхэтгэсэн зураг, хүслийг өдөөх Хичээлийн дараа зургийг хар.

Хөдлөх: Өглөө хичээл эхлэхээс өмнө хүүхдэд санал болгохыг зөвлөж байна тоглох: сандлаар тэргэнцэр хийж, дотор нь морь тавиад унана. Багш морь унах нь хичнээн хөгжилтэй байсныг санахыг зөвлөж байна. Үгээр "морь унах"Бүх хүүхдүүд үүнд дуртай, үүнийг мольберт дээр тавь зураг. Хүүхдүүд түүн рүү хар. Тэд үүнд үнэхээр дуртай уран зураг.

Харж байна уу" гэж багш үзүүлэв "Хүүхдүүд морь уясан. Тэр вандан сандал барьж байна. Зөвхөн энэ бол вандан сандал биш юм! Энэ бол тэрэг. Тэргэн дээр хэн явж байна вэ? - Улаан цамцтай хүү. Тэр жолоо барьдаг. Тэр ингэж хэлсэн морь: "Хөөх". Тэгээд тэр зогсов. – Бас тэргэн дээр их хөөрхөн, хөгжилтэй охин сууж байна. Тэр хүүхэлдэйг хөнжилдөө ороосон байна. Та яагаад морио зогсоосон юм бэ? Тэд түүнд уух ус өгдөг. Хүү моринд өхөөрдөм зүйл хэлдэг. Хүү түүнд юу гэж хэлээд байгааг би гайхаж байна уу? Ууж, бяцхан морь, уу. Хүүхдүүдийн уясан сайхан морь? Тийм ээ, өтгөн дэл, сүүлтэй. Хүүхдүүд зүгээр л унаж байна уу эсвэл хаа нэгтээ явж байна гэж бодож байна уу? Хувцасласан болохоороо зочлох гэж байгаа байх. Багш сонсохыг санал болгож байна түүх:

"Хүүхдүүд зочлохоор шийдсэн. Тэд хамгийн сайхан морио уяад тэргэн дээр суув. Урд нь малгайтай хүү байна. Цаана нь хөгжилтэй бас их хөөрхөн охин байна. Түүний гарт хөнжилтэй хүүхэд бий. Бид удаан хугацаагаар жолоодсон. Морь ядарч байна. Өө, зогсоо, морь! Та уух цаг боллоо! Вова танд бүтэн хувин цэвэр, хүйтэн ус авчирсан! Уу, бяцхан морь, уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч түүхийг давтаж байна, мөн хүүхдүүд өгүүлбэрийн төгсгөлийг дуусгана.

Сэдэв: Кокерел ба түүний гэр бүл.

Зорилтот: Ардын яруу найргийн бүтээлийн үг, мөрөөр яриаг баяжуулж, төрөлх хэлээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүрээлэн буй орчны талаарх мэдлэгээ өргөжүүл.

Хөдлөх: Залуус аа, би хэнийг хэлээд байгааг таагаарай Би хэлж байна: Тэр эрт босоод хүүхдүүдийг унтуулдаггүй юм уу? Тийм шүү, Кокерел. Тэр ямар чанга дуугаар дуулдаг вэ (Ку-ка-ре-ку)Сайн хийлээ. Кокерелийг бидэн рүү дуудъя (харагдана Cockerel тоглоом) Ку-ка-ре-ку! Сайн уу хүүхдүүд ээ! Чи намайг хэн гэдгийг мэдэж байгаа биз дээ? Та миний тухай ямар шүлэг бичиж чадах вэ? хэлэх?

Хүүхдүүд: Cockerel, cockerel, алтан сам

Тосон толгой, торгон сахал

Залуус аа, Cockerel хэнийг дуудаж байна вэ? Тахианы мах. Түүнд тусалцгаая, түүнийг дуудъя чанга: "Тахиа бидэн дээр ир!"

Хамтран ажиллах. Петя - cockerel, чи манай тахиа хаана нуугдаж байгааг харсан уу? Тэднийг олоход минь туслаач. Залуус аа, та хэн нэгний хашгирахыг сонсож байна уу? Энэ хэн бэ?

шээх! (тахиа)Манай тахиа олдсон. Тэд ямар жижигхэн, сэвсгэр, шар өнгөтэй болохыг хараарай. Тэд ямар жижиг хушуу, далавч, сарвуутай вэ. Дараа нь багш хүүхдүүдтэй хамт cockerel, тахиа, дэгдээхэйний хөдөлгөөнийг дуурайлган алхдаг.

"Ярианы хөгжил" боловсролын салбар. "Өгүүллэгийг заах" хэсэг.

Зорилтот:зураг харж сурах.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын:

Харилцан ярианы хэлбэр;

2. Хөгжүүлэх:

Насанд хүрэгчидтэй харилцахдаа хүүхдийн идэвхтэй яриаг хөгжүүлэх;

3. Боловсролын:

Зураг дээр үндэслэн ярих хүслийг төлөвшүүл.

Хичээлийн явц:

1. “Чадварлаг барилгачид” тоглоом тоглохыг санал болго.

Залуус аа, хар даа, надад шидэт уут байна. "Чадварлаг барилгачид" тоглоом тоглоцгооё. Цүнхнээсээ нэг зүйлийг гаргаж ирээд хэлбэр, өнгийг нь нэрлэнэ үү.

2. Уран сайхны үг.

Та шоо дөрвөлжин цамхаг барьж болно,

Та машиндаа гараж зохион байгуулж болно,

Хэрэв та шоо дөрвөлжин гулсуур хийвэл,

Та шүүгээнээс чанамал авч болно.

3. Барилгачинтай тоглох.

Бидэнд ямар ачааны машин ирснийг хараарай. Тэр ямар өнгөтэй вэ? (шар). Дугуйнууд ямар өнгөтэй вэ? (хар). Ачааны машин юу авчирсан бэ? (ачааны машин шоо авчирсан). Хэн блокоор гоёмсог хашаа барихыг хүсдэг вэ?

Унтраах:

Бид юу хийсэн бэ? (хашаа барьсан). Бид ямар хашаа авсан бэ? (том, өндөр, царайлаг). Сайн хийлээ! Та хэрхэн хамт ажиллаж байсан бэ! Тиймээс хашаа маш үзэсгэлэнтэй болсон!

4. Гайхах мөч:

Хаалга тогшиж байна. Шуудангийн ажилтан зураг авчирдаг.

Зэргэлдээх цэцэрлэгийн хүүхдүүд танд зураг илгээсэн. Тэд яг чам шиг барилга барих дуртай.

5. Зурган дээр тулгуурласан яриа.

Залуус аа, "Блокоор тоглож буй хүүхдүүд" зургийг харцгаая. Та зурган дээр хэнийг харж байна вэ? (бид хүүхдүүдийг харж байна). Тэд юу хийж байна? (тэд хашаа барьж байна). Цэцэрлэгийн хүүхдүүд блокоор хашаа барьсан. Тэд ямар хашаа авсан бэ? (том, өндөр, царайлаг). Хашаа ямар өнгөтэй вэ? (хашаа шар өнгө). Мөн хаалга (хаалга нь улаан). Тэгээд цамхаг? (цамхаг улаан). Цэнхэр цамц, цэнхэр шорт өмссөн хүүг хараарай. Түүнийг Влад гэдэг. Тэр юу хийж байна вэ? (хүү Влад цамхаг барьж байна). Одоо охиныг хар. Түүнийг Лера гэдэг. Тэр юу хийж байна? (Лера охин шалан дээр сууж байна. Тэр хаалга барьж байна). Сайн байна! Лера охин орж ирлээ дэгжин даашинзулаан нум бариад шалан дээр сууна. Тэр хаалга барьж байна. Энд Леша хүү байна. Түүнийг бараан үсмөн судалтай футболк. Тэр юу хийж байна вэ? (Тэр ачааны машин жолоодож байна. Ачааны машинд шоо байна.) Зөв. Леша хүү ачааны машин жолоодож байна. Ачааны машин ногоон биетэй, ногоон кабинтай.

6. Дасгал "Ямар сайхан байшин вэ!"

Сайн хийлээ! Одоо тайвширч, “Ямар сайхан байшин бэ?” дасгалыг хийцгээе.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

(туузан дээр гараа зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)

Барьж тоглоцгооё

(хелхэх)

Бид том, өндөр байшин барьж байна

(гараа дээш нь сунгах)

Бид цонх, дээврийг суурилуулдаг

(нэг байрандаа үсрэх)

Ямар сайхан байшин вэ!

(гараа урагш сунгана)

Бяцхан баавгай дотор нь амьдрах болно!

(хелхэх)

7. Зураг дээр үндэслэсэн багшийн түүх.

Залуус аа, "Блокоор тоглож буй хүүхдүүд" зургийг хараарай. Би түүх зохиоё. Цэцэрлэгийн хүүхдүүд хашаа барихыг хүссэн. Тэд том ачааны машин авав. Тэд олон өнгийн шоонуудыг ачааны машинд ачив. Тэд маш үзэсгэлэнтэй, өндөр хашаа хийдэг! Хар үстэй, судалтай подволктой Леша хүү том ногоон ачааны машинд олон өнгийн шоо авч явж байна. Түүний хажууд дэгжин даашинзтай, улаан нумтай Лера охин сууж байна. Тэр хаалга барьж байна. Цэнхэр цамц, цэнхэр шорт өмссөн хүү Влад цамхаг барьж байна. Хүүхдүүд хамтдаа хашаа барь! Бидний харж байсан гэрэл зургийн нэр юу байсныг санаж байна уу? (хүүхдүүд блокоор тоглодог).

Урьдчилан үзэх:

GCD-ийн хураангуй

"Юу Васнецовын "Хулгана" шүлэгт зориулсан зураглалыг судлах.

II бага бүлэг

Багш Буток Наталья Михайловна эмхэтгэсэн

MBDOU "Хосолсон 138-р цэцэрлэг "Thumbelina"

Курган хот

Даалгаварууд:

1. Хүүхдийн хүүхдийн шүлэгт сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэхийг дэмжих.

2. Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

3. Зураачийн дүрслэлийг үзэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, хүүхдийн үлгэрт өгүүлсэн үйл явдлыг зураачийн дүр төрхтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

4. Хүүхдийн зураачдын зурсан зургуудад хүүхдийн сонирхлыг хөгжүүлэх, хүүхдийн номонд зурсан зургуудыг таниулах.

Тоног төхөөрөмж: Муурны тоглоом, тоглох малгай, зураачийн зураг.

GCD шилжих:

Багштай хүүхдүүд бүлэгт орж, хөнжил дээр сууж буй муурыг анзаарав.

Асуулт, Хүүхдүүд ээ, тэр хөнжил дор хэн нуугдаж байсан бэ?(Хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, энэ муур Васка. Надад хэлээч, тэр ямар үстэй вэ?(цагаан, сэвсгэр)

Тэгээд тэр ямархуу хүн бэ? (Том, ​​сүүлт).

Муур юу хийж чадна гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн хариулт: миау, дуугарах, тэврэх)

Тэр яаж мяавдаг вэ? (мяав)

Хэрэв та түүнийг цохивол яах вэ?(Үргэнэ).

Муурыг тэжээ(хүүхдүүд муур руу ойртож, цус харвадаг).

Васка муур бидний түүнийг хэрхэн илбэж байгаа нь үнэхээр таалагдсан бөгөөд тэр бидэнтэй тоглохыг хүсч байна.

Тоглоом "Хулганууд дугуйлан бүжиглэдэг"

Тойргийн голд хөтөлж буй нэг хүүхэд зогсож, бусад нь дугуй бүжиглэж эхэлдэг ...

Багш, хүүхдүүд дугуйлан алхаж:

Хулганууд дугуйлан бүжиглэдэг

Муур орон дээр унтаж байна.

Чимээгүй, битгий чимээ гарга, хулгана

Васка муурыг бүү сэрээ.

Васка муур сэрэх болно,

Энэ нь бүхэл бүтэн дугуй бүжгийг эвдэх болно.

Эдгээр үгсийг сонсоод "Васка муур" сэрээд хүүхдүүд рүү гүйж, хүүхдүүд сандал руу зугтав.

Аль нь хөгжилтэй тоглоомВаска муур энэ тоглоомд маш их дуртай, түүнд энэ тоглоомын тухай зураач Юрий Васнецовын дүрслэл бий. Энд юу зурсан болохыг нарийвчлан авч үзье.

Багш дүрслэл үзүүлдэг.

Хүүхдүүд багшийн хамт дүрслэлийг хараад дуугардаг.

Хэн буйдан дээр хэвтэж байна вэ?(Васка бол муур)

Тэр ямархуу хүн бэ? (Том, ​​хар, сахалтай, сүүлт)

Тэр юу хийж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт: унтаж байна)

Үгүй ээ, тэр хуурамчаар үйлдэж байна. Тэгээд тэр хумсаа нуусан. Түүний толгой доор юу байгаа вэ?(дэр)

Энэ нь юугаар бүрхэгдсэн бэ? (хөнжил)

Васка ямар хөнжилтэй вэ?(Үзэсгэлэнтэй, ногоон, хээтэй)

Муур юун дээр унтдаг вэ?(Орон дээр)

Залуус аа, Васка орон дээр хэрхэн авирсан гэж та бодож байна вэ?(Муур шат барьсан)

Васка хэрхэн унтаж байгаа дүр эсгэж байгааг харуулъя. Нэг нүд нь нээлттэй, зальтай харц, инээмсэглэлтэй.

Хэн муурыг тойрон бүжиглэж байгааг хараарай?(Хулгана)

Та хэд байгаа гэж бодож байна вэ?(Маш их)

Тэд юу болохыг бидэнд хэлээч?(Хүүхдийн хариулт)

Хулганы талаар юу хэлэх вэ, тэдний сэтгэл санаа ямар байна вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Хулганууд яагаад аз жаргалтай байдаг вэ?(муур руу инээх)

Хүүхдүүд ээ, хулганууд хэрхэн дугуйлан бүжиглдэгийг үзүүлцгээе(Тэд хөлийнхөө хуруун дээр алхаж, инээж, хашгирав: pi - pi - pi)

Тэгээд тэр дугуй бүжгийн дундуур юу хэвтэж байна вэ?(Алим)

Хэн алимыг шалан дээр тавьсан гэж та бодож байна вэ?(Хулганыг уруу татахын тулд муур)

Хулганууд муурнаас айдаг уу?(Хүүхдийн хариулт)

Хулганууд муурнаас айдаггүй, тэр эелдэг. Зураач Васнецовын амьтад бүгд эелдэг, хөгжилтэй байдаг. Васка муур хулганатай тоглохыг хүсч байна.

Муур, орны эргэн тойронд өөр юу зурсан бэ?

Багш болон хүүхдүүд муурны эргэн тойронд юу зурсан байгааг хардаг.(Буйдан дээр гоёмсог ягаан хөшиг өлгөөтэй байна. Дээр нь модон эрдэнэ шиш байна.)

Зурган дээрээс өөр ямар сонирхолтой зүйл харсан бэ?(Шувууны тор, жижиг цонх)

Залуус аа, анхааралтай ажиглаарай, та жилийн аль цагийг бодож байна, өдрийн аль цагийг зураг дээр харуулсан бэ? Цонх руу хар. Чи юу харж байна?(харанхуй, цасан ширхгүүд нисч байна)

Тэгэхээр өвлийн үдэш болж байна.

Та өөр юу харсан бэ?(улаан сандал, дээр нь cockerel хөрөг)

Хуудас ямар өнгөтэй вэ?(улаан)

Танд зураг таалагдсан уу? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?(Хүүхдийн хариулт)

Васка муур хүүхдүүдэд зориулж дүрслэл үлдээж, баяртай гэж хэлээд явлаа.


Хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдийг уран зурагтай танилцуулах урт хугацааны төлөвлөгөө

улирал

Ажил

Зорилтот

Урьдчилсан ажил

Эх сурвалж

В.Волошин

Хүүхдэд үзэсгэлэнтэй хүнтэй уулзах баяр баясгалан, зургийг бишрэх хүслийг бий болгох. Зургийг анхааралтай судалж, агуулгад нь сэтгэл хөдлөлөөр хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

Дидактик тоглоомууд: "Хүрчээр таних", "Үнэрээр таних".

Уран сайхны болон боловсролын тоглоомууд: "Чийдэнг сагсанд цуглуул", "Нэг чийдэнгийн нууц".

Сонгины тухай оньсого хийх.

К.С.Петров-Водкин "Улаан дэвсгэр дээрх алим"

Хүүхдэд зурган дээр танил болсон объектуудын сонирхол, таашаал, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, үзэсгэлэнтэй танилцах баяр баясгалан, зургийг биширэх хүслийг бий болгох.

Алим харж, амталж байна. Дидактик тоглоомууд: "Хүрчээр таах", "Юу дутуу байна", "Амтаараа тодорхойлох".

Уран сайхны болон боловсролын тоглоомууд: "Алимыг тавган дээр сайхан тавь", "Варанд жимс цуглуул".

Алимны тухай шүлэг унших: С.Маршак "Бөөрөнхий, улаан ...", "Би нүдэнд харагдаж байна ...", А.С.

1 – хуудас 19-20,

И.С.Остроухов "Алтан намар"

Аливаа бүтээлийг анхааралтай харж, төрөлх байгалийнхаа сайхныг харж, түүндээ анхаарал тавьж сур. Зурган дээр сэтгэл хөдлөл, хувийн хандлагыг бий болгох.

Намрын байгалийн ажиглалт. Навчтай тоглоомууд. Дидактик тоглоом: "Би танд үзүүлэх цаасыг олоорой (хэлбэр, өнгө, хэмжээгээр). Навчнаас цэцгийн баглаа хийх, цүнх, титэм хийх. Хамт бүжиглэх Намрын навч. Хус мод, намрын даашинзтай агч мод, намрын цэцэрлэгт хүрээлэн рүү алхаж байна.

Б.Кустодиев “Ирина Кустодиевагийн Шумка нохойтой хөрөг зураг”

А.Венецианов “Аавын оройн зоог энд байна”

Хөрөг зурагт сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлж, түүнийг байнга сонирхох. Багшийн тусламжтайгаар хүүхдүүдийн төлөв байдлын талаар дүгнэлт хийхийг заах (баярлах, инээх, уйлах, бухимдах), сэтгэл хөдлөлийн байдал, хүүхдийн үйлдлүүдийн хоорондын уялдаа холбоог ойлгох.

Хүүхдүүдийн тод, сэтгэл хөдлөлийн байдлыг харуулсан зургуудыг шалгах. Харилцахдаа анхаарлаа хандуулаарай сэтгэл хөдлөлийн байдалбие биенээ. Ноорог: "Бид уурлалаа", "Бид яаж инээв", "Би гунигтай байна."

Лукас Кранач "Мадонна ба алимны модны доорх хүүхэд"

Зургийн агуулга, түүний сэтгэлийн байдал, бүтээлийн сэтгэл хөдлөлийн байдлыг илэрхийлдэг илэрхийлэх хэрэгслийг ойлгож, түүнд хариу үйлдэл үзүүлэхийг хүүхдүүдэд заа. Хайр сэтгэлээ харуулах хайртай хүндээ- ээжид.

Гэр бүлийн зургуудыг үзэж, "Ээжийгээ баярлуулахын тулд юу хийж чадах вэ", "Миний ээж юунд дуртай, юунд дургүй вэ" гэх мэт сэдвээр ярилцав. Цэцэрлэгт эцэг эхчүүдтэй хамтарсан амралт зохион байгуулах.

Б.Кустодиев “Өглөө”

Бүтээлийг анхааралтай ажиглаж, зурган дээрх баатруудын хоорондын харилцааг ойлгож, зураач зурган дээр дүрсэлсэн зүйлийг бодит байдалтай харьцуулж сур. Ажлын сэтгэл хөдлөлийн байдлыг ойлгох.

"Хүүхэлдэйг угаахад шаардлагатай зүйлсийг сонго" дидактик тоглоом. Яриа: "Ээж чинь гэртээ юу хийдгийг надад хэлээч", "Ээжүүд чамайг хэрхэн халамжилдаг". "Хүүхэлдэйг угаацгаая" цуврал зураглалыг авч үзэх. Шүлэг, хүүхдийн шүлэг унших: Е.Благинина "Алёнушка", "Ус, ус, нүүрээ угаа ..." гэх мэт.

И.И.Машков

"Хоёр хар сарнай, нэг таваг гүзээлзгэнэ"

Хүүхдэд зураач бидэнд таалагдахын тулд зураг зурдаг гэсэн ойлголтыг өгөх, бидэнд таашаал өгөх, бидний эргэн тойрон дахь объектуудын гоо үзэсгэлэн, тэдгээрийн шинж чанар (зөөлөн, шүүслэг, боловсорч гүйцсэн байдал), гадаргуугийн чанар (өнгөний тод байдал) зэрэгт анхаарлаа хандуулах. , хилэн гадаргуу). Үнэхээр сайхан урлагийн бүтээлийн "ажиглалт"-ыг бий болгох.

Хүүхдийн мэдрэхүйн болон харааны мэдрэмжийг баяжуулах тоглоомууд. Уран сайхны болон боловсролын тоглоомууд: "Тавган дээр жимс сонго", "Жимсгээ салфетка дээр сайхан байрлуул." “Би зуны дусал...” шүлгийг унших нь.

1 – х.16-18, 2 – х.8

В.Бычков “Болетус”

Ковровын зураач В.Бычковын бүтээлтэй танилцаж эхэл. Зурах сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Зураг, түүний тод өнгийг биширч, анхааралтай судалж, агуулгад нь сэтгэл хөдлөлөөр хариулах хүслийг бий болго.

Мөөгний даммиг шалгаж байна. Тэдний тухай шүлэг, оньсого унших. Дидактик тоглоомууд: "Мөөгөнцөрийг хүрэлцэх замаар олох", "Мөөгөнцөрийг хэсгүүдээс угсарна." Уран сайхны болон боловсролын тоглоомууд "Мөөгөөр зараа чимэглэ", "Мөөгийг сагсанд сайхан байрлуул".

А.А.Пластов "Анхны цас"

Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдийг зургийг харж, түүний гол санааг онцлон тэмдэглэхийг заа. Аливаа ажилд сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Яриа дахь үгсийг идэвхжүүл: цас зөөлөн, сэвсгэр, хөнгөн.

Цасны тухай шүлэг, оньсого унших. Цастай туршилт хийж, түүний шинж чанарыг судлах.

K.F. Yuon "Өвлийн шидтэн"

Байгалийн үзэсгэлэнт байдал, ландшафтын зураг зурахад хүүхдүүдэд заа. Бодит байдал, түүнийг урлагт дүрслэх хоёрын хоорондын холбоог бий болгох чадварыг хөгжүүлэх. Бүтээлийг бүхэлд нь сэтгэл хөдлөлөөр хүлээн авах чадварыг хөгжүүлэх.

Өвлийн цэцэрлэгт хүрээлэн рүү аялах, хүйтэн жавар дахь модыг харах. Яриа хөгжүүлэх дидактик тоглоомууд: "Цасан ширхгүүдийн талаар сайхан ярь (модны тухай, цасны тухай), "Хэн энэ үгийг илүү тод хэлэх вэ." Өвлийн тухай шүлэг унших, дуу цээжлэх.

"голт борын"

Ковровын зураач В.Бычковын бүтээлтэй танилцахаа үргэлжлүүлээрэй. Хүүхдэд үзэсгэлэнтэй зурагтай уулзах баяр баясгалан, түүнийг биширч, харах хүсэл эрмэлзлийг төрүүлэх.

Цэцэглэж буй голт борын бутанд аялал хийх. Уран сайхны болон боловсролын тоглоом "Голт борын мөчрүүдийг вааранд сайхан байрлуул." Мэдрэхүйн тоглоом "Голт борын өнгө, сүүдрийг нэрлэ", "Голт борын өнгийг хэн сайн хэлж чадах вэ". Голт борын тухай шүлэг унших.

1 – х.21-22 2 – х.8

"Хатагтай Шарпниер хүүхдүүдийнхээ хамт"

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ажлын агуулгыг ойлгоход сургах, зураг дээр дүрсэлсэн хүмүүс, тэдний үйлдлийг дүрслэх. Гэр бүлийн гишүүддээ халамжтай хандах, урлагийн бүтээлд сонирхолтой байх.

Яриа: "Гэр бүлийн гишүүд бие биедээ хэрхэн анхаарал халамж тавьдаг вэ", "Манай гэр бүлд ням гарагийг хэрхэн өнгөрөөдөг вэ?" Дидактик тоглоом "Ээжийнхээ тухай хамгийн ихийг хэл" сайхан үгс" Ээжийн тухай шүлэг, дуу сурах.

"Өлгий дээр"

Хүүхдүүдэд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгодог илэрхийлэл болгон өнгөт сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэхийг заа. Урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, хүмүүнлэг мэдрэмжийг төлөвшүүлэх: эелдэг байдал, ээжид болгоомжтой хандах, эелдэг хандах. Яриа дахь үгсийг идэвхжүүлэх: зөөлөн, хайраар дүүрэн, нам гүм, тайван байдал.

Бүүвэйн дуу сурах, хүүхэлдэй тоглох. Дидактик тоглоом "Бүүвэйн дууг хэн илүү сайн, илүү эелдэг дуулах вэ?" Бичлэгээс бүүвэйн дуу сонсож байна.

Уран зохиол

Н.А.Курочкина "Натюрморттой танилцах" "Аксидент" хэвлэлийн газар Санкт-Петербург, 1997 он.

Н.А.Курочкина "Натюрморттой танилцах" Боловсролын харааны хэрэгсэлСанкт-Петербург "Хүүхэд нас-Хэвлэл", 2001 он.

Н.А.Курочкина “Хүүхэд ба ландшафтын зураг. Улирал" Санкт-Петербург "Хүүхэд нас-хэвлэл", 2003 он.

Р.М. Чумичова "Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд уран зургийн тухай" Москва "Гэгээрэл", 1992 он

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
 
Ангилал